24. 8. 2012 Marcela Volfová

European Trophy: Sparta prověří Linköping

Sparta poprvé v European Trophy klopýtla, když v pátek prohrála s HV71 vysoko 2:7. V dalším utkání čeká holešovický celek opět soupeř ze Švédska - Linköpings HC. Podaří se Spartě švédský tým přehrát a vrátit se na vítěznou vlnu? Přijďte se podívat. Utkání začíná v neděli 26. srpna v litoměřické Kalich Aréně od 17:00.

O soupeři

Švédský tým vznikl v roce 1976, ale v nejvyšší domácí lize Elitserien se poprvé objevil až v sezoně 1999/2000. Mezi nejlepšími týmy vydržel pouze jednu sezonu, poté se opět propadl do nižší soutěže, ale po jednoleté pauze se vrátil zpět mezi elitu. Do play-off se Linköpings HC dostal osmkrát, z toho dvakrát bojoval ve finále o titul. V sezoně 2006/07 ale nestačil na tým Modo a pohár nezvedal Linköpings HC ani o rok později, kdy ve finálových bojích podlehl HV71. Zatím největším úspěchem švédského týmu je vítězství v Nordic Trophy, předchůdce European Trophy, jehož Linköpings HC dosáhl v roce 2008.

Sezona 2011/12

Linköpings HC začal sezonu soutěží European Trophy, probojoval se až do semifinále, kde po samostatných nájezdech podlehl pozdějšímu vítězi turnaje Red Bull Salzburg a po porážce v boji o 3. místo s Luleå HF skončil na čtvrté příčce. V Elitserien se linköpingskému týmů příliš nedařilo a s dvaasedmdesáti body se neprobojoval do play-off.

Magnus Johansson

Hvězda soupeře: # 7 Magnus Johansson

Osmatřicetiletý kapitán týmů strávil ve svém mateřském klubu s přestávkami třináct sezon, během kterých odehrál 518 zápasů a připsal si 298 bodů za 78 branek a 220 asistencí. Linköpingský rodák se výrazně prosadil i ve švédské reprezentaci, se kterou nasbíral celkem pět medailí – tři bronzové, jednu stříbrnou a v roce 2006 získal s týmem Tří korunek titul mistra světa, když jeho tým porazil ve finále mužstvo České republiky. V individuálních oceněních dominoval v sezoně 2009/10, kdy získal Salmingovu trofej pro nejlepšího obránce švédské ligy a Zlatý puk pro nejlepšího hokejistu ligy.

Mattias Weinhandl

Hvězda soupeře: # 80 Mattias Weinhandl

Dobře rozjetou kariéru švédského útočníka, který se stal v roce 1998 mistrem světa hráčů do 18 let, zbrzdilo zranění oka. I přes svůj handicap, při kterém vidí na levé oko pouze z 10%, se dokázal vrátit nejen k hokeji, ale i do národního týmu. Pětkrát reprezentoval tým Švédska na seniorském mistrovství světa a získal tři bronzové medaile. V Elitserien získal tři stříbrné medaile, dvakrát s týmem Modo a jednou s Linköpings HC.

O utkání

Utkání European Trophy začíná v litoměřické Kalich Aréně v neděli 26. srpna v 17:00. Pro ty, kteří se do Litoměřic nevydají osobně, bude připravený textový online přenos na serveru onlajny.cz.

Foto: svenskafans.com sverigesradio.se