28. 2. 2012 Oliver Sálus

Historie sparťanského play-off

P r a h a – Jednu sezonu vynechala, teď je zpátky! Pražská Sparta se znovu popere o titul mistra Tipsport extraligy! Po základní části jde do vyřazovacích soubojů z nejvýhodnější možné pozice, z prvního místa. Novopečení majitelé Prezidentského poháru si počkají na svého soupeře z předkola. Pojďte se podívat, jak se Spartě dařilo v play-off v minulých sezonách!

Sezona 2008/2009 – Trpký konec v semifinále

Vítězný gól ve druhém zápase
Sparta skončila v základní části na čtvrtém místě, jen o horší skóré za třetím Litvínovem. Ve čtvrtfinále jí tak byl přisouzen oblíběný soupeř pro play-off – Zlín. V prvních třech zápasech rozjeté komando trenéra Výborného nedalo svému soupeři šanci. Po výsledcích 4:2, 4:0 a 4:1 se Sparta rychle ujala vedení 3:0 na zápasy. Zlínu poté dovolila jediné utkání (2:4), na domácím ledě v pátém zápase pak poslala svého soupeře s debaklem 6:1 na prázdniny.

V semifinále čekaly Spartu rozjeté Karlovy Vary, které vyřadily třetí Litvínov. Sparta doma otevřela sérii vítězstvím 5:2. Druhý (později se ukázalo, že rozhodující) zápas však nezvládla, v prodloužení trefil vyrovnání v sérii karlovarský Řezníček. Za stavu 1:1 se série přesunovala na západ Čech, kde domácí jasně dominovali. Po výsledcích 5:3 a 5:2 získali klid na duších, a především dva mečboly. Sparta se nevzdávala, doma zvítězila, leč těsně 2:1, a vynutila si šestý zápas.

Ten se hrál ale v Karlových Varech. Domácí otevřeli skóre zásluhou Kristka, který ze střední vzdálenosti prostřelil nepřipraveného Přikryla. Za Spartu ještě vyrovnával Výborný, to bylo ale ze strany holešovického celku vše. V pětadvacáté minutě zápasu hráli domácí přesilovku čtyř proti třem. Jedním z bránicích sparťanů byl útočník Jakub Langhammer, kterého trefil od modré pálící Řezníček do kotníku. Sparťanský forvard se nejprve skácel k zemi, pak už v pásmu jen kulhal na jedné noze. Rozhodčí nepřerušil hru, a tak Roman Prošek využil výhodu čtyř proti dvěma, a vstřelil gól na 2:1, který byl nakonec ve statistikách uveden jako vítězný. Po výsledku 1:4 tak Sparta zakončila sezonu na třetím místě.

Sezona 2009/2010 – Po dobře rozehrané ZČ odchod už ve čtvrtfinále

Trenér Holaň při timeoutu v sedmém zápase
Základní část se Spartě vcelku vyvedla, po dvaapadesáti kolech skončil holešovický celek na pátém místě a ve čtvrtfinále play-off jej čekal soupeř z Vítkovic. Ostravský celek získal v základní části o pouhý jeden bodík více, než Sparta, což bylo nakonec rozhodující. Tento bod totiž znamenal výhodu domácího prostředí pro ostravský celek. První zápas jasně opanovali bílomodří, Spartu porazili 4:1. Druhý zápas však svěřenci Holaně a Volka zvládli na výbornou, v ostravské ČEZ Areně zvítězili 2:0 a sérii tak do Prahy přesunuli za stavu 1:1. Sparťanská euforie se rozpoutala po třetím zápase, kdy Pražané nedali na svém ledě soupeři šanci a zvítězili 5:2.

Ve čtvrtém utkání pak mohli jít do vedení 3:1 na zápasy, stalo se však něco neočekávaného. Vítkovický tým, který na ledě Sparty odehrál otřesné první utkání, v tom druhém jednoznačně udával tempo hry a získal zpět ztracený brejk. V pátém utkání v Ostravě zvítězili domácí 2:0, v Praze pak holešovičtí poslali výsledkem 2:1 sérii do sedmého rozhodujícího zápasu. Již zmíněná výhoda domácího prostředí – po strop zaplněná ČEZ Arena sledovala, jak v útočném pásmu ztrácí puk Martin Ručinský a posílá Kvapila na Přikrylovu bránu. Ten samý útočník pak zasadil Spartě i gól na 2:0. Po výsledku 3:1 tak skončila nadějná jízda pražského klubu. Vítkovice nakonec prošly až do finále, kde však proti celku z Pardubic neuhrály ani zápas a skončily stříbrné.

Sezona 2010/2011 – Nejhorší rok v historii klubu

Všechny sázkové kanceláře před sezonou uváděly nejnižší kurzy na vítězství v základní části právě na Spartu. To ale ještě nikdo netušil, jak černý rok to pro klub z Holešovic bude. Spartě se nevydařil už start sezony. Ve čtvrtém kole sice vyhrála pražské derby se Slavií 5:3, pak to ale žádná sláva nebyla, výsledek ze sedmého kola proti Boleslavi (0:5) svědčí za vše.

Pražané nakonec skončili dvanáctí, místo nadějných vyhlídek před sezonou na ně zbyla skupina o záchranu. Po dvanácti zápasech v play-out se už tabulka nezměnila, Sparta zůstala dvanáctá, do baráže šla znovu Boleslav. Do finále play-off se probojovaly znovu Vítkovice, které vyzvaly v moravskoslezském derby vítěze základní části Třinec. Nakonec se ze zisku trofeje radovali třinečtí Oceláři.

Sezona 2011/2012 – Bude mít sladká sezona ještě třešničku na dortu?

Po dvaapadesáti kolech je pražská Sparta na prvním místě extraligové tabulky! Je to tedy přesně naopak, než vloni. Před letošní sezonou Spartě příliš mnoho expertů nevěřilo. Druhý tábor hokejových činitelů naopak holešovický celek posílal znovu do výšin pomyslného trůnu. Pražané změnili jádro klubu, přišlo spoustu nových hráčů, i trenérská dvojice Jandač – Žemlička působila přesvědčivým dojmem.

A bylo tomu opravdu tak. Sparťané od prvního kola začali nekompromisně válcovat jednoho soupeře za druhým. Po necelých šesti měsících a padesáti dvou zápasech se Sparta raduje z Prezidentského Poháru pro vítěze základní části. Na soupeře do čtvrtfinále play-off si musí počkat, jasný bude až po zápasech předkola. Mohou jimi být Kladno, Třinec, nebo Brno. Tak či tak, play-off na Spartě po dlouhém jednosezonním půstu startuje 10.března! Buďte u toho!