20. 12. 2006 Vojtěch Gibiš

Kratěnovo snížení přišlo v pravý čas

Sparťané vkročili do prvního utkání po reprezentační pauze levou nohou. Zřejmě nerozehranost byla příčinou rychlého vedení Vítkovic 2:0. Pražané však nesložili zbraně a v osmnácté minutě snížil agilní Ondřej Kratěna. Kontaktní gól Spartu nabudil a ta dokázala nakonec utkání dovést do vítězného konce.
První minuty dramatického zápasu byly poměrně vyrovnané, Ostravané však využili na začátku desáté minuty přesilovku a začali hrát aktivněji než domácí. “Rozbíhali jsme se velice zvolna. Hráče jsem upozorňoval, že si musí na začátek zápasu dát pozor, dva týdny jsme nehráli zápas. Nebylo jednoduché prohrávat o dvě branky, ale naštěstí jsme brzy snížili,“ rozebíral situaci na pozápasové tiskové konferenci trenér Sparty František Výborný.

Ondřeje Kratěnu pasivní úvod mrzel, přičítal ho nešťastným brankám. “Prvních pár střídání nebylo špatných. Pak jsme ale dostali první gól v oslabení, druhý po naší chybě. Nezavezli jsme puk do útočného pásma, ztratili ho na modré, Vítkovice nás rychle přečíslily a skórovaly. Museli jsme dotahovat dvoubrankovou ztrátu, ale nakonec se nám ji povedlo smazat,“ oddechlo si pravé křídlo druhého útoku.

Právě Kratěna byl tím, kterému se povedlo ještě před koncem první dvacetiminutovky stáhnout hrozivý náskok Vítkovických. “Myslím si, že to bylo docela důležité snížení. Jít do kabin za dvoubrankové ztráty by nebylo vůbec příjemné,“ přiznal devětadvacetiletý útočník. Ten po šťastném odrazu puku obešel vítkovického beka Gulašiho a Pincovi prostrčil puk mezi betony.

Třetí třetina přinesla nejen vítězný gól Petra Tona, ale i několik momentů, ve kterých plály emoce. Šimíček krátce po buly odkulhal do šatny s poraněnými třísly, na začátku sedmapadesáté minuty zas Irgl zezadu hrubě fauloval Dragouna, kterému museli do šaten také pomoci spoluhráči. “Vítkovice byly asi trochu naštvané, neodehrály tu špatný zápas. Dvakrát vedly, mohly vyhrát, ale nakonec odjely s prázdnou. Asi proto došlo k tak vyostřenému závěru zápasu.“

K zajímavé situaci došlo v závěru šedesáté minuty. Zatímco celá hala včetně sparťanských hráčů a trenérů slavila, odjeli vítkovičtí hráči reklamovat zakázané uvolnění. Hosté totiž čtyřicet sekund před koncem odvolali brankáře a pokusili se o vyrovnání. To jim nevyšlo, ale vyšla jim aspoň stížnost na zakázané uvolnění. Slavící hráči Sparty se ještě museli vrátit na střídačku, trenéra Výborného dokonce museli chytat až v tunelu do šaten. Čas se totiž vrátil na 19:58 a vhazovalo se po levé straně brankáře Duby. Celé situaci byl přítomen i Kratěna. “Rozhodčí tak rozhodl, já už jsem měl po zápase,“ smál se nejdéle sloužící hráč Sparty.

Sám Kratěna přiznal, že Sparta nehrála úplně dobře, o to více však Pražany těší plný bodový zisk. “Tahle výhra je pro nás moc důležitá. Vyhrát po takovémhle průběhu zápasu se cení, jsme za to moc rádi. A Vítkovice jsou nepříjemný soupeř, mají vysoké beky, dobře bruslí. Teď po pauze mají navíc hodně sil a budou pro každého nepříjemný soupeř.“ Kratěna si velmi pochvaloval reprezentační pauzu, při které se stihli vyléčit skoro všichni hráči Sparty. “Párkrát jsme si dali dobrou svačinku, udělali jsme si pohodu,“ zakončil s úsměvem šestinásobný ligový šampión.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila