26. 10. 2004 Vojtěch Gibiš

František Kučera ukončil kariéru

Šestatřicetiletý zkušený obránce František Kučera končí hokejovou kariéru. Minulý týden rozvázal smlouvu ve Slavii. Přes víkend se rozhodoval, co dál. V úvahu přicházela buď Sparta nebo konec, z Prahy se Kučerovi nechtělo.
Bývalý hráč české reprezentace, Chicaga, Hartfordu, Vancouveru, Philadelphie, Columbusu, Pittsburghu či Washingtonu, hrál domácí soutěž zejména za Spartu. V roce 2002 však odešel do konkurenční Slavie. V průběhu dvou sezon však Kučera odehrál i kvůli zdravotním problémům jen 77 zápasů. Sám hráč se k ukončení kariéry vyjádřil velmi stručně. „Letos se mi moc nedařilo, pak přišel konec angažmá ve Slavii. Pokud bych chtěl pomýšlet na nějaký velký comeback, musel bych mít do hokeje 100% chuť. A tu nemám, takže končím kariéru. Budu pomáhat na Spartě s třetí třídou, kde hraje můj nejmladší syn. Také se budu věnovat mládeži v mojí hale v Letňanech,“ uvedl olympijský vítěz František Kučera.

Kdo je František Kučera?

Narodil se v Praze 3. února 1968. Svou kariéru zahájil ve Spartě, již od žákovských let převyšoval své vrstevníky a v osmnácti letech zazářil na evropském šampionátu osmnáctiletých, po němž byl draftován Chicagem Blackhawks v roce 1996 ve 4. kole jako 77. v celkovém pořadí. Během jeho vojákování v Jihlavě spadla železná opona a tak odešel do zámoří. Zámořskou kariéru zahájil ve farmářském týmu Chicaga Indianapolis Ice, kde se v jednom týmu potkal s Dominikem Haškem. V zámoří strávil deset sezón, během kterých prošel sedmi kluby. V roce 1997 se vrátil ze zámoří do Sparty, kde odehrál tři sezóny a prohlašoval, že odchod do zámoří pro něj nepřipadá v úvahu. Expanze NHL a velký zájem Columbusu ho přiměly změnit názor. Po roce za mořem se vrátil opět do Sparty, aby se po 10 zápasech vrátil zpět do Washingtonu, kde dokončil sezónu.

V jednom týmu se potkal se současným kapitánem Slavie Josefem Beránkem. Oba spolu působili část sezóny 1995/96 ve Vancouveru Canucks. Oba si rovněž spolu zahráli v reprezentačním dresu v Naganu, odkud Češi přivezli největší úspěch v historii našeho sportu. Byl vybrán do All-Star Teamu na evropském juniorském šampionátu v roce 1986, o 12 let později se dostal i do All Star Teamu světového šampionátu dospělých. Direktoriát IIHF ho navíc v letech 1998 a 1999 zvolil nejlepším obráncem mistrovství světa. Českým fanouškům utkvěli v paměti zejména vynikající výkony v obranné dvojici s Michalem Sýkorou na světovém šampionátu v Lillehammeru 1999 a jeho výborná produktivita a přehled v Petrohradě o rok později. V obou případech se výraznou měrou zasloužil o český titul. V sezóně 1999/2000 navíc získal svůj první extraligový titul se Spartou Praha.

Po návratu z Washingtonu k překvapení všech zamířil k pražskému rivalovi, do Slavie. Ve Spartě se nedohodl na nové smlouvě, jednání se Slavií proběhla velmi rychle. Obrana "sešívaných" tak získala výraznou osobnost. Zkušený bek pak patřil k základním kamenům mužstva na cestě za mistrovským titulem, závěrečné boje ve finále však musel sledovat jen zraněný v civilu. Kvůli vážnému zranění ramene vynechal i velkou část následující sezóny, do sestavy se vrátil pár zápasů před play-off. Na začátku sezóny 2004/05 se nedostal do základní sestavy, povětšinou nastupoval jako sedmý bek a tím pádem nedostával tolik prostoru. Odehrál jen 8 utkání, potom už se k zápasům ani nesvlékal. Po dohodě s trenérem a GM Slavie Vladimír Růžičky došlo k předčasnému ukončení smlouvy. Pár dní poté oznámil František Kučera konec své kariéry. Odchází tak jedna z velkých osoností českého hokeje!

Největší úspěchy kariéry

Olympijský vítěz z Nagana 1998