2. 9. 2005 Michal Slavík

Byl jsem překvapen, že jdu do branky!

Přestože loňskou sezonu odchytal převážně v mužstvu dorostu, na západě Čech jej trenér Šindel neváhal poslat do branky na závěrečnou třetinu. Nynější gólman juniorky Michal Neuvirth byl překvapen: "Vůbec jsem s tím nepočítal. Zároveň jsem však měl radost." Nastupoval v nezáviděníhodné situaci za stavu 0:5, Petra Břízu přesto chválí: "Petr chytal dobře, spíše jsme to podcenili všichni jako celek a nechali se zbytečně vylučovat".
Ke svému vůbec prvnímu zápasu mezi seniory naskočil v přípravném utkání v Karlových Varech brankář juniorky Michal Neuvirth. Sparta po neúspěšné druhé třetině hrozivě prohrávala 0:5, přesto s nastoupením nepočítal. "Trenér mi po druhé třetině řekl, abych se rozcvičil a v šatně jsem se pak dozvěděl, že zbytek odchytám já. Byl jsem překvapen, vůbec jsem nepočítal s tím, že bych mohl jít do brány. Zároveň jsem však byl rád." Pro sedmnáctiletého mladíka to byla premiéra mezi dospělými. "V extralize mužů jsem zatím nikdy nechytal, zatím jsem nastupoval za dorost a několik zápasů jsem odchytal za juniory." Nutno podotknout, že se Michal neocitl ve vůbec lehké situaci. Celou druhou třetinu musel sledoval, jak karlovarští útočníci projíždějí sparťanskou obranou jako nůž máslem a za záda nešťastného Petra Břízy padá jedna branka za druhou. "Petr chytal dobře, za ty góly nemohl. Spíše jsme tu třetinu podcenili všichni jako celek, nechávali jsme se zbytečně vylučovat a skoro neustále hráli ve čtyřech. To rozhodlo."

Podobný názor na vývoj utkání měl i trenér Sparty Jaromír Šindel. První třetina ničím nenaznačovala kanonádu, která měla přijít. "Úvod zápasu nám vyšel, hráli jsme dobrý hokej. Soupeř nás přehrál hlavně v druhé třetině, která nám lehce nevyšla." Úvodní dvě branky vstřelila Energie v přesilových hrách. Ani to však hráče Sparty neumravnilo a dalšími vyloučeními se zbytečně připravovali o síly a čas na vyrovnání. "Z naší strany to byla neukázněnost. Téměř celou třetinu jsme hráli v oslabení. A ve čtyřech hráčích na nějaké útočení a vyrovnání myslet nemůžete." V závěrečném dějství se však obraz hry změnil. Pražané si dávali větší pozor na nedovolené zákroky, do branky nastoupil výborný Michal Neuvirth a dostavily se i branky. Na otázku, co hráčům v kabině naordinoval, se trenér Šindel jen usměje a odvětí: "Řekl jsem jim, ať jdou a dají pět branek!"