1. 11. 2008 Pavel Hrdina

Ptáček byl šťastný, že se po dlouhé době opět trefil

Kladenští střelci se snažili zaměstnávat obranu Sparty takřka celý zápas. Obraně v čele s Františkem Ptáčkem se ovšem povedlo domácí útočníky držet na uzdě až do konce utkání. A to i přesto, že se Holešovičtí často museli bránit jen ve čtyřech.
Spartě se před utkáním příliš nevěřilo. V sestavě po dlouhé době chyběly opory Ton a Ručinský. Mluvilo se i o „kladenském komplexu“, Spartě se totiž na kladenském Zimním stadionu v minulosti dlouhodobě nedařilo. Toto prokletí už ale Pražané dokázali letos dvakrát zlomit, takže zpovídaný hráč nad tím jen mávnul rukou: „To vůbec nesleduju a nevím, jaké byly prognózy. Když někdo chybí, tak alespoň mají šanci ukázat se další hráči.“

Zápas se lámal na konci druhé třetiny. Sparta za nepříznivého stavu nejdříve vyrovnala právě přesnou ranou zkušeného obránce, o obrat se pak následně postaralo duo Výborný – Kratěna. „Z 1:0 jsme otočili na 2:1 během dvou minut a to se potom líp dýchá. Předtím bylo hodně oslabení, takže jsme se nemohli ukázat. Chtěli jsme je přetlačit, což se nám povedlo právě v těch dvou minutách,“ popsal zlomové okamžiky zápasu šťastný střelec.

Bylo vidět, že premiérová trefa v letošní sezoně střelce vyrovnávací branky upřímně potěšila: „Já myslím, že to bylo vidět. Trvalo to už dlouho, takže mám velkou radost. Dával jsem si pozor, abych trefil bránu a spadlo to tam.“

Stav 1:1 netrval dlouho, dvě minuty po Ptáčkově vyrovnání přišla nejlepší a také rozhodující akce zápasu. „Byla to parádní akce. Kluci se utrhli dva na jednoho a skórovali do prázdné brány. Krása,“ cenil zuby do širokého úsměvu loňský kapitán holešovického mužstva.

V poslední třetině se Kladno pokoušelo s nepříznivým stavem ještě něco udělat, defenziva hostí však domácí borce k ohrožení Pöpperleho branky téměř nepouštěla. „Tady je důležité přežít přesilovky, v těch jsou nebezpeční. To byla práce celého týmu, hráli jsme parádně obrannou hru už od útočného pásma. Podařilo se nám Kladno k ničemu nepustit, pohlídali jsme si výsledek a ještě jsme dali třetí gól,“ dodával věrný sparťan, který téměř celou svou kariéru obléká dres s velkým „S“ na hrudi.

Častá vyloučení přesto stály tým mnoho sil. Celkem osmkrát oslabil tým svým pobytem na trestné lavici někdo z holešovického týmu. „My si to říkáme vždycky. Přesto tam nějaký faul nebo vyhození puku vyplave. Věděli jsme, že je to jejich silná stránka a že se vylučování musíme vyvarovat. Týmu pomůže vždy nějaký impuls, že se využije nebo ubrání přesilovka, že se nám podaří dát gól. Právě série oslabení, které jsme zvládly, byla jedním z těch impulsů,“ filozofoval třiatřicetiletý zadák.