25. 9. 2006 Lucie Vítková

Kratěna se trefil poprvé v sezóně

Své střelecké mlčení uťal útočník Ondřej Kratěna. Hbitý forvard čekal na svou premiérovou trefu v novém ročníku osm zápasů a dočkal se. Na ledě HC Hamé nastoupil s novými spoluhráči na pravém křídle druhé formace a v šestnácté minutě vsítil pohotovou ranou vítězný gól Pražanů.
Sparťané se po prohře v Ostravě propadli v tabulce až na dvanácté místo a do Zlína jeli bojovat o první body ze hřiště soupeře. Své postavení si Pražané uvědomovali dosyta a chtěli rovněž prodloužit nezdary HC Hamé v posledních kolech. “Před zápasem jsme měli nůž na krku, protože naše výkony venku ani postavení v tabulce nebylo dobré. Každého z nás to mrzelo a také štvalo, takže jsme šli do zápasu ho odmakat společně jako tým. Odehráli jsme ho naprosto zodpovědně odzadu a jsme rádi, že se nám povedl,“ neskrýval spokojenost pravý křídleník.

Sparta vstoupila do utkání velice aktivně a od začátku se tlačila dopředu. Vynikala především rychlými protiútoky, které domácí beci nestačili tlumit. Z převahy Pražané na konci dvacetiminutovky vytěžili dvě branky. Z dorážky uspěl Štrba, z úniku zamířil přesně Kratěna a nasměroval tak svůj tým k vítězství. “Do první třetiny jsme šli s tím, že nechceme inkasovat. To, že jsme dvě branky dali, byla už z naší strany nadstavba,“ libuje si devětadvacetiletý hokejista.

Ten se prosadil v šestnácté minutě, kdy se po pravém křídle sám řítil na osamoceného beka domácích a svůj minisouboj zvládl na jedničku. “Hráli jsme čtyři na čtyři, unikal jsem po křídle a obrana Hamé se přede mnou stále otevírala. Na nic jsem nečekal a stále pokračoval s pukem. První střela mi nevyšla, ale o brusle obránce se ke mně kotouč vrátil zpátky a Murín už byl v pohybu na druhou stranu. Nezbývalo mi, než to tam plácnout,“ popisuje vítěznou akci kvalitního střetnutí jeden z hrdinů hostí.

Přestože se branka zdála být v pořádku, sudí Polák se o její regulérnosti ještě raději jel poradit s videorozhodčím. Po krátké domluvě se vrátil na led s jasným gestem, branka byla uznána. “Docela jsem se divil, že se šel sudí kouknout. Z mého pohledu to byl od začátku jasný gól,“ nepochyboval Kratěna. Olomoucký rodák čekal na svůj premiérový úder v novém extraligovém ročníku osm kol, když už se dočkal, dostala jeho trefa přívlastek „vítězná“. “Trápil jsem se v zakončení a obával jsem se, že to bude ještě pokračovat. Hned na začátku jsem jel sám na branku, ale svou šanci jsem znovu propásl. Snažil jsem se být mužstvu prospěšný jinak, ale jsem rád, že jsem se konečně trefil. Spolupráce s klukama mi sedla, uvidíme, zda to bude fungovat i nadále,“ říká šestinásobný extraligový šampión, který ve Zlíně nastoupil vedle uzdraveného Štrby a kanonýra Tona.

Nově zpřeházené útoky i obrany trenérům vyšly. Tým makal naplno a zejména v obraně zacelil díry a vypiloval chyby z předešlých duelů. “Dostávali jsme spoustu branek, takže jsme museli v defenzívě něco změnit. Trenéři určili dobrou taktiku, kterou jsme dodrželi a doufám, že to bude takto také pokračovat,“ přeje si subtilní útočník.

Sparťanská mašina se ve Zlíně mírně zadrhla jen v prostředním dějství. Zatímco HC Hamé nastoupilo do druhé části odhodlané se o výsledek ještě poprat, Pražané ze svého tempa mírně ubrali. “Přestali jsme hrát a hned jsme za to byli potrestáni. Často jsme hráli v oslabení, což Zlín dostalo do tlaku a nám to ubíralo síly. Můžeme poděkovat Dušanovi, že nás podržel a obdrželi jsme díky němu pouze jednu branku,“ chválil Kratěna sparťanskou jedničku, která se mezi tyče vrátila po dvouzápasové odmlce. Svěřencům Františka Výborného vyšla také hra v oslabení, když se hned třikrát museli bránit ve třech a neinkasovali. “Kluci to zkrátka odehráli výborně,“ souhlasil bronzový medailista z mistrovství světa ve Finsku.

Pražanům rovněž pomohl odpočinek, když do Zlína vyrazili hned po pátečním utkání ve Vítkovicích. Namísto zdlouhavé cesty přes celou republiku strávili na Moravě společně tři dny, což se projevilo rovněž na výkonu. “Určitě to byl od vedení dobrý tah. Dostali jsme volno, každý si určil dle libosti svůj program, někdo šel do kina a jiný třeba spal. Evidentně nám to prospělo,“ pousmál se Kratěna.

V úterý čeká Spartu dohrávka čtvrtého kola, kdy se představí v Sazka Areně. Městské derby tentokrát nebude soubojem týmů ze špice tabulky, ale zápasem o zlepšení nálady v kabině. Zatímco Sparta střídá dobré výkony s průměrnými, Slavii se nedaří vůbec. Doposud vyhrála pouze dvě střetnutí a krčí se na posledním místě tabulky. “Nemůžeme koukat na to, zda je Slavie v krizi. Navíc my sami nehrajeme nijak extra a derby je specifické utkání. Budeme chtít znovu zodpovědně bránit a samozřejmě vyhrát,“ poodkrývá závěrem taktiku na úterý hokejista, jenž působí v Holešovicích již osmou sezónu.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila