22. 10. 2005 Lucie Vítková

Dali jsme do toho srdce, shodli se hráči

„Schwarz, Schwarz, Marek Schwarz“ rozléhalo se karlovarským stadiónem ještě několik desítek minut po utkání. Hrdinou duelu byl na západě Čech právě devatenáctiletý gólman, jenž udržel čisté konto a výraznou měrou se podílel na premiérovém vítězství Sparty venku.
Mladičký talent z Holešovic se zprávu, že dostane příležitost mezi tyčemi dozvěděl den před utkáním. Mezi tyče se postavil ve třetím zápase v řadě a pod tříbodový zisk se podepsal velkým písmem. Karlovarští čarostřelci na něj budou vzpomínat ještě dlouho. “Měl jsem dostatek času se na zápas připravit. Cením si toho, že se mi povedl,“ neskrýval radost.

Přitom neměl od začátku na růžích ustláno. Rozjetá Energie, hnaná touhou prodloužit svou sérii, se snažila do Pražanů pustit zostra. V první třetině se jí to dařilo, na nedostatek práce si Schwarz stěžovat nemohl. “Hodně mi pomohli kluci vzadu, kteří pokryli dorážky. Snažil jsem se všechno pochytat, co se nezdařilo, to mi zachránili spoluhráči,“ ocenil hru kamarádů první gólman reprezentační dvacítky.

Sparťané odjížděli do Karlových Varů s touhou uspět. Psychicky nahlodané mužstvo muselo vyhrát, všichni si to dosyta uvědomovali. Vedení Holešovických vyhlásilo ultimátum, výsledky chtělo ze zápasů právě ve Varech a ze Vsetínem. Semknuté mužstvo první cíl splnilo. “Všichni jsme do toho dali srdce, od první minuty jsme dřeli a bojovali. Když jsi na dně, musíš si pomoci od maličkostí. My jsme zvolili tuto cestu, to znamená jezdit a padat pro mužstvo od první do šedesáté minuty. Vyšlo nám to,“ oddechl si zhluboka nejzaměstnanější muž zápasu.

Přesto byly okamžiky, kdy příznivcům tuhla krev v žilách. Vždy ovšem zatáhl za ruční brzdu devatenáctiletý mladík a vzniklé nebezpečí náhle zchladil. “Nejvíce mi zatrnulo ve druhé třetině při střele z úhlu, ani jsem neviděl jméno střelce, ale zapotil jsem se,“ přiznává odchovanec Mladé Boleslavi a vzápětí dodal “Vyhrál šťastnější tým.“

Talentovaný mladíček zároveň vychytal svou premiérovou nulu v nejvyšší domácí soutěži seniorů. “Asi to budu mít drahé, ale ještě mi nikdo nic neřekl,“ usmál se bronzový medailista z MS juniorů v Americe. “Rád bych nastoupil také proti Vsetínu, snad mi to bude odměnou,“ dodal před cestou do autobusu.

První duel s Energií si nejvíce užil útočník Roman Vopat, katem západočechů byl také ve odvetě na ledě soupeře. Jeho branka, jediná v utkání, zařídila pro Spartu důležité tři body. “Byla spíše náhodná, po celý čas jsem se před brankou přetahoval s obráncem. Náhle ke mně doplula nádherná přihrávka od Petra Tona, která se odrazila od mé nebo Dubnovi brusle do branky,“ vracel se ke klíčovému okamžiku šťastný střelec.

Ani několik desítek minut po závěrečném hvizdu si neuvědomoval důležitost svého zásahu. Vítězství bral jako samozřejmost, také už bylo na čase. “Nezáleží na tom, zda vyhrajeme doma nebo venku. Ze čtyř zápasů v řadě jsme vyšli bodově naprázdno a museli jsme to zlomit. Do zápasu jsme šli s cílen neinkasovat branku a hrát co nejlépe odzadu. Taktika nám vyšla, k tomu jsme přidali šťastný gól, nezáleží na tom, kdo ho vstřelil. Můžeme být spokojení, vysypal ze sebe litvínovský odchovanec.

Pražané měli před utkáním jasnou taktiku. Zahrát jednoduše a prodrat se k vítězství jakýmkoliv způsobem. Čekal je ovšem nebezpečný a záludný soupeř. “Karlovy Vary byly v laufu, vyhrály sedm zápasů v řadě a měli oproti nám v psychice navrch. Naším úkolem bylo hru rozkouskovat a rozladit soupeře. To se nám dařilo, spolehlivou defenzívou jsme je znervózněli, to bylo klíčové. Poté, co jsme se dostali do vedení to bylo otázkou srdce a bojovnosti ubránit výsledek,“ prozradil hráč se zkušenostmi z NHL.

Výrazné změny ovšem nepociťoval. Trenér Šindel taktiku na zápas nezměnil, chyba byla v hráčích samotných, ti na sebe vzali zodpovědnost v nejdůležitější chvíli a dokázali zabrat ze dna sil. “Uvědomili jsme si, že musíme zahrát jinak a úspěchu podřídit vše. Každý má svou hlavu, ví kde dělal chyby a na těch individuelně zapracoval, aby je poté prodal v zápase pro tým,“ pochvaloval si týmovou odhodlanost devětadvacetiletý hokejista.

Zároveň doufá, že podobné nadšení a práce nezůstane u jediného zápasu. Uvědomuje si, že podobný výkon povede tabulkou výše, ale jen za předpokladu, že na něj Pražané naváží také v následujících duelech. “Myslím, že nám vítězství může pomoci. Ovšem utkání je za námi a my se stejně pracovitě musíme připravit na tuhý boj se Vsetínem. Chceme znovu zvítězit, jsme odhodlání dřít jako dnes,“ uvedl zkušený útočník. “Musím smeknout před výkonem Marka Schwarze, nebýt jeho, mohlo vše být jinak. Chtěl bych mu touto formou znovu poděkovat, byl excelentní,“ nezapomněl vyseknout upřímnou poklonu svému o deset let mladšímu kolegovi závěrem.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila