19. 12. 2014 Tereza Velikovská

Od střechy až po sklep. Hráči se fotili pro sparťanský kalendář v zázemí haly

Někteří se fotili v chodbách Tipsport areny nebo v jejím prázdném hledišti, jiní měli to štěstí a podívali se do míst, kam se téměř nikdo kromě zaměstnanců provozu haly nedostane. Právě tam totiž probíhalo focení hráčů do kalendáře hokejové Sparty na rok 2015, kde tentokrát hraje kromě hokejistů hlavní roli také tradiční hokejový stánek v pražských Holešovicích.

Ten byl postaven na začátku 60. let, takže se v něm najde hodně míst, která působí tajemně a zajímavě. Fotografování hráčů se ujal fotograf Tomáš Havelka, který si arenu důkladně prošel, a to doslova od sklepa až po střechu. „Koncept je jednoduchý, hráči budou v kalendáři zachyceni na různých, pro fanoušky většinou poměrně neznámých a zajímavých místech haly. Tu jsme si ještě před focením procházeli a našli hodně vizuálně atraktivních míst,“ popisuje.

Kalendář má vzhledem k místům, kde jednotlivé fotografie vznikaly, hodně industriální vyznění. „Jde o černobílý kalendář, který bude mít takový hrubší look, bude tam hodně světel a stínů,“ prozrazuje Havelka, který v minulých sezonách fotil i černobílé fotografie sparťanských hráčů, které se objevily například v ročence na sezonu 2011/2012. „S hráči se mi opět pracovalo fantasticky, jsou to profíci i tomhle směru,“ pochvaluje si.

V kalendáři fanoušci najdou například Daniela Přibyla pózujícího na střeše areny. „Je tu docela hezký výhled, beru to jako zajímavou zkušenost,“ usmíval se útočník, který vystoupal kvůli fotografování vůbec nejvýše ze všech sparťanů. Pohled z výšky, ale pro změnu ten na ledovou plochu, si užil i Jan Buchtele. Ten se totiž fotil na světelném mostě nad ledem a v jeho okolí. „Jsem takhle v zákulisí poprvé, je tu docela dobrý výhled. Naštěstí žádné problémy se závratí nemám,“ odmítl, že by se mu při pohledu dolů točila hlava.

A kdo se podíval naopak nejhlouběji? Adam Polášek a Lukáš Klimek, jejich záběry totiž vznikaly ve sklepě pod ledovou plochou areny, kde se proplétají trubky a kabely veškerých inženýrských sítí. A vousatý bek Polášek, jehož fotky doslova budí hrůzu, stihl během focení svého kolegy prošmejdit všechny dveře, které nebyly zamčené.

Další hráči se fotili venku před arénou. Obránce Karel Pilař tak na své fotce připomíná odkaz svého zesnulého kamaráda Jana Marka, jehož busta je umístěna na zdi haly. Venku pózoval i gólman Filip Novotný, který si prozíravě vzal pod gólmanský dres ještě bundu. „Zima byla velká, v hale je oproti tomu docela teplo,“ smál se. A vyzkoušel si netradiční disciplínu, místo kotouče totiž chytal klíče. „Chytají se o dost hůř než puky,“ připustil s úsměvem.

Nejvíce rekvizit měl při svém focení útočník Lukáš Pech, který pózoval ve sparťanském fanshopu. A během příprav si dokonce stihl nakoupit několik dresů se svým jménem. „Jsou pro bráchu, který žije v Norsku a chodí tam ještě se svým kamarádem na hokej. Budou tam teď oba na zápasech fandit ve sparťanských dresech,“ prozradil.

Útočník Lukáš Pech se fotil ve sparťanském fanshopu, kde si zároveň stihl i nakoupit dárky pro své známé.

Obránce Marek Ďaloga pózoval na vozíku v chodbě pod východní tribunou. V pozadí za ním je složená palubovka, která se pokládá na ledovou plochu při basketbalových zápasech.

Útočník Petr Kumstát si na chvíli vyměnil roli s fanoušky a na led se díval z tribuny. Na ledě ho to ale přece jenom baví víc!

Útočník Jaroslav Hlinka se při focení podíval do starého "velína", odkud se dříve řídil chod celé areny. Tady na štáb doslova dýchla historie haly!

Obránce Jan Piskáček pózoval na schodišti vedoucímu do VIP sektoru, kde mu dělaly společnost legendy vyvěšené na zdech.

Gólman Filip Novotný se správně teple oblékl, fotil se totiž venku před halou na parkovišti. Lidé procházející okolo byli z tohoto výjevu docela překvapení.

Útočník Jan Buchtele se podíval na světelný most nad ledovou plochou. Fotka v kalendáři je z chodby vedoucí na ochoz, která je vybudována z letadlových plechů.

Nesmlouvavý útočník Miroslav Forman v dílně, kde pracují rolbaři. Nechyběla ani samotná rolba.

Vtipná tečka na závěr. Útočník Daniel Přibyl měl asi nejsložitější cestu na místo focení, tímhle úzkým průlezem se musel se výstroji protáhnout, aby se dostal na střechu areny.