1. 11. 2008 Daniel Hynek

Prodlouží Sparta černou sérii Pardubic?

P r a h a - Sparťané poslední zápas před reprezentační přestávkou sehrají s pardubickým Moellerem, který nevyhrál v normální hrací době už pětkrát. Naopak Pražané zvítězili minulý zápas na horkém ledě rivala z Kladna a toto vítězství budou chtít potvrdit. Jestli se to Výborného partě povede, uvidíme v utkání, které se hraje 2. listopadu od 17:00.
O soupeři
Moeller se od minulého ročníku výrazně zlepšil a po dvacátém kole okupuje pátou příčku O2 extraligy. První zápasy však nasvědčovaly tomu, že se tým z města perníku bude trápit jako předchozí rok. Nakonec však všechny kritiky překvapili v Liberci, kde vyhráli rozdílem třídy 4:1. Když pomineme nevydařený zápas na Kladně, tak Pardubice sehrály se všemi mužstvy vyrovnanou partii, ze které vzešly většinou vítězně. Poslední tři utkání však Východočechům nevyšla. S Třincem, Znojmem i Mountfieldem ztratili všechny body.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Jan Kolář je desátý nejproduktivnější hráč O2 extraligy a první mezi pardubickými hráči. Za šest gólů a třináct asistencí si připsal devatenáct kanadských bodů. Ne náhodou tedy patří tento útočník mezi opory ,,perníkářů´´. Jako jeden z mála je Kolář odchovancem pardubického hokeje a nastupuje ve třetí řadě s Petrem Koukalem a Zdeňkem Ondřejem.

Další nebezpečnou tváří pro soupeře je slovenský forvard Peter Pucher. Úřaduje v elitním útoku s Jiřím Cetkovským a Radovanem Somíkem. Tato trojice je nejproduktivnější v týmu. Trenér Václav Sýkora je nasazuje i do přesilových her, které často využívají. Uvidíme, jak se této trojici povede proti pražské Spartě.

Vzájemné zápasy v letošní sezoně:
Sparťané vstoupili do letošních vzájemných soubojů úspěšněji. Už v 8. minutě se za pardubickou bránou rozsvítilo červené světlo zásluhou Petra Tona. Do dvou minut ovšem Východočeši odpověděli. Jiří Cetkovský dorazil střelu Aleše Píši a zápas se hrál znovu od začátku. Pražané i po této brance byli aktivnějším týmem a mohli jít několikrát zpátky do vedení. Jenže pokusy domácích střelců i trestné střílení Petra Tona vychytal skvělý Lašák.

Začátek druhé třetiny opět vyšel Spartě. Jakub Langhammer prokličkoval mezi obránci a pěknou ranou prostřelil Lašáka - 2:1. Ale stejně jako v minulé dvacetiminutovce přišla rychlá odpověď. Somík po krásné souhře s Havířem srovnal na 2:2. Ve 29. minutě šli poprvé hosté do vedení, když Jan Starý změnil směr Nakládovi střely. Domácí chtěli do konce třetiny vyrovnat, ale nepodařilo se a do šaten šli aktéři za stavu 3:2 pro hosty.

Třetí třetina byla pod taktovkou Sparty, ale mezi tyče se žádna šance nevešla. Až musel zasáhnout Martin Ručinský, který jako správný tahoun vyrovnal necelých deset minut před koncem. Poté v 55. minutě vstřelil branku Ondřej Kratěna a Sparta měla zápas ve svých rukou. Ovšem Pardubice potřetí bleskově vyrovnaly a zápas se prodlužoval. V prodloužení branka nepadla a utkání směřovalo až k samostatným nájezdům.

Brankáři obou mužstev se blýskli několika zákroky. Až ve čtvrté sérii rozhodl Michal Broš a připsal pro Spartu bod navíc.

O posledních výsledcích Sparty je těžké s určitostí říct, zda-li jsou velkým či malým ziskem. Každopádně pětizápasová šňůra bez výhry je už ta tam, což je nejdůležitější. Po skvělém derby se z utkání s Třincem a výjezdu do Znojma čekal asi větší bodový přísun, ale i tyto tři body se budou v konečném účtování jistě hodit. Zlepšující se formu pak potvrdila čerstvá výhra na Kladně 3:1. Holešovickým se nepříjemně rozšířila marodka. Kromě dlouhodobých rekonvalescentů Koreise a Netíka je nejistý start Vykoukala, Tona a Ručinského.
Ve Spartě nejvíce září:
Ondřej Kratěna se blýskl na Kladně rozhodující trefou a zařídil Pražanům tři body. Relativně nově sestavená formace Kratěna - Broš - Výborný je poskládaná z největších opor týmu. Není divu, že se jim také nejvíce daří a trápí obrany soupeřů. Sám Kratěna má na kontě již 18 bodů za 10 branek a 8 asistencí. Jeho kolegové z útoku jej následují s pouze jednobodovým odstupem.

Další oporou je Jakub Langhammer, který nyní nastupuje s Tiborem Melichárkem a Martinem Látalem. Tato trojice je ještě novější a zatím se ji daří na jedničku. Nechme se překvapit, zda se jim povede i na východě Čech.

Utkání 21. kola O2 extraligy začíná v ČEZ Areně v neděli 2. listopadu v 17:00. Pro ty, kteří nepojedou do Pardubic, je připraven online přenos nebo na tv.hokej.cz videopřenos.