30. 7. 2010 Radek Barkman

Na rituály nevěřím, směje se kanadský obránce O´Brien

Sparta před sezonou posiluje. Změny se dotkly také obranných řad. Do holešovického klubu totiž zamířil kanadský bek Doug O´Brien, který v minulé sezoně velmi solidně hájil barvy plzeňských Indiánů. Urostlý obránce chce ovšem zanechat stopu i v české metropoli. „Kdyby se nám podařilo vyhrát titul, bylo by to úžasné,“ hodnotí šestadvacetiletá posila.

Máte za sebou první trénink na ledě. Jak se cítíte?
Jsem poměrně dost unavený. Ještě se vyrovnávám s časovým posunem, protože jsem teď poměrně dost cestoval. Věřím, že další dny to bude mnohem lepší a moje forma postupně vygraduje.

DOUG O´BRIEN
Kanadský obránce Doug O´Brien na prvním tréninku Sparty.

Loňskou sezonu jste strávil v Plzni. Co vás vedlo ke změně působiště?
Ani já vlastně sám nevím. Ale to víte, přijde za vámi agent, že se naskytla příležitost hrát za Spartu a ta se neodmítá. Je to krásné město a klub má pravidelně ambice hrát hodně vysoko. Po roce stráveném v Plzni se mi v Čechách zalíbilo, takže zatím odchod jinam do ciziny neplánuji.

Nebyl jste trochu zklamaný při odchodu z Plzně?
Určitě ano. Byl to pro mě rok, který mě hokejově opět posunul trochu dopředu. Zažil jsem spoustu zážitků a poznal mnoho nových přátel. Po organizační stránce tam vše fungovalo výborně. Totéž ale zatím mohu i říct i o Spartě. Hrát za takový klub je pro mě výzva.

Znal jste se alespoň trochu s některým z hráčů před vaším příchodem do Sparty?
Trochu s Brianem Salcidem, s nímž jsem pár měsíců strávil v jednom týmu ještě ve Spojených státech amerických. Z českých se tak trochu znám s Jakubem Koreisem, pár utkání jsem hrál ve Springfieldu s Radkem Smoleňákem. Věřím, že tu bude dobré mužstvo.

S jakými osobními cíli jste přišel do Sparty?
Vyhrát ligový titul by rozhodně nebylo od věci. Každopádně se tu budu snažit předvést to nejlepší co umím a věřím, že to bude prospěšné. Trenérům budu chtít ukázat, že na to mám a budu chtít splatit jejich důvěru.

Stihl jste si za ten rok nějakým způsobem zvyknout na český hokej? Vyhovuje vám tento styl?
Na úvod mohu říci, že česká liga je velmi kvalitní soutěž. Hraje zde mnoho dobrých a známých hokejistů, kteří vyznávají rychlý a technický hokej. Oceňuji rovněž zdejší atmosféru. Prakticky na každém domácím zápase můžete očekávat návštěvu okolo osmi tisíc fanoušků a to vás žene směrem dopředu. Nasazení je tu velmi dobré.

V čem byste viděl hlavní rozdíl mezi nejvyšší českou soutěží a NHL, potažmo AHL?
V Severní Americe se hraje fyzicky mnohem náročnější hokej. Hraje se mnohem více po rozích, a to je určitě ten hlavní rozdíl. Češi jsou naopak mnohem techničtější a na můj vkus se s pukem velmi mazlí.

Odehrál jste pět zápasů v Tampě Bay, jak na vás dýchla atmosféra slavné NHL?
Takový zážitek se těžko popisuje. NHL je prostě show. Hra je několikanásobně rychlejší než kdekoli jinde. Abyste však takovou soutěž mohli hrát, musíte být ve stoprocentní formě. Zde se jakákoli chyba neodpouští.

Pamatujete si na některé české hráče, kteří s vámi v Tampě nastupovali?
Určitě tam tehdy byl Pavel Kubina a Václav Prospal. Víc si jich nepamatuji. (smích)

Ke kterému z nich jste měl povahově blíže?
Bohužel jsem tam nebyl příliš dlouho na to, abych je nějakým způsobem mohl poznat. Každopádně i za nějaké ty dva až tři týdny jsem vypozoroval, že Venca Prospal je opravdu výborný typ do kabiny.

V kariéře jste prošel řadou klubů. Kdybyste měl vybrat ten nejlepší, který byste zvolil?
Pamatuji si, že v juniorech jsme s týmem Hull Olympiques vyhráli dva tituly. Bylo to ale už strašně dávno. V tuto chvíli bych asi žádný z nich speciálně vybrat nedokázal.

Rok jste strávil ve finské Lukko Raumě. Spartu čeká zanedlouho účast v European trophy cupu, kde se mimo jiné utkání také s dvěma finskými celky. Jaký styl hokeje může očekávat?
V celém turnaji nás čeká řada soupeřů ze Skandinávie. Nemyslím si, že by v herním pojetí byly nějaké větší rozdíly mezi finskou, švédskou nebo norskou ligou. Jediná odlišnost se dá čekat u celků z německé ligy. Severský hokej je hodně dynamický, rychlý a nečekají nás lehké zápasy.

Někteří kanadští hráči, kteří přes sezonu hrají v Evropě jsou pak povoláni k reprezentačním povinnostem na Spengler cupu, Škoda cupu či k jiným akcím. Neláká vás tato představa?
Pokud by mě trenér oslovil nebo se ke mně nějakým způsobem dostala nabídka hrát za svou vlast, určitě bych ji přijal.

V Čechách začínáte už svůj druhý rok. Ten první jste navíc strávil v Plzni, která je proslulá svými pivovary. Měl jste možnost ochutnat zdejší skvost?
Samozřejmě, že ano. Bez toho by to přece nešlo. (smích)

Jak na vás zapůsobilo?
Jedním slovem úžasné. Víc to asi nepotřebuje komentář. (smích)

Stihl jste si zvyknout na českou kuchyni?
Ta je taktéž velmi dobrá. Já jsem ale přizpůsobivý typ, takže sním téměř všechno. Žádné oblíbené jídlo tady zatím ale nemám.

Jste pověrčivý? Máte před zápasem nějaký rituál popřípadě nějakého maskota?
Já na tohle nikdy příliš nebyl. Jsem člověk, který se spíše nechá rád překvapit, než že by si předurčoval úspěch pomocí rituálu. Mojí úlohou je pravidelně odvádět co nejlepší výkony a k tomu mi přece jen žádný rituál nepomůže.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila