31. 7. 2010 Daniel Ryl

Nejkvalitnější tým má Djurgärden, říká o švédských soupeřích Sparty v European Trophy Jan Hlaváč

Při prvním tréninku se na ledě objevil také Jan Hlaváč s Jaroslavem Hlinkou. Ti zahájí sezonu v dresu Sparty a v říjnu se budou opět hlásit v Linköpingu, kde sezonu dokončí. Oba zářili pohodou, přesto je jedna věc trápila.

Vyjádření Sparty

„Během jednání s Lingöpingem byla uzavřena dohoda, že Jaroslav Hlinka s Janem Hlaváčem budou během zápasů European Trophy k dispozici švédskému klubu s tím, že však nenastoupí proti Spartě ve vzájemném zápase. Zástupci Lingöpingu však nakonec změnili své stanovisko a trvají na nasazení obou hráčů.“

Je to dáno jejich rozmanitou přípravou. Tréninky se Spartou, obhajoba Tipsport Cupu v jejím dresu, ale také European Trophy, kde budou muset nastupovat za švédský celek. Oba hráči z toho ovšem nadšení nejsou.

„Určitě bych radši přípravu strávil v jednom týmu a nejlépe tady na Spartě. Týmy se ale dohodly a my s tím nic neuděláme,“ pravil první jmenovaný. Jeho spoluhráč viděl situaci totožně. „Určitě bych rád strávil přípravu v jednom celku, ale dohoda je dohoda,“ rozpovídal se Jaroslav Hlinka. „Musíme odehrát nějaké zápasy za Linköping a uvidí se, které mužstvo postoupí do Salzburgu. Jestli se tam vůbec Linköping nebo Sparta dostanou,“ pokračoval. „Je to trochu komplikované, ale podstoupit kompletní přípravu na Spartě by bylo mnohem jednoduší.“

JAN HLAVÁČ
Jan Hlaváč dres Sparty oblékne po třech letech.

Oba hráči budou mít European Trophy okořeněnou, jelikož Linköping bude jedním ze soupeřů Sparty. „Možná nastoupíme za Linköping, ale vědu z toho nedělám. Nějak to nehrotím. Něco jiného by bylo, kdyby šlo o finále Ligy mistrů, ale oba týmy to berou jako přípravu a uvidíme, jakou budou mít kvalitu,“ přesvědčoval Hlinka. „Těším se, ale nějakou vědu z toho nedělám,“ dodal třiatřicetiletý forvard. Na otázku, kdo vzejde z tohoto utkání jako vítěz, zareagoval smíchem, ale tipovat se neodvážil. „To je těžké. Já si myslím, že Sparta má o něco lepší kádr,“ zapolemizoval. „Nám, respektive Linköpingu, odešlo hodně zkušených hráčů. Zůstal mladý tým, který je ovšem houževnatý a pokud budou kluci plní elánu, tak to bude velmi zajímavý zápas,“ vysvětlil ostřílený centr. Vzápětí našel s úsměvem na rtech východisko. „ Nejlepší variantou by byla remíza.“

Zato jeho spoluhráč, jenž započal loňský ročník v dresu Liberce, měl ze zápasu smíšené pocity. „Prostě přeneseme bágly do druhé šatny a budeme hrát za Linköping, nedá se nic dělat,“ vystihl situaci Hlaváč.

Na otázku, zda bude nějakým speciálním způsobem hecovat kabinu Sparty a Linköpingu, odpověděl také chladnokrevně a nekompromisně. „Ne, vůbec. Bude to určitě zvláštní zápas, čeká nás vlastně zápas proti svým. Budeme muset šedesát minut vydržet, nic jiného nám nezbývá,“ zakončil s úsměvem na rtech.

Hlaváč: Djurgärden je nejlepší. Hlinka: Färjestad je stejně dobrý

Spartu čeká trio švédských týmů, které přivítá na svém ledě. V prvním utkání změří své síly s Färjestadem, historicky nejúspěšnějším týmem švédského hokeje. Následně se utká Djurgärdenem a vše zakončí utkání s Linköpingem. Jan Hlaváč, mezi fanoušky známý jako „Bubák“, má o nejtěžším soupeři jasno. „Podle mě je největší kvalita na straně Djurgärdenu. Mají velmi dobrý a zkušený kádr. Jejich hráči jsou dynamicky velmi silní a technicky jsou na dobré úrovni. Färjestad i Linköping bych zařadil na stejnou úroveň,“ tipoval. „Každopádně to bude mít Sparta se všemi těžké,“ předpovídal hráč, jenž oblékne dres Sparty po třech letech.

JAROSLAV HLINKA
Jaroslav Hlinka v dresu Sparty během loňské sezony.

Zato Jaroslav Hlinka byl v hodnocení opatrnější. „Djurgärden bych řadil na stejnou úroveň s Färjestadem. Jsou to historicky nejúspěšnější týmy ve Švédsku a to také dokazují. Jejich hráči jsou důrazní, dobře bruslí a mají velkou kvalitu,“ pravil forvard, který si také vyzkoušel zámořskou NHL v dresu Colorada. „Sparta to bude mít těžké, ale jedná se o začátek sezony a týmy do toho nepůjdou úplně na ostro. Je to příprava, proto by možná bylo lepší tento turnaj odehrát uprostřed sezony,“ dodal vzápětí bývalý hráč Klotenu a Kazaně.

Technicky velmi dobře vybavený útočník, jenž dlouho patřil mezi opory reprezentačního výběru, může za své krátké působení ve Spartě získat další trofej. Po minulé sezoně může obhájit Tipsport Cup, ale za svou největší motivaci to nepovažuje. „Pro mě určitě není obhajoba Tipsport Cupu největší motivací,“ pravil. Ihned ovšem pokračoval ve vysvětlení. „Motivací je těch dvanáct, třináct zápasů za Spartu a já jí chci pomoci kanadskými body, aby byla Sparta tam, kde má být. Tedy na špici tabulky,“ odhodlaně přesvědčoval usměvavý útočník. „Hlavně bych chtěl napravit nepovedený loňský začátek, který nebyl také z mé strany ideální,“ pravil sebekriticky. Na otázku, zda by udělal něco jinak, odpověděl jistě. „Nezměnil bych nic. V žádném případě, protože tohle se v hokeji stává. Pár zápasů se nepovede a mně se to stalo bohužel na začátku sezony. Jiného to potká uprostřed sezony, jiného na konci. To k hokeji také patří,“ dodal na svojí obhajobu.