21. 12. 2010 Lucie Strouhová

Analýza: David Výborný

Kapitán hokejové Sparty táhne své mužstvo vzhůru. Sparta v čele s Davidem Výborným dává zapomenout na bídné výkony a snaží se dohnat, co ztratila. V utkání s Kometou byla lepším celkem a zaslouženě zvítězila.

Několikanásobný mistr světa David Výborný v letošní sezóně patří k tomu lepšímu, co doposud hokejová Sparta mohla nabídnout. Ačkoliv se holešovickému klubu nedařilo, na Výborném byla znát snaha a touha mužstvu pomoci. Ne vždy to však vycházelo.

V utkání s Kometou to ale vyšlo. I když v prvních vteřinách hry to vypadalo všelijak, již po devatenácti sekundách totiž kapitán Sparty putoval na trestnou lavici. Poté již však plnil úkoly, které od něj všichni očekávají. Přesnými pasy a chytrými myšlenkami dostával do příležitostí sebe, ale především také své spoluhráče.

Zahrál dosyta. Nastoupil na centru první formace s Kůrkou a Kafkou. Naskočil do všech přesilových her, byl silný na vhazování a jeho schopnosti trenéři využili rovněž v oslabení. A to i v tom dvojnásobném, kdy Sparta zuby nehty bránila hubený náskok. Úspěšně.

Zaváhal jen jedinkrát, a to když v závěru druhé třetiny nepohlídal před brankou Veselého a ten pohotově skóroval. Kometa byla na koni a Výborný se pořádně zlobil, především sám na sebe!

Svým tradičním pokřikem „jdi“ nebo „jdu“ hlasitě rozdával pokyny svým křidelníkům a koučoval si pětici na ledě, má přehled, zbytečné kilometry nenabruslí, ale mužstvu má stále co dát. Nyní se jeho tým zvedá, utužovat se bude na Spengler Cupu, a v lednu čeká bandu okolo Výborného zřejmě nejtěžší a nejdůležitější období v sezóně.

Výsledná známka: 2

Momenty Davida Výborného v utkání:

0:19 – Erat pohodlně obelstil Výborného a mířil do šance, kapitán Sparty jej musel zastavit jen za cenu faulu.

5:21 – Na modré číhající Výborný dostal přihrávku, aby následně milimetrovým pasem vybídl ke střele do prázdné klece Bartánuse. Ten trefil jen Hoviho.

8:36 – Znovu přečíslení dva na jednoho. Tentokrát Výborný tísněn bekem hledal od mantinelu dlouhou přihrávkou u vzdálenější tyče Kůrku, puk však na poslední chvíli tečoval holí Hovi.

34:02 – Po střele Hanzlíka se k dorážkám dostal před brankou připravený Výbornými. První však namířil jen do padajícího Hoviho a druhým pokusem přehodil gólmana Komety, ale i prázdnou brněnskou bránu.

35:09 – V početní výhodě zblízka hledal skulinku ve výstroji Hoviho, ten byl připravený.

38:44 – Výborný před brankou neuhlídal Veselého, který se záhy radoval z gólu. Kometa snížila a Výborný se pořádně zlobil, když rozezleně odpálil kotouč pryč od klece.

57:32 – Výborný jen zvedl hlavou a přesným pasem poslal do přečíslení Kafku s Kůrkou, Kůrkovi ve slibné palebné pozici však selhala muška.

Podrobná čísla Davida Výborného

David Výborný - zápasové statistiky