23. 9. 2006 Lucie Vítková

Kapitán Ptáček: Je na čase se zvednout!

Utkání s Vítkovicemi se nehodnotilo vůbec snadno vůdci sparťanské kabiny. Kapitán František Ptáček byl po střetnutí zklamaný a chyby hledal především ve vlastních řadách. Hlavu však sparťané nevěší a věří, že již brzy se bude znovu blýskat na lepší časy. Jednatřicetiletý bek zná recept, jakým dostat své mužstvo z útlumu ven.
Jaký byl z vašeho pohledu zápas v Ostravě?
Nezačali jsme příliš dobře, přestože byl pro nás výsledek po první třetině příznivý, hráli jsme mizerně. Do druhé části jsme vstoupili mnohem lépe, ale bohužel jsme nedokázali proměnit šance, které jsme si vytvořili. Závěr jsme zahráli úplně špatně a Vítkovice nás ve všem předčily, především pak v přesilových hrách. Zápas jsme nezvládli a nemůžeme se na nic vymlouvat, bylo zřejmé, že nám to dneska vůbec nesedlo.

Během tří dnů jste předvedli dva zcela rozdílné výkony. Čím si to vysvětlujete?
Proti Pardubicím jsme šlapali, všechno jsme vsadili na útok a vycházelo nám to. Stejně jsme k utkání přistoupili v Ostravě a najednou to nešlo. Vítkovice vycházely ze zabezpečené obrany a my jsme se těžko prosazovali. Nemůžeme spoléhat na to, že každého přehrajeme směrem dopředu. Když to nejde pohlednou ofenzivní smrští, musíme to odedřít zkrátka na výsledek a jezdit takříkajíc po zadku. To jsme dneska neudělali. Místo toho, aby nám zápas s Pardubicemi pomohl zvednout se, tak nám ublížil.

Oproti zápasu s Pardubicemi vám znovu nesedly přesilovky. Kde byla chyba?
Vrátili jsme se do starých kolejí, do zápasů před Pardubicemi. Zatímco s nimi nám přesilovky vyšly, nyní jsme se uspokojili a zase je hráli laxně jako v předchozích zápasech. Je špatné stále opakovat jedny a ty samé chyby a pak o nich dokola mluvit, ale my je zkrátka neustále děláme a nikdy se neponaučíme. První pětka přesilovky netrénovala a v zápase s Pardubicemi jí hra v početní výhodě vyšla. Nyní jsme je zase začali trénovat jako předtím a znovu to nešlo, nedokážu si to vysvětlit. Asi nám stačí si pouze říci, jak je chceme hrát a více se tím nezabývat, pak to může znovu vyjít. Nezbývá nám, než pořádně zabrat, nikdo z nás nechce být poslední.

Jste dvanáctí, co v takové situaci řekne v šatně mužstvu jeho kapitán?
Takhle to nejde dále dělat a musíme si sednout a říci si k tomu vše podstatné. Budeme chodit do zápasu s tím, že musíme urvat vítězství ať už pohledným nebo urputným hokejem. Potřebujeme body, které nám schází a potřebujeme dostat zpátky pohodu. I špatně odehraný, ale vyhraný zápas, dostává mužstvo hodně nahoru, a to si musíme uvědomit. Možná je dobře, že nyní hrajeme zápasy venku, kde se budeme snažit udolat nějakou výhru snáz nějakým urputným, bojovným výkonem než doma, kde nás ženou výborní fanoušci. Teď už nemáme kam padnout, musíme jít pouze nahoru.

Venku jste ještě nebodovali, nesvazuje vám to ruce?
Jedeme do Zlína s tím, že chceme jednoznačně vyhrát a získat venku první body, které by nám pomohly. Budeme hrát jednodušeji a co nejdéle držet nerozhodný výsledek. Musíme čekat na naší šanci, která když přijde, tak se musí proměnit. Hlavně se nesmíme za každou cenu hrnout dopředu, myslet musíme také na obranu a pomáhat brankářům.

Zmiňujete brankáře, Petr Přikryl odchytal znovu dobré utkání, souhlasíte?
Já věřím, že se zvedneme my i brankáři. V gólmanech bych problém neviděl. Petr Přikryl chytal fantasticky proti Pardubicím a ve Vítkovicích nás také podržel. My jsme ale od toho, abychom mu pomohli, a to jsme nesplnili. Zejména v závěru jsme ho nechali vykoupat, i když nás na začátku znovu držel. Uvidíme, kdo dostane šanci v neděli. Přikryl chytá dobře a pokud dostane šanci Salfický, určitě má skvělou motivaci ukázat se a týmu pomoci. Hlavně, abychom pomohli také my jim v poli.

Ve Vítkovicích působila nekompaktně obrana, přitom je po loňsku téměř beze změn…
Děláme v obraně velké chyby. To, co my vyžadujeme po našich útočních, to dělají útočníci soupeřů nám. Obránce nesmí vědět, kam se dřív podívat a neustále by měl forvarda vepředu honit. Zatímco nám se tento styl nedaří, na nás to každému vychází a my zmatkujeme a tížíme si v obranné třetině život. Tohle se zkrátka od soupeřů musíme naučit. Naopak my beci musíme hrát důrazněji, důsledněji a nepustit před branku nikoho, všem musíme ukázat, že před brankou je to naše teritorium. Věřím, že se zlepšíme.