28. 7. 2014 HC Sparta

HC Sparta Praha mění po letech své logo!

HC Sparta Praha mění své logo! Nejznámější český klub a držitel bronzu z minulého ročníku Tipsport extraligy se bude nově prezentovat kopií historicky prvního loga oddílu, který vznikl v prosinci 1903. Minulá sezona byla věnována výročí 110 let od založení klubu. V té nadcházející přichází klub touto cestou s dalším propojením se svou bohatou historií.

"Už při přípravě oslav 110. výročí klubu jsme procházeli velké množství unikátních materiálů - fotografií, filmových záběrů, dokumentů, vzpomínek. Uvědomili jsme si, jak silná je tradice a jak byla narušena zejména v poválečném období a zejména v 50. letech neodbornými zásahy různých komunistických organizací. Proto jsme toto tradiční eS vybrali jako hlavní část loga oslav a použili jsme ho také na výroční dresy v rámci Dne sparťana při duelu s Plzní nebo na dresy k akci ´Sparta vzdává hold´. Již v průběhu oslav a zejména v jejich závěru v nás neustále sílila touha toto logo opět probudit k životu, protože tradice zavazuje," vysvětluje Robert Speychal, výkonný ředitel Sportovního holdingu Praha, pod jehož křídly Sparta funguje.

Hokejová Sparta vznikla 6. prosince 1903. Tehdy poprvé vyjeli hráči bandy hokeje k tréninku na led pod hlavičkou AC Sparta pod vedením rychlobruslaře Jaroslava Petráka. První utkání pak sehráli necelé dva měsíce po prvním tréninku, 31. ledna 1904 v Mladé Boleslavi zvítězili 3:1. Tehdy ještě na sobě hráči dresy s původním velkým „S“ neměli. První fotografie, kde úbor jednoho z hokejistů zdobí toto logo, se datuje na začátek roku 1905. Postupem času se tento symbol začal objevovat stále častěji a stal se i oficiálním logem klubu. V lednu 1925 se dokonce „eSko“ objevilo i na dresu národního týmu. Gólman Jan Peka totiž ve sparťanském dresu odchytal všechna utkání Mistrovství Evropy, které se tehdy poprvé v historii konalo na území Československa.

Spojitost s bohatou historií a její další prezentace je hlavním důvodem změny. „Nové logo nahrazuje to, které jsme používali od devadesátých let až do současnosti. Byla to nejúspěšnější éra sparťanské historie,“ říká Petr Bříza, předseda představenstva HC Sparta Praha. „Právě začínající sezona je symbolická. Je to 111 let od založení klubu, tak jsme naplánovali společně s akcionáři tuto zajímavou změnu,“ popisuje Bříza. I v nadcházející sezoně budou pokračovat akce spojené s propagací historie jako například rozšíření Klubu legend HCS a další.