21. 10. 2006 Vojtěch Gibiš

Hanzlík: Byl to úmysl, když to tvrdí rozhodčí

Spartě se v Litvínově dlouho nedařilo dostat puk za záda gólmana Jaroslava Hűbla. Třiadvacetiletý brankář dlouho držel čisté konto, poprvé jej přelstil Jan Hanzlík, když se puk odrazil od jeho brusle za Hűblova záda. Arbitr Polák ale po dlouhé konzultaci s videorozhodčím branku neuznal.
Jeden z rozhodujících momentů přišel za stavu 2:0 pro domácí. Kratěna nahrál na levou stranu Hanzlíkovi a ten při brždění dostal od brusle puk do litvínovské branky. Rozhodčí se však po dlouhé konzultaci s videem rozhodli gól neuznat. “Vždy, když prohráváme o gól, tak si takhle sjíždím. A útočíme ve čtyřech, jako dnes. Krtek mi nahrával, já jsem v tu chvíli zrovna brzdil a trefil jsem to bruslí," líčil sparťanský zadák. O tom, zda gól měl či neměl platit, měl Hanzlík jasno. "Rozhodčí má vždycky pravdu, takže to musel být úmysl," komentoval čtyřiadvacetiletý hráč.

Sparta vkročila do zápasu nešťastně, když se v konci první minuty první třetiny trefil Robert Reichel, který tak rychle využil přesilovku 5 na 3. "V kabině jsme si říkali, že si musíme na Litvínov dát pozor, vždy aktivně začínají, napadají ve třech a jdou do tlaku. Takže jsme chtěli přestát prvních deset minuty bez inkasované branky. Bohužel jsme zase doplatili na vyhození puku ze hřiště, což je pravidlo, které nám dělá docela problémy." Právě na nově zavedené pravidlo o zdržování hry sparťané třikrát doplatili, když se museli bránit v oslabení. "Už to nebude náhoda. Řekl bych, že vyhazujeme puk ze hřiště častěji, než ostatní kluby. Ono je to ale těžké. Když dostanete puk na bekhend, tak je obtížné ho zpracovat. Každopádně musíme potrénovat a v této herní činnosti se zlepšit," hřímal mladoboleslavský rodák.

Hanzlíkovi se nově zavedené pravidlo, které bylo na nátlak několika evropských lig zmírněno a platí jen v obranném pásmu, vůbec nelíbí. "Být to na mně, tak bych ho hned zrušil¨," důrazně tvrdí. I díky velkému počtu oslabení v první třetině neměli Pražané ze začátku moc šanci. Ty přišly až po první přestávce. "Nebyli jsme tolik v tempu. Ale zase na druhou stranu byl stav po první třetině 1:0, což nebylo tak zlé." Sparta se ve druhé dvacetiminutovce zvedla, za celý zápas vyslala na litvínovského brankáře 44 střel. Ten ale za svá záda pustil jen pokus Richarda Stehlíka z šestapadesáté minuty. "Měli jsme šancí na dva, či na tři zápasy. Nebyli jsme však před brankou soupeře důrazní. Hübl chytal dobře po zemi, ale my jsme nahoru nestříleli," analyzoval autor šestnácti extraligových branek.

Hlinka ujel v oslabení, jeho nájezd však vystihl brankář Hübl

V Litvínově jste se dostali do spousty šancí, ale proměnili jste jen jedinou. Co bylo největší překážkou?
Brankář. Chytal dobře a my jsme nebyli schopní ho překonat.

Hodně jste stříleli po zemi a vaše pokusy likvidoval Hübl bleskurychlými přesuny. Byla chyba to, že jste nestříleli více nahoru?
Byla. Ale vždy to vyplynulo ze hry, nebylo naším záměrem jen střílet po zemi.

Vy sám jste se dostal do velké šance, když zhruba v polovině zápas jste se v oslabení řítil sám na litvínovskou branku, Hübl však váš záměr vystihl. Co byste nyní udělal jinak?
Určitě bych takhle zbrkle nestřílel, radši bych volil kličku.

Říká se, že takováhle prohra vždy mrzí více než třeba prohrát 1:5. Je to tak?
Určitě ano. Ale v Litvínově jsme prohráli se vztyčenou hlavou, odehráli jsme dobrý zápas. Utkání mohlo skončit opačně, nemáme se za co stydět.

O té prohře asi rozhodla z velké části ta nešťastná první minuta, že?
No hrát v první minutě ve třech proti pěti.. Je to škoda, vstupovali jsme prakticky do zápasu za stavu 0:1. To se pak hraje těžko.

Opět jste třikrát pykali za vyhození puku mezi mantinely ve vaší obranné třetině. Čím to je, že za tento přestupek pykáte tak často?
Asi naší nešikovností. (úsměv) Stává se to, ale nám nějak často. Je to ale vždy ve snaze bránit.