30. 7. 2010 Tereza Velikovská

Holaň: Vím, že hráči budou fyzicky dobře připraveni, teď je chci vidět na ledě

Trenér Miloš Holaň nám v rozhovoru zhodnotil skončenou letní přípravu i nové posily. Dozvíte se také, jak jsou na tom dlouhodobí marodi Jakub Koreis a Yorick Treille.

Jak byste zhodnotil právě skončenou letní přípravu? Stihli jste všechno, co jste plánovali?
Zhodnotil bych ji velice kladně. Držel jsme se svého know how a své práce, která ukázala výsledky na testech. Hráči to vzali velice poctivě a cením si toho. Jsem rád, že i starší hráči šli na doraz a byli příkladem těm mladým. Ti se jim naopak chtěli vyrovnat. Co jsme si na letní přípravu určili, to se splnilo. Teď si zase potřebuju udělat obrázek na ledě, protože letní příprava mi samozřejmě neukáže, jestli je hráč schopný dát deset gólů nebo patnáct. Ale vím, že budou dobře připraveni fyzicky, což je také strašně důležité.

Museli jste Martina Ručinského dlouho přemlouvat, aby si prodloužil kariéru?
Mluvil jsem s ním osobně. Martinovi stačilo, když jsem mu řekl, že ho v mužstvu chci. Byl náš nejlepší hráč v play off, je to pro naše mužstvo dobrá osobnost, profesionál. Navíc Martin je typ hráče, který chce něco získat, a myslím, že třeba letos bude šance.

Otázku brankářů jste vyřešili angažováním Tomáše Pöpperleho, jak si podle vás povede?
Vyřešili jsme to tím, že jsme vzali Tomáše, který vyhrál loni s Plzní základní část. Má dostatek zkušeností a sparťanské prostředí dokonale zná. Má na to, aby byl jedničkou. Věřím mu.

Jak vnímáte výpomoc Jaroslava Hlinky a Jana Hlaváče v začátku sezóny?
Bude se jednat o výpomoc zhruba do první čtvrtiny. Potřebujeme sezónu dobře rozjet, jako ostatně každé mužstvo. Jsou to hráči, kteří hrají spolu, reprezentanti s obrovskými zkušenostmi. Věřím, že to kluci vezmou za správný konec a pomůžou nám, abychom start dobře rozjeli. Abychom měli nahráno, kdyby na mužstvo padla krize.

Miloš Holaň

Nemáte obavy z momentu, kdy odejdou? Jak moc to ovlivní tým?
Je to citlivá záležitost. Budeme to posuzovat od začátku tak, že musíme udržet širší kádr. Myslím, že je dost kvalitní na to, aby je kluci nahradili. Je to i dobrá příležitost pro ostatní hráče, protože mají vedle sebe vzory, může jim to jen pomoct.

Máte čtyři zahraniční posily, byl to záměr, nebo spíše náhoda?
Samozřejmě, že je to záměr, jsou to promyšlené věci. Ani já, ani David nemáme problém s komunikací v angličtině, takže jsme tomu hodně nakloněni. Co se týká Američanů, tak podle mě přinesou do hry úplně něco jiného. Je to i otázka peněz, jsou to levnější hráči než hráči z naší extraligy. Je to ale pro klub nejen finanční přínos.

Podařilo se vám prostřednictvím nových posil nahradit odcházející hráče, zejména útočníka Tomáše Netíka?
Náhradou Tomáše Netíka by měl být Tomáš Kůrka. Je to stejně dobrý hráč jako on, možná trošku důraznější. Každý hráč je samozřejmě jiný, ale jsou to oba střelci, mají čich na góly. Myslím, že Tomáš tuhle roli vezme za svou a bude ta pravá posila.

Při prvním tréninku se už objevil na ledě. Znamená to, že zranění z letní přípravy je úplně vyléčené?
V letní přípravě se nešťastně zranil při skákání přes překážky, ale už je v pořádku. Začátek extraligy stoprocentně stihne.

Jak je na tom další zraněná posila, Yorick Treille
Yorick Treille má rehabilitační cvičení a měl by naskočit asi v půlce srpna. Problémy, které měl, jsou vyřešeny, takže začátek ligy také stihne. Je to poctivý hráč, kterého musíte až brzdit, aby to nepřehnal, protože po zranění je svalstvo ochablé. Takže ho v jeho aktivitě trošku korigujeme.

Dlouhodobě mimo byl i Jakub Koreis, který si své zranění přivodil v závěru minulé sezóny. Jak to vypadá s ním?
Jakub také ještě rehabilituje, i když už s námi trénuje a sám chtěl jít na led. Myslím, že ale ještě není vhodný čas, aby do toho rovnou naskočil. Od půlky srpna by chtěl naskočit v přípravném zápase a věřím, že bude v pořádku.

Na ledě se při prvním tréninku neobjevil ještě Ondřej Kratěna, co s ním je?
Ondřej Kratěna byl včera v posilovně a měl problémy se zády, takže si dneska odpočinul.

Co tým v nejbližší době čeká?
Začátek přípravy jsme přizpůsobili tomu, že česká extraliga začíná až 17. září, takže jsme ho posunuli o týden později než ostatní mužstva. Času bude dost. Máme velice náročný program, takže mu musíme přizpůsobit tréninky. Čeká nás European Trophy, Tipsport Cup, další zápasy v případě postupu. Kádr tedy bude širší, ale jinak to bude klasický dril. Dopoledne na dvě party, jedna na ledě, druhá v posilovně. Odpoledne většinou hra a nácvik jednotlivých herních situací. Za týden přijdou první zápasy a možná první změny v kádru.

Při prvním tréninku byl na ledě velmi široký kádr, zřejmě i proto, že vás čeká velmi náročný program. Bude pro vás prioritou spíše European Trophy, či Tipsport Cup?
Určitě bych nepoužíval slovo priorita, protože to nemá v přípravě místo. I kvůli tomu nabitému programu je kádr tak široký. Chtěl jsem na ledě vidět hráče, kteří dostali příležitost v letní přípravě. I třeba hráče z juniorky, abych si udělal svůj obrázek. Ale samozřejmě se to bude selektovat. Počkáme čtrnáct dní a možná uděláme nějakou změnu. I podle toho, jaký bude zdravotní stav, protože náročných zápasů bude hodně. Podle toho se bude naše příprava odvíjet.

Předpokládám, že účast v European Trophy hodnotíte i vy kladně, bude to velká zkušenost s evropskými týmy a atraktivní hokej pro diváky…
Jsme hrozně rád, že se to Petrovi Břízovi podařilo pro Spartu zařídit, protože klubová prestiž je velmi důležitá. I hráči se na to velice těší. Já osobně také, protože to budu jako trenér zažívat z jiné pozice, poznám spoustu kvalitních mužstev. Je to jen ku prospěchu věci.