29. 11. 2013 HC Sparta

Gólman Bříza: Bude to zcela unikátní zápas!

Tohle bude velký návrat. Poprvé od zisku svého čtvrtého titulu ve Spartě v roce 2006 se postaví v dresu s velkým „S“ na prsou do branky. PETR BŘÍZA bude v sobotu 7. prosince gólmanskou jedničkou týmu sparťanských legend v utkání s výběrem nedávných hvězd ruského hokeje. „Bude to unikátní příležitost vidět ty nejlepší sparťany pohromadě v jednom mužstvu,“ zve Bříza na exhibici, která začíná v rámci akce Den sparťana v 15 hodin v holešovické Tipsport areně.

Jak zatím prožíváte sezonu, ve které klub slaví jubileum 110 let své existence?
Nejen já, ale snad i všichni fanoušci zatím mohou být spokojení s tím, jak se Spartě daří v extralize. Přál bych si, aby tomu tak bylo až do posledního finálového utkání, které vyhrajeme. Myslím si, že mužstvu se daří nejen výsledkově, ale i herně. Bylo by to krásné vyvrcholení jubilejní sezony, v které se tolik snažíme připomenout bohatou tradici našeho klubu.

Oslavy výročí vyvrcholí 7. prosince. Kde vznikla myšlenka věnovat jubileu tolik prostoru?
V první řadě je třeba říct, že cítíme velký respekt a hrdost vzhledem k historii našeho klubu. Zároveň jsme vzhledem k tomu určitým způsobem povinováni dbát na jeho dobré jméno a dál jej posouvat v očích našich fanoušků a veřejnosti. Právě proto je aktuální sezona kompletně věnována výročí 110 let od založení hokejové Sparty a onen 7. prosince, který jsme nazvali Dnem sparťana, bude unikátním zážitkem pro všechny naše příznivce.

Oslavám jubilea je v podstatě věnována kompletně celá sezona. Proč jste zvolili tuto variantu?
Sparta není jen extraligové mužstvo, které hraje hokej. Sparta je v českých poměrech velmi výrazná i v doprovodných aktivitách, ať už jsou to dlouhodobé projekty Sparťanské krve, akce Sparta vzdává hold, Ježíšek a další… I proto pro nás bylo sto desáté výročí jednoznačným impulsem k tomu důstojně oslavit a připomenout historii našeho klubu.

Jak dlouho už trvají přípravy, které směřují ke zmíněnému Dni sparťana?
První náměty, jak oslavíme tohle jubileum, jsme začali řešit někdy v červnu. Tehdy jsme si poprvé řekli, že je potřeba věnovat sto deseti letům velkou vážnost. Řešilo se hodně, jestli tomu věnovat jen jeden zápas, jeden den nebo vícero akcí. Nakonec jsme se dohodli i s našimi akcionáři, že výročí věnujeme v podstatě celou sezonu s vrcholem při prosincovém utkání, který se termínem nejvíce blíží původnímu datu založení klubu před sto deseti lety. Přípravy pak vznikaly kontinuálně po dobu několika měsíců a ještě stále pokračují.

V sobotu 7. prosince odpoledne se postavíte do branky sparťanského týmu legend a soupeřem vám bude tým legend ruského hokeje. Jak se těšíte?
Na jednu stranu se těším hodně, protože to bude opravdu unikátní zápas, na který bych chtěl pozvat všechny sparťanské fanoušky. Myslím si, že nikdy před tím se takovýto tým sparťanských hvězd na ledě k utkání nesešel. A těžko říct, jestli ještě někdy potom v tomto složení sejde. Navíc proti nám budou stát hráči jako Kamenskij, Kovalenko, Žamnov a další. Věřím, že k příjemnému hokejovému zážitku přispějí i fanoušci, kteří se přijdou na tuhle exhibici podívat.

Říkáte, že na jednu stranu se těšíte. Jaká je ta druhá strana?
Taková, že mám trochu hrůzu. Ve staré výstroji z roku 2006 jsem byl letos dvakrát a trochu hecuju spoluhráče, že do sedmého je potřeba rychle načerpat fyzičku a nasadit odtučňovací program, abychom těch šedesát minut čistého času zvládli. (směje se)

Jaký očekáváte průběh utkání?
Myslím si, že to exhibice bude jen na papíře, protože ruský tým je znám tím, že hraje velmi dobře a snaží se vyhrát každý zápas, ke kterému je pozván. Ale i my máme silné mužstvo a jména jako Žemlička, Zelenka, Hrdina, Richter a další, to je záruka, že se bude na co koukat. Pevně věřím, že tak, jako máme my úctu a respekt k tradici našeho klubu, budou ji mít i fanoušci a přijdou nás podpořit už ve tři hodiny odpoledne na zápas legend.

Předpokládaná sestava týmu legend HC Sparta Praha

• Petr BŘÍZA, Radek TOTH

• Stanislav HAJDUŠEK, Jiří KROČÁK
  • František KUČERA, Pavel ŠREK
  • Josef ŘEZNÍČEK, Martin MAŠKARINEC
  • Jaroslav NEDVĚD, Leo GUDAS
  • Ladislav BENÝŠEK

• Pavel RICHTER, Jiří HRDINA,
    David VOLEK
  • Pavel GROSS, Jaromír KVERKA,
    Petr HRBEK
  • Pavel GEFFERT, Martin HOSTÁK,
    Luboš PÁZLER
  • Richard ŽEMLIČKA, Patrik MARTINEC,
    Jiří ZELENKA
  • Michal SIVEK, Lubomír PĚNIČKA,
    Andrej POTAJČUK

• Trenéři: Luděk Bukač, František Výborný, Jan "Gusta" Havel

DEN SPARŤANA se blíží! Už v sobotu 7. prosince vyvrcholí oslavy 110 let od založení Sparty. V jediný den se na ledě Tipsport areny představí nejprve ty nejmenší naděje Sparty v turnaji 1. tříd. Následovat budou legendy klubu v čele s Hrdinou, Zelenkou, Žemličkou či Břízou v duelu s ruským výběrem hvězd. Nakonec bude k vidění samozřejmě i současný sparťanský A-tým, který slavnostní den zakončí extraligovým utkáním s obhájcem titulu z Plzně. Je na co se těšit!

Den sparťana – 7. prosince, Tipsport arena Praha

MLÁDEŽNICKÝ TURNAJ (11.00)
    1. třídy - Sparta Praha, Slavia Praha, Letci Letňany, Kobra Praha, Hvězda Praha, Zbraslav

UTKÁNÍ VETERÁNŮ (15.00)