29. 11. 2004 Lucie Vítková

Posilami nabitý Liberec vyzve lídra

Poprvé v sezóně se Sparta vydá na sever Čech a tímto zápasem zároveň vstoupí do druhé poloviny extraligy. Tygři v soutěžním zápase nikdy Spartu neporazili, o to bude vzájemné utkání 27. kola pikantnější.
Na jaře roku 2002 si Liberec zapsal první historický úspěch klubu. V barážové bitvě zdolal Kladno a otevřely se mu tak brány nejvyšší české soutěže. První dvě sezóny v extralize nebyly pro nováčka vůbec snadné. I tak se Tygři mezi českou elitou udželi a obsadili nejdříve místo dvanácté, loni o stupínek výše jedenácté. Před stávající sezónou si vedení Liberce kladlo vyšší cíle a v souladu s tím posílili kádr o zvučná jména. Na post brankáře přišel exsparťan Milan Hnilička ke kterému z hlavního města přispěchal forvard Jan Tomajko. Ze Znojma se pod Ještěd vydal také kanonýr Igor Rataj, jeho krajan Lubomír Vaic přišel z bohatého Ruska. Stávka v NHL přívabila na sever Čech také trojici útočníků Radima Vrbatu, Václava Nedorosta a Aleše Kotalíka. Řádku posil doplnili obránci Miroslav Duben z Pardubic a legionáři Jaroslav Modrý s Jiřím Fischerem, kteří oblékli poprvé liberecký dres nedávno.

Nabitému týmu Tygrů vyšel vstup do sezóny náramně. V prvních čtyřech kolech nenašli Liberečtí přemožitele a dokonce se chvíli drželi na prvním místě extraligové tabulky. Poté se liberecká mašina na chvíli zabrzdila čehož využila také Sparta. V dohrávaném prvním kole porazila Tygry 4:3, když dvakrát musela dotahovat nepříznivý stav utkání. O necelé tři neděle později se oba celky potkaly podruhé a i tentokrát vyšla ze zápasu lépe Sparta v poměru 4:2. V první třetině třemi po sobě rychle jdoucími góly vyhnali Pražané Hniličku z branky a o osudu utkání již bylo rozhodnuto. V posledních kolech střídají Tygři dobré výsledky ze špatnými. V zápasech s Litvínovem a Plzní nepustil Tygr Hnilička za svá záda jediný kotouč a Liberečtí vyhráli shodně 3:0. Ovšem v střetnutích s Vítkovicemi a mistrovským Zlínem odešli severočeši poraženi.

V současné době okupuje Liberec sedmé místo tabulky se stejným počtem čtyřiceti bodů jako šesté Pardubice. V kanadském bodování je na tom nejlépe se šestnácti body Leoš Čermák, kterého stíhá Slovenská dvojice Lubomír Vaic a Igor Rataj. Mezi obránci kraluje Valdemar Jiruš, který v minulosti rovněž oblékal dres Sparty.

Liberecká marodka čítá hned pět hráčů. Do zápasu by neměli zasáhnout útočníci Aleš Kotalík, který si obnovil zranění kolene. Stanislav Procházka laborující s meniskem. Mantinel v úterý nepřeskočí také Radim Vrbata jehož trápí natažená třísla, Jana Tomajka brzdí zlomenina nártní kůstky. A Andrej Podkonický si přetrhl kolenní vazy.

Sparťanská mašina od začátku letošního ročníku nezaznamenala větší výpadek. S přehledem přehrává své soky a s pětibodovým náskokem vede extrligovou tabulku před druhým Zlínem. V šestadvaceti zápasech odešli Pražané poraženi pouze třikrát a to vždy na ledě soupeře. Na jasně nejlepším útoku extraligy má největší podíl David Výborný, který zařídil 26 gólů z celkových sedmaosmdesáti. O bod méně má Petr Ton, třetí v pořadí je kapitán Sparty Martin Chabada. Z beků je na tom nejlépe Karel Pilař, který s Janem Hanzlíkem tvoří nejlepší obrannou dvojici Holešovických.

V posledním kole první poloviny soutěže porazili sparťané před televizními kamerami kladenský Rabat 3:1. Dvě třetiny nemohli Pražané najít recept na výborně chytajícího Orcta. Přesto uběhli pouhé dvě minuty třetiny závěrečné a k dalšímu vítězství nasměroval Spartu svým gólem Martin Chabada. Další skvělý zápas v dresu s "S" na hrudi odchytal teprve dvacetiletý náhradník Tomáš Pöpperle, který se po zranění Petra Břízy stal týmovou jedničkou. S průměrem 1,32 branek na zápas patří Pöpperle k nejlepším brankářům celé soutěže.

Vrásky na čele trenéra Slavomíra Lenera dělá pouze množství zraněných, které tým z hlavního města sužují. Z obránců v úterý nenastoupí Josef Melichar, který je po operaci ramene a Josef Řezníček jenž má problémy s třísly. Na marodce zůstává také Ondřej Kratěna se zhmožděným ramenem ke kterému přibyl Michal Sivek s naraženým nártem. Naopak je již možný start beka Martina Richtera.

Utkání začíná v úterý od 18:00 ve Svijanské Areně v Liberci. Domácí Bílí Tygři budou chtít zajisté přerušit tradici ve které Spartu nikdy neporazili. Vy zápas můžete sledovat v online přenosu na našich stránkách.

Sestavy z minulého kola:

Liberec: Hnilička - L. Šmíd, Jiruš, Modrý, Jiří Hanzlík, Fischer, Duben, Holub - Čermák, Rataj, Štrba - V. Novák, Vaic, V. Nedorost - Vampola, Plodek, P. Rozsíval - Klimenta, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák, Kapoun.

Sparta: Pöpperle - L. Procházka, Majeský, Jan Hanzlík, Pilař, Dobroň, Schnabel, J. Kasík, Richter - Ton, Broš, Chabada - D. Výborný, P. Nedvěd, Hlaváč - Olesz, J. Marek, Netík - Kašpařík, Dragoun, Kotrla.

Vzájemná bilance SPA - LIB

2002/03: 4 - 0 - 0 (4:3, 4:1, 4:3p, 4:1)
2003/04: 4 - 0 - 0 (4:3, 3:0, 6:1, 6:1)
2004/05: 1 - 0 - 0 (4:3, 4:2)