24. 11. 2005 Lucie Vítková

Druhá čtvrtina plná velkých změn

Jsme v polovině. Základní část nejvyšší domácí hokejové soutěže odkrájela ze svého bohatého menu přesnou půlku a Sparta stále tápe. Nakopnout jí měly změny, které se odehrály zejména v reprezentační přestávce. Jaromír Šindel nedobrovolně přenechal své žezlo kouči Výbornému, naopak z vlastní iniciativy odstoupil generální manažer Luboš Koželuh. Jeho místo zaujal Viliam Sivek. Hokejisté si pochvalují především přínos nového trenéra, pod jehož rukama se herní projev zlepšil, avšak výsledky se dostavují pomaleji.
Souhrn první čtvrtiny naleznete ZDE!.

14. kolo Litvínov – Sparta 4:3
Druhá čtvrtina extraligy znamenala pro Spartu stálou honbu za prvním vítězstvím na ledě soupeře. Litvínov do té doby jedenáctkrát nevyhrál a sídlil na předposledním místě tabulky, ani to Pražanům nepomohlo. S okleštěnou sestavou sehráli divoké utkání plné nedovolených zákroků a trestů na jehož konci se radoval Chemopetrol. Premiérovou trefu zaznamenal ve sparťanském triku Josef Straka, k bodům ovšem nevedla.

15. kolo Sparta – Liberec 0:3
Před televizními kamerami odehráli Holešovičtí jedno z nejtragičtějších utkání probíhajícího ročníku. Nemohoucnost a prohlubující se krize nechala své stopy zejména v první třetině, kdy po hrubých chybách Tygři třikrát skórovali a rozhodli utkání ve svůj prospěch. Sparta navíc nepotvrdila pozici druhého nejlépe střílejícího výběru, když náhradníka Faltu nedokázala překonat ani jedinkrát.

36. kolo Sparta – Zlín 1:3
Ze špatných výkonů Spartu neprobrali ani zlínští Medvědi, na které se Pražanům pravidelně daří. Řídce zaplněné tribuny v netradiční pondělí viděly jen další trápení svého celku v T-Mobile Areně. Zlín o svém triumfu rozhodl v první třetině, kdy se radoval třikrát. Sparta dokázala reagovat jen jediným zásahem Sivka, ale to na úspěch nestačilo. Šňůra zápasů bez vítězství se protáhla na číslo čtyři.

16. kolo Karlovy Vary - Sparta 0:1
Pražané poprvé urvali na hřišti soupeře tři body. Pomohla jim k tomu důsledná defenzíva, jednoduchá hra a vlastní branka Energie. Pražané zvítězili aspekty, kterými v extralize spíše disponuje nepříliš atraktivní tým Karlových Varů. Velkou měrou se na fotbalovým výsledku podílel gólman Marek Schwarz, jenž předvedl vynikající výkon a byl svému mužstvu oporou.

17. kolo Sparta – Vsetín 2:1
S touhou potvrdit zlepšené výkony v defenzívě se Sparta postavila na domácím ledě Vsetínu. Poslední celek tabulky v Praze neoslnil, Holešovičtí si vítězství doslova vydřeli. K dalším bodům nastartoval mužstvo Vrbata, kterého v polovině utkání podpořil také kapitán Chabada. Znovu na jedničku zachytal mladíček Schwarz, který inkasoval v závěru střetnutí po stopadesátiosmi minutách hry.

18. kolo České Budějovice – Sparta 1:3
Deset zápasů v řadě nenašel celek Jihočechů přemožitele, jejich sérii ukončila až pražská Sparta zarputilým výkonem. Domácí Motor dlouho vedl, ale závěrečnou třetinu nezvládl podle představ. Dva rychlé výpady kanonýra Tona znamenaly obrat ve vývoji utkání, který potvrdil střelou do prázdné svatyně jihočeský odchovanec ve službách Sparty Martin Štrba.

19. kolo Sparta – Třinec 2:3
Sérii tří zápasů s plným počtem bodů uťalo až střetnutí s Oceláři. Přestože domácí brzy vedli zásluhou Kratěny, nedokázali dovést zápas do vítězného konce. Třinec obrátil utkání třemi góly, které po dlouhé době vyhnaly z branky Schwarze a daly příležitost znovu Břízovi. Ani s veteránem mezi tyčemi se Pražané nezvedli, stihli střetnutí jen zdramatizovat brankou Tona na konečný výsledek 2:3.

