1. 8. 2015 Tereza Velikovská

Glenn: Praha je krásná, chci to tu poznat

Poprvé od sezony 2012/2013 má Sparta na své soupisce hokejistu ze zámoří. Obranu Sparty v létě totiž posílil zkušený kanadský obránce RYAN GLENN, který je čerstvým mistrem finské SM-liigy v dresu Kärpätu Oulu. Pětatřicetiletý rodák z města Port Coquitlam v kanadské provincii Britská Kolumbie se tento týden zapojil do tréninku týmu a podělil se o dojmy ze svého nového působiště.

Těsně po víkendovém příletu musel sice Glenn čelit tomu, že mu nepřiletěla všechna zavazadla, ale hned v pondělí se zapojil do prvního tréninku na ledě a do poznávání spoluhráčů a klubu. "Všechno je zatím skvělé. Už jsem se stihl setkat se všemi z klubu. V týmu jsou super kluci, s trenéry a s lidmi z managementu jsem už si taky popovídal. Jsem moc rád, že jsem v Praze a budu hrát za Spartu," hlásí.

Česká republika je pro něj již čtvrtou evropskou zemí, ve které bude po svém příchodu ze zámoří v roce 2008 působit. Za sebou má již angažmá ve Švédsku, Rakousku a Finsku, kde získal v minulé sezoně s Kärpätem Oulu titul. "Věděl jsem, že Praha je velice krásné město, loni jsem tu na pár hodin byl. A navíc jsem znal také Spartu, a to jako velmi dobrou organizaci. Takže když jsem slyšel, že o mě mají ve Spartě zájem, tak to nebylo nijak těžké rozhodování. Chtěl jsem sem jít a hrát v Praze," pochvaluje si.

Kromě toho, že už v minulosti navštívil Prahu, má kanadský bek i zkušenosti s českým hokejem, a to z mezinárodních turnajů. "Několikrát jsem hrál proti českým týmům v Champions Hockey League a dříve v European Trophy. Je to trošku jiný styl hokeje, než který se hraje ve Finsku, český hokej je hodně rychlý a akční," porovnává Glenn.

Ani čeští hráči mu nejsou tak zcela neznámí, v poslední sezoně si totiž s jedním Čechem zahrál. A znovu se spolu setkávají nyní, jde totiž o obránce Vladimíra Emingera, který Spartu posílil v průběhu minulého ročníku po svém návratu z Finska. "Hrál jsem s ním část minulé sezony v Kärpätu Oulu, než odešel právě sem do Sparty. Ale i všichni ostatní jsou tu fajn, už jsme si se spoluhráči popovídali," vypráví.

Komunikace mu podle jeho slov potíže zatím nedělá. "Je to v pohodě, vždycky mi všechno důležité přeloží. Zatím ještě česky nic neumím, ale doufám, že něco pochytím," věří. Jestli půjde ve stopách slovinského útočníka Roberta Saboliče, který po jedné sezoně ve Spartě zvládl poskytnout novinářům rozhovor v češtině, byť trošku lámané, si však netroufá odhadovat.

"Je to skvělá soutěž a taky dobrá příležitost cestovat pospolu na zápasy a poznat se, než začne ligová sezona.
- Ryan Glenn o CHL

V prvních dnech svého pobytu v Praze zatím pětatřicetiletý obránce absolvuje hlavně cesty ze svého bytu na tréninky do Tipsport areny, už se ale těší na to, až začne poznávat město. "Bydlím v pronajatém bytě kousek od haly, mám to deset minut na trénink, což je super. Navíc je opravdu moc pěkný. Hned jak zjistím, kde všechno je, tak začnu s poznáváním města, už se na to moc těším. Snad se hned někde neztratím," směje se.

První ostrý zápas ho, stejně jako celý tým, čeká už za necelé tři týdny. Sparťané totiž 20. srpna nastoupí v Hamaru proti místnímu celku, který je jedním z jejich dvou soupeřů v základní skupině Champions Hockey League. V té si Glenn v dresu Kärpätu zahrál již loni. "Je to skvělá soutěž. Už s ní mám zkušenost z minulé sezony, ve které jsme došli až do semifinále. Je to podle mě dobrá příležitost cestovat pospolu na zápasy a poznat se, než začne ligová sezona," těší se.

Podívejte se video z příletu Ryana Glenna: