23. 7. 2014 Tereza Velikovská

Letní hokejová škola probíhá již po osmé

V Litoměřicích probíhá tento týden již osmý ročník sparťanské Letní hokejové školy, na které malí hokejisté a hokejistky pilují hokejové dovednosti pod vedením zkušených mládežnických koučů HC Sparta Praha. Pod pečlivým dohledem šéftrenéra školy Jiřího Kročáka, který je hlavním koučem sparťanské osmé a šesté třídy, mají děti na programu tréninky jak na ledě, tak na suchu.

Tentokrát se jich na Letní hokejové škole sešlo na devadesát, nechybí ani desítka mladých hokejistek. Děti jsou rozděleny do tří skupin, ve kterých absolvují své tréninkové jednotky. „Každý den mají dvě tréninkové fáze na ledě a dvě na suchu. Všechny skupiny mají navíc večerní program, který se vytváří až na místě. Snažíme se pro ně vymýšlet zajímavé věci a využívat různých sportovních pomůcek,“ prozradil Kročák.

Tento rok si tak děti na koupališti, které leží kousek od litoměřické Kalich areny, vyzkoušely například speciální cvičení ve vodě. „Letos jsme jim vymysleli speciální věc, na koupališti mají cvičení ve vodě, takový aqua aerobic. To mělo u dětí velkou odezvu, baví je to a je to pro ně příjemné zpestření společně se skoky do vody a tobogány, které tu taky mají k dispozici,“ popisuje.

„Jsme rádi, že se nám podařilo letošní ročník stoprocentně naplnit, v závěru už jsme museli nějaké hráče odmítat. Bereme to v dnešní době jako velký úspěch,“ těší bývalého sparťanského obránce. Stejně jako to, že se děti na sparťanskou školu opětovně a rády vrací: „Jsou tady i tací, kteří byli na všech osmi. Hodně z dětí bylo na všech čtyřech posledních ročnících. To je to, proč to děláme, těší nás, že se vracejí. Je na nich vidět, jaký vždy udělají pokrok.“

Více než čtvrtinu účastníků tvoří děti, které za Spartu zároveň i hrají, zbytek je z jiných klubů. „U těch nejmenších, což znamená přípravka a druhá a třetí třída, tu je většina ze sparťanského týmu. Ze starších kategorií je tu vždy pět až sedm sparťanů, kteří s námi jezdí,“ vypočítává.

Své zkušenosti malým talentům předávají i slavná jména sparťanské historie. „Jsou tu ikony jako Richard Žemlička, Jarda Nedvěd či Jarda Hlinka. Celé to organizuje šéftrenér mládeže Pavel Geffert. Jirku Zelenku, který byl na všech Letních hokejových školách, mrzelo, že se letos nemohl zúčastnit, ale má povinnosti u týmu juniorů,“ prozradil Kročák.

Právě Jaroslav Hlinka, který je hrající klubovou legendou klubu, má na Letní hokejové škole jako trenér na starost i své ratolesti, jeho syn i dcera hrají za sparťanskou mládež. „Vztah k tomu určitě má a při trénování ví, o čem mluví. Je dobré si to občas zkusit i z druhé strany,“ usmál se Kročák nad otázkou, zda má sparťanský centr do budoucnosti trenérský potenciál.