26. 1. 2005 Lucie Vítková

Před televizními kamerami s Vítkovicemi

Tři dny si pražští hokejisté oddychli a v sobotu se postaví v ČEZ Areně domácímu celku. Bilance obou soupeřů je v probíhající sezóně vyrovnaná. Oba celky bojují o nejlepší umístění v tabulce před play off.
O soupeři ...
Tradiční účastník nejvyšší české soutěže si před nynější sezónou kladl vysoké cíle. Postup do vyřazovacích bojů měl být více než povinnost, Ostravané chtějí výš. Vysokým ambicím přizpůsobili také letní posily. Tým doplnili krajánci z NHL Pavel Kubina, Marek Malík a útočník Václav Varaďa. V brance měl být posilou Martin Prusek, ale toho výkony z branky vyprovodil Marek Pinc. Prusek byl odeslán na hostování do konce sezóny do Znojma výměnou za dvojici obránců Aleše Křetínského a Pavla Mojžíše. V průběhu ročníku přišel také syn trenéra Vladimír Vůjtek a vrátil se Petr Míka. V letním období proběhla také zajímavá výměna mezi oběma sobotními soupeři. Za Romana Šimíčka dostala Sparta mladého Rostislava Olesze.

Vítkovice začaly sezónu velice dobře, ale v jejím průběhu nastalo krizové období. Sérii nezdarů odnesl trenér Svozil, jehož nahradil Vladimír Vůjtek. S mateřským klubem se rozloučil David Moravec, jenž putoval do západočeské Plzně. V posledních kolech střídají Vítkovice povedená utkání se špatnými. Podlehli střídavě Kladnu, Varům a naposledy také v prodloužení Plzni, naopak si připsali cenný skalp mistrovského Zlína a hvězdami nabitého Litvínova. Vítkovice bojují o každé body, pohybují se na sedmém místě extraligové tabulky, osmá Plzeň ztrácí pouhé tři body.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Osobností číslo jedna je ve vítkovickém dresu kapitán Pavel Kubina. Více jak stokilový obránce je dvojnásobným mistrem světa z let 1999 a 2000. V loňském ročníku překvapil veškerou hokejovou veřejnost, když s podceňovanou Tampou Bay Lightings dosáhl až na vrchol, vyhrál jednu z nejcennějších trofejí světa - Stanley Cup. Kubina byl draftován právě Tampou v roce 1996 jako 179. hráč v pořadí a účastnil se také zimní olympiády v salt Lake City. Letos v osmnácti zápasech nasbíral tři body za branku a dvě asistence. Jedno z nejmilejších překvapení Ostravanů je brankář Marek Pinc. Ten sezónu začínal na postu brankářské dvojky, ale brzy se v brankovišti zabydlel a vyhnal kolegu Pruska na vedlejší kolej. Litvínovský odchovanec přišel na sever Moravy loňskou sezónu a důvěru trenérům splácí výbornými výkony. Fanoušci jej ocenili nominací do utkání hvězd. Pinc se letos pyšní statistikou druhého nejlepšího brankáře extraligy s percentuální úspěšností 94,08 %.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Poprvé se oba soupeři potkali v rámci pátého kola. Sparta měla neuvěřitelný nástup do třetiny a po čtrnácti minutách vyhnala Pruska z branky. Vítkovice nabraly druhý dech a v závěrečné třetině stačily srovnat, ovšem tři body vystřelil Spartě Nedvěd sedm minut před koncem poměrem 4:3. "Musíme naše hráče pochválit. I za stavu 3:0 hráli dál stejně, ale dostávali jsme laciné branky," chválil své svěřence Leo Gudas.

Také druhé utkání se sehrálo v T-Mobile Areně. Zajímavé utkání zpestřila závěrečné dvouminutovka. Minutu před koncem poslal sparťany do vedení Pilař, ovšem na konečných 2:2 stihl v posledních vteřinách vyrovnat Burger. "Zápas jsme podcenili. V první třetině jsme se dostali lehce do vedení, hráli dobře prvních deset minut a měli další tři čtyři gólové šance. Lehkovážností jsme je neproměnili a zápas se otočil proti nám," zlobil se po utkání lodivod Lener.

První utkání ve Vítkovicích Spartě vůbec nevyšlo. Po první třetině odcházela do šaten za dvoubrankového vedení. Ale to na úspěch nestačilo, domácí čtyřmi góly vyprášili Pražanům kožich. Sparta podlehla 3:4. "Jsme hodně zklamaní. První třetina byla z naší strany docela dobrá, i když musím přiznat, že jsme vedli dost šťastně," pravil nespokojeně Lener.

Sparta v posledních kolech načala stíhací jízdu na první příčku extraligové tabulky. Mezi vyhraná utkání s Jihlavou a Znojmem se vloudilo klopýtnutí s Libercem. K poslednímu klání odjeli sparťané v úterý na led Zlína. Oba soky dělil v tabulce pouhý bod, šlo o první příčku. Zápas byl považován za šlágr kola a splnil veškerá očekávání. Hamé hnané vynikajícím publikem Spartu v první třetině smetlo třemi brankami. Po remízové druhé části přišla také kanonáda Pražanů, kteří třemi brankami zápas zremizovali. Dvěma góly se blýskl kanonýr Petr Nedvěd.

Marodka Sparty je téměř vyprázdněná. Richter již v posledním zápase nastoupil, naopak viróza trápila dvojici útočníků Marka a Netíka. Stále není jistý start obránce Melichara, který již naplno trénuje a problémy s ramenem by měly být zažehnány.

Ve Spartě nejvíce září:
Střelecké Náboje opět dobil ostrostřelec Petr Nedvěd a zejména ve Zlíně prokázal, jak cenný je pro současné mužstvo Sparty. Zároveň si tak pevně upevnil vedoucí příčku klubového střelce se sedmnácti góly. Šikovný centr se s blížícím play off znovu rozehrává k nadprůměrným výkonům. Jedenáct vstřelených branek pasuje do role nejlepšího beka extraligy Karla Pilaře. Zadák Sparty letos nasbíral již dvaadvacet bodů a ve statistice +/- bodů jasně kraluje taky s číslem +18.
Utkání začíná 30. ledna v 17:00 ve vítkovické ČEZ Aréně. Vy jej můžete sledovat v našem online přenosu nebo na obrazovkách ČT2.
Sestavy z minulého kola:
Bříza - Pilař, Jan Hanzlík, Majeský, Schnábel, Dobroň, J. Řezníček, Richter - Kratěna, Nedvěd, D. Výborný - Ton, Sivek, Hlaváč - Olesz, Broš, Chabada - Kašpařík

Pinc - Kubina, Philipp Seman, Malík - Mojžíš, Hudec - Vůjtek, Štefanka, Varaďa - Irgl, Šimíček, Hubáček - Padělek, (15-20.Tomášek), Burger, Krayzel - Turek, Hulva, Krenželok.
1999/2000: 4 - 0 - 0 4:1 3:2 6:2 7:1
2000/2001: 5 - 1 - 1 0:2 2:2p 4:2 4:2 4:2 3:1 3:2
2001/2002: 4 - 2 - 2 2:2p 8:1 1:1p 1:3 2:3 3:2 7:0 4:1
2002/2003: 2 - 1 - 1 5:3 3:3p 4:3p 2:3p
2003/2004: 7 - 0 - 3 1:0 5:0 3:6 4:1 3:2p 3:0 0:5 2:6 6:1 4:1
2004/2005: 1 - 1 - 0 4:3 2:2p 3:4