31. 7. 2005 Lucie Vítková

David Vrbata sní o kariéře ve Spartě

Na podzim před dvěma lety se David Vrbata upsal pražské Spartě. Pod trenérem Hadamczikem odehrál téměř čtyři desítky extraligových utkání, ovšem záhy jeho stoupající kariéra znovu upadla do vod první ligy. Nyní se Vrbatovi pod lodivodem Šindelem naskýtá nová šance. „Chtěl bych s tímto týmem bojovat o titul,“ říká dravý forvard.
Uplynulý ročník mladšímu bratru známějšího Radima příliš nevyšel. Jednadvacetiletý forvard má za sebou rozpačitou sezónu. Loňskou letní přípravu prodělal v Holešovicích, ovšem v samotné sezóně se ke slovu příliš nedostal. „Bohužel jsem od pana Lenera nedostal šanci i přesto si myslím, že mi léto na Spartě vyšlo,“ neskrývá hokejista zklamání.

Dalším klopýtnutím bylo Vrbatovo působení v rodné Mladé Boleslavi. Po třinácti zápasech se od tamního vedení dozvěděl nekompromisní verdikt a s milovaným klubem se musel chtě-nechtě rozloučit. „Měl jsem neshody s trenérem, když se spor vyhoupl až k manažerovi, musel jsem odejít,“ vrací se k nemilé události.

Jeho další kroky do potápějící se a tápající Třebíče. Talentovaný útočník na jihu Vysočiny pookřál, začalo se mu dařit také bodově a to i přesto, že se klub celou sezónu zmítal nad barážovou pastí. Nakonec se Třebíč o jedinou příčku udržela na dvanáctém místě a Vrbata přispěl dvaceti body v sedmadvaceti zápasech. „Třebíč trénoval pan Horešovský, který mě vedl předtím tři roky. Byl jsem spokojený, on sám si mě do mužstva vyžádal a věřil mi,“ objasňuje cestu do Horácké Slavie útočník.

Koncem března se Vrbata dozvěděl příjemnou novinu. Poté, co byl novým šéfem sparťanské střídačky zvolen Jaromír Šindel, vycítil možnost se v Praze konečně prosadit. „Snažím se pracovat v tréninku co nejpilněji, tak abych nového trenéra přesvědčil, že v týmu být mohu,“ říká. Šindel řadu let dominoval především ve své práci s mládeží, možná právě nyní se na ctižádostivého křídelníka usměje štěstí. „Přeji si, abych letos dostal více možností v mužstvu Sparty a patřičně je využil,“ hlásá nahlas.

S hlavním mužstvem Pražanů se svědomitě připravuje na nadcházející ročník. Spolykal dávky letní dřiny, ani na chvíli si neodpočinul. Pro svůj úspěch a zásadní průlom v jeho kariéře se snaží nic nepodcenit. „Každá příprava je náročná a pro hokejistu nezbytná. Věřím, že jsem do sezóny dobře připraven a vše jsem zvládl na sto procent,“ svěřuje se. „Udělal jsem si volno pouze pět dní, z toho jeden víkend jsem strávil s přítelkyní ve Vídni,“ vrací se forvard ke čtrnácti dnům, které trenér Šindel vyhradil pro dovolenou. „Zbytek prázdnin jsem trávil tréninkem s bratrem Radimem,“ doplňuje závěrem.