17. 4. 2005 Lucie Vítková

Kapitán Vojta nejlepším hráčem utkání

Třetím soupeřem českých reprezanatů byli draví Finové. Celek ze Skandinávie nakonec neustál tlak ve druhé třetině a konečným skórem podlehl vysoko 1:6. Nejlepším hokejistou domácího družstva byl vyhlášem sparťan Jakub Vojta. "Je to pro mě obrovská pocta a vážím si toho," svěřil se.

Aktualizováno fotografiemi, nutno vidět ještě dnes!

Jak jste viděli zápas s Finskem?
Vojta: První třetinu Finové dobře bruslili, od druhé jsme zabrali, něco nám tam spadlo a bylo to v pohodě. Po dvou, třech brankách se soupeř psychicky sesypal a již neměl síly na obrat v utkání.

Kanov: První třetina byla těžká. Museli jsme ustát a přečkat veliký nápor Finů, ze kterého jsme dostali jen jeden gól především díky Pavelcovi, který nás podržel. Druhou třetinu jsem sám koukal, kolik branek jsme jim nasázeli. Poté jsme si řekli, že musíme hrát dobře dozadu. Zápas se jen dohrával, Finové byli bezzubí, vystřídali gólmana a došel jim dech.

První třetina vám trochu utekla, souhlasíte?
Vojta: Šlo jen o to, kdy vstřelíme první branku, to nás trochu svazovalo.

Kanov: Měli jsme trochu vlažný začátek, pomohli nám diváci, my jsme zabrali a přiklonilo se k nám i trochu toho potřebného štěstíčka.

Finové byli prvním těžším soupeřem, mysleli jste na to?
Vojta: Do zápasu jsme šli s respektem, ale ne se strachem. Veděli jsme, že jsou Finové dobří bruslařsky, což v první části dokazovali. Pak jsme naopak ukázali svou sílu my.

Jaká byla nálada po první třetině v kabině? Poprvé na turnaji jste prohrávali…
Vojta: O přestávce jsme se v kabině všichni povzbuzovali, chtěli jsme být trpěliví a věřili jsme, že zápas obrátíme.

Kanov: Řekli jsme si, že když se prohrává, tak teprve poté se ukáže ten pravý tým a my jsme to góly ve druhé třetině předvedli.

Druhá třetina vám vyšla na výbornou, mysleli jste na skóre, aby vám stačila v zápase s USA k postupu do semifinále alespoň remíza?
Vojta: Veděli jsme, že kdybychom vyhráli 7:1, tak nám v zápase s USA stačí remíza. Nepovedlo se, máme stejné skóre, rozhodne až zítřek. V případě remízy se spojenými státy by snad rozhodovala mince, opravdu nevím.

Kanov: V hlavách jsme měli, že Amerika rozstřílela 7:1 Švýcarsko a že musíme vyhrát také vysoko, abychom se jim ve skóre vyrovnali nebo ještě lépe o branku utekli.

Hrajete dva těžké zápasy ve dvou dnech, jak se s tím vypořádáte?
Kanov: Na vysokou výhru musíme rychle zapomenout a připravit se na zápas s Amerikou. Výhra v tomto klání nás může posunout rovnou do semifinále a my chceme vyhrát.

Takže si na zápas s favoritem věříte?
Kanov: Američané jsou určitě sebevědomější než my. Musíme je přehrát technicky a jít na ně takticky, co nejdéle vydržet bez branky a nějakou jim tam naopak poslat.

Po každém gólu je vidět obrovská radost, dnes jste se při hymně drželi jako hoši v Naganu….
Kanov: Chceme udělat z týmu takovou obrovskou rodinu a přesvědčit diváky, že i přes náš věk hokej hrát dovedeme. Hrát před domácími příznivci je obrovská motivace a my pro ně chceme něco dokázat, zvláště, když se to minulý rok nepovedlo v Praze seniorům.

Honzo, jsi nejtrestanejším hokejistou turnaje, kde je zakopán pes?
Kanov: Jsem na mistrovství světa a musím si uvědomit, že si na fauly musím dávat veliký pozor. Zbytečně tak oslabuji tým a v příští fázi turnaje by nás to mohlo stát třeba medaili.

Obránci Sparty v reprezentaci: vlevo Jakub Vojta, vpravo Jan Kanov

Jakub Vojta byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Čeští hokejisté si po vítězném utkání vychutnávají státní hymnu.