20. kolo Sparta - Pardubice 3:2 po prodloužení
Kvalitní střetnutí předvedli dva odvěký soupeři. Do Prahy zavítaly Pardubice, které po dvou třetinách držely slibné vedení o dvě branky. Sparta se ovšem zmátožila a v samém závěru předvedla nevídaný obrat. Chvíli před koncem ze středního pásma skóroval Černošek, osm vteřin před závěrečným hvizdem poslal zápas do prodloužení z dálky Ton. V nastaveném čase rozhodl o dvou bodech pro Spartu šikovnou střelou agilní Marek.

21. kolo Kladno Sparta 2:1 po prodloužení
Ani povedený výkon z předešlého střetnutí nevyústil k dobré hře ve středočeském derby. Pasivní hra Sparty sedla více domácímu Kladnu, které ale po většinu zápasu naráželo na výborného Břízu. Přesto sparťané silou vůle dokázali dovést zápas do prodloužení. V něm rozhodl individuelní akcí Gardoň.

22. kolo Sparta – Znojmo 1:2
Souboj o šesté místo přivál do hlavního města Znojmo. Orli se v posledních kolech trápili, nevyhráli devětkrát v řadě, avšak v Praze jim přálo štěstí. Vyrovnanou partii, která směřovala opět do prodloužení, rozhodla laciná branka ze středního pásma v samém závěru duelu. Zaskočená Sparta nestihla na nečekanou událost reagovat, nepomohla ji ani následná přesilová hra.

23. kolo Zlín – Sparta 4:5 po prodloužení
Nevídaná přestřelka na Moravě poslala extraligu do reprezentační přestávky. Jindy defenzivní mužstvo Hamé vsadilo na útočnou kartu, což vyhovovalo více hostům. Sparta po celé utkání dotahovala jednobrankový náskok Zlína, nakonec se přeci jen dostala na pár minut do vedení. Ani to ji nestačilo, vyrovnání Krále znamenalo další prodloužení. V něm rozhodl tečí Stehlíkovy rány dříč Vopat.

24. kolo Sparta – Plzeň 1:2 po prodloužení
U kormidla s novým trenérem Výborným rozehráli sparťané po reprezentační pauze další utkání. Porazit dvanáctou Plzeň byl první cíl, jenže přestože byli Pražané po většinu zápasu aktivnějším týmem, opět selhali na mizerné koncovce. První branky se diváci dočkali až ve 42. minutě z hole Tona, ovšem ani to nestačilo. Kanonýr Zelenka ve službách Plzně načasoval přesně své dvě trefy a v prodloužení zápas otočil.

25. kolo Vítkovice – Sparta 2:3
Do Ostravy odjížděla Sparta s touhou utnout domácím jejich neporazitelnost v ČEZ Areně, což se nakonec podařilo, i když se vítězství nerodilo lehce. Po matné první třetině Holešovičtí přidali na plynu a začali o sobě značně dávat vědět. Přestože po dvou třetinách byl stav příznivější pro Ostravany, dokázali sparťané zásluhou Marka a jeho dvou branek utkání zvrátit na svou stranu.

26. kolo Slavia – Sparta 4:2
Polovinu soutěže uzavřel opravdový svátek, před rekordní návštěvou skřížili hokejky dva nenávidění soupeři. Sparta svého městského rivala dvě třetiny nepustila ke slovu a zlepšený herní projev se objevil taktéž na časomíře, když Holešovičtí vedli 2:1. Jenže neuvěřitelný kolaps v závěrečné třetině a pasivita sebrala Spartě vítr z plachet. Domácí Slavia třemi brankami vývoj utkání otočila a potvrdila tak své postavení v pomyslném prvenství o „mistra Prahy“.

Výborného rukopis byl znát již v prvních třech zápasech. Přestože Sparta na začátek neměla jednoduchý los, vybojovala čtyři body. Na druhou stranu mohla pomýšlet na mnohem více. Pražané zlepšili herní projev, ožila také brankářská jednička Petr Bříza, ovšem kámen úrazu stále tkví v produktivitě. Holešovické táhne zejména první pětka, jejíž centr Jan Marek a pravé křídlo Petr Ton okupují první příčky kanadského bodování celé extraligy. Ostatní forvardi se gólově prosadí spíše sporadicky, obránci skomírající ofenzívu rovněž nepodpoří. Přesto Sparta začala dobře a s podobnou pílí se také výsledky brzy dostaví. “Musíme chtít ještě víc,“ připomněl nedávno v rozhovoru veterán Bříza.