29. 3. 2005 Vojtěch Gibiš

Novým trenérem Jaromír Šindel

AKTUALIZOVÁNO - Novým trenérem HC Sparta Praha byl jmenován pětačtyřicetiletý dosavadní šéftrenér mládeže Sparty Jaromír Šindel. Klub uzavřel s bývalým vynikajícím brankářem smlouvu na rok s roční opcí. Přečtěte si obsáhlý rozhovor s Jaromírem Šindelem!
Kdy jste dostal od Sparty nabídku a jaká byla vaše první reakce na ní?
Nabídku jsem dostal o víkendu. Nejprve se mě ptali, zda bych do toho vůbec šel, zda bych se toho neleknul a v neděli ráno jsem dostal oficiální nabídku. Velice mě to překvapilo, ale příjemně překvapilo, i když jsem v to trochu doufal.

Rozhodoval jste se dlouho?
Nebylo nad čím se rozmýšlet, nad čím se rozhodovat. Trénovat Spartu je obrovská výzva a nebylo o čem mluvit, nabídku jsem ihned akceptoval.

Byl to takříkajíc váš trenérský sen převzít klub vašeho srdce?
Určitě. Zažil jsem ve Spartě krásná léta. Zažil jsem vyprodané stadiony, zažil jsem dobu, kdy se začínal hrát systém play off. Všechno tohle jsem prožil a mám na to krásné vzpomínky. Nedá se na to zapomenout a i proto chci trénovat ve Spartě.

Prý jste jako první oznámil jmenování vašemu synovi Jakubovi. Co na to říkal?
Reagoval na to slovy, které použil po Mistrovství světa hráčů do 18 let. Tehdy řekl, že už pode mnou nebude nikdy hrát, že jsme spolu už skončili. To byla jeho první věta. Druhá věta zněla: “A s kým mě tedy ve Spartě postavíš?“

Vrátí se Jakub do Sparty?
Budu chtít, aby se Jakub vrátil, aby v mužstvu byl. Samozřejmě ale musí herně dokázat, že do Sparty patří.

Podle čeho si budete vybírat asistenty a kolik jich bude?
Vzhledem k tomu, že zastávám i funkci šéftrenéra všech věkových kategorií ve Spartě, chtěl bych asistenty dva. Jména mých asistentů budou všem fanouškům Sparty určitě dobře známá. Samozřejmě chci asistenty, tedy pokud situace dovolí, kteří mají ke Spartě nějaký vztah.

Jaký styl hry byste chtěl mužstvu ordinovat?
Určitě agresivnější hokej, než se ve Spartě za poslední roky hrál. Chci aby Sparta hrála agresivní celoplošný hokej, který by do ochozů přilákal co nejvíce diváků.

Chyběl vám v současném kádru nějaký specifický typ hráče?
Chyběl mi nějaký rvavější útočník. Forvard, který by nevynikal jen technickou hrou, ale byl to komplexní hokejista, který dokáže být zároveň tvrdý v osobních soubojích.

Necháte si ještě nějaké pravomoce u mládeže – ať už u reprezentace či u Sparty?
Reprezentaci hráčů do 16 let určitě opustím. Dotáhnu ještě letošní sezónu a pak řeknu Vláďovi Růžičkovi, že dál tu činnost vykonávat nebudu. Myslím si, že mě plně vytíží mé působení na Spartě. Ve Spartě chci dál spolupracovat s trenéry mládeže.

Myslíte si, že by měli příští sezónu v prvním mužstvu dostat šanci hráči typu Michala Řepíka či Ivo Kratěny?
Ano, chci do mužstva zařazovat mladé hráče, třeba Hromase či Bolfa, a chci aby měli možnost za “A“ tým hrát. Kratěna i Řepík mají ještě čas, ale určitě s námi budou trénovat, dostanou šanci přiblížit se prvnímu týmu. Ale třeba Michal Řepík, který je ještě hodně mladý, se potřebuje ještě trochu vyhrát. Ale pokud bude mít příští rok v extralize juniorů stejné výsledky jako letos, tak nevidím důvod jej do mužstva nezařadit.

Myslíte si, že budete mít ještě k dispozici v příštím ročníku hráče z NHL?
Pokud se NHL nerozeběhne, určitě služeb hráčů z NHL využijeme, ale ne v takové míře jako letos. Zapojili bychom maximálně tak tři hráče. Ale osobně si stejně myslím, že NHL začne v termínu.

Co změny v hráčském kádru?
Jsou samozřejmě hráči, o které mám enormní zájem aby zůstali. Doslechl jsem se, že nás chce opustit Michal Broš. Budu chtít aby Michal ve Spartě zůstal a převzal roli, kterou tu měl před třemi lety při zisku titulu, kdy vedl tým jako lídr. Na pátek mám domluvenou schůzku s Michalovým agentem a společně se doufám dobereme k tomu, aby Michal Broš ve Spartě zůstal.

Co v otázce brankářů – zůstane Petr Bříza?
S Petrem jsem již mluvil. Petra Břízy si nesmírně vážím, neboť si myslím, že Petr je z historického hlediska nejúspěšnější brankář Sparty. Doufám, že s Petrem najdeme společnou řeč a Petr s námi v mužstvu zůstane.

Co si myslíte, že rozhodovalo v letošním čtvrtfinále, jinými slovy proč Sparta neuspěla?
Moc se mi to nechce hodnotit. Ale Vítkovice byly efektivnější, přehrávaly nás v soubojích jeden na jednoho. Už v základní části, kdy jsme v televizním utkání vyhráli v Ostravě 2:1, bylo jasné, že vítězství bylo pouze díky výbornému výkonu Tomáše Pöpperleho. Vítkovice nás prostě přehrály agresivitou.

Jak se v současné době cítíte? Poskytujete desítky rozhovorů, junioři hrají třetí rozhodující zápas o postup do finále …
Je toho na mě trochu moc, ale jsou to příjemné starosti. Jsem před rozhodujícím zápasem juniorů trochu rozpolcený, ale kluci si to stejně už musí uhrát sami. Mají těžkého soupeře. Kladno jsme trénoval, proto vím o čem mluvím. Kladno má tři hráče, kteří pravidelně hrají extraligu. Pokud Kladno porazíme, bude to pro juniory obrovský úspěch.