21. 12. 2007 Jakub Hlaváč

S Vítkovicemi v neděli již od tří

Duel Sparta - Vítkovice nabídne souboj dvou celků, které hledají ztracenou herní pohodu. Obě mužstva se musela po reprezentační pauze vyrovnat s dvojicí proher a ve Vítkovicích sáhlo vedení klubu dokoce ke změně na trenérském postu. Přijďte Spartu podpořit a pomoci jí k vítězství.
O soupeři ...

Vítkovice zabředly do hluboké krize a marně hledají cestu ven. Z posledních osmi utkání získaly pouhopouhých pět bodů a v tabulce jim patří nelichotivá desátá příčka, kterou horko těžko hájí před dotírajícím Litvínovem a Zlínem. Vedení klubu z moravskoslezské metropole muselo krizovou situaci řešit a jak je v našich končinách zvykem, neúspěchy odneslo trenérské duo Fryčer, Daneček. Do té doby, než generální manažer Černík společně se svými spolupracovníky najde adekvátní náhradu, povede mužstvo Mojmír Trličík, který do této chvíle koučoval vítkovickou mládež. Tým navíc trápí marodka, na níž zůstává kapitán Šimiček, stejně jako veterán Prorok. V posledních dvou zápasech narazili vítkovičtí hokejisté na celky Znojma a Kladna, tedy na sousedy v extraligové tabulce. V orlím hnízdě nedokázali vstřelit ani jednu branku a v domácím klání s předposledním celkem soutěže si vyslechli pískot prořídlých tribun. Kladno potrestalo tři vyloučení domácích hráčů a vyhrálo 4:3.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Viktor Ujčík měl pomalejší start, ale nyní je asi nejnebezpečnějším forvardem, kterého kouč Trličík bude mít dispozici. V posledním utkání zaznamenal gól a asistenci. V kanadském bodování nemá mezi svými spoluhráči žádnou konkurenci na svém kontě má jíž dvanáct přesných zásahů a jedenáct asistencí. I v hodnocení účasti na ledě je se pohybuje v kladných hodnotách, lépe si v této činnosti vede pouze obránce Pavel Trnka. Druhým útočníkem, jehož body jsou pro vítkovický klub klíčové je Petr Hubáček. Statný forvard si pochvaluje, že se v jednom mužstvu sešel s bratrem Radkem, ale z výsledků klubu svého srdce asi velkou radost mít nemůže. To, že je ostravským patriotem dokazuje fakt, že v extralize odehrál v jiném dresu jen čtyřiačtyřicet utkání. V útoku mu jistě chybí parťák Irgl, který odešel hledat štěstí na ruskou frontu, ale přesto devět střel tohoto dravce skončilo v síti soupeře.
Vzájemný zápas v letošní sezóně:
V prvním vzájemném měření sil Sparta začla zostra a už v první třetině si vytvořila rozhodující náskok. Pince v brance Vítkovic v první dvacetiminutovce překonali Netík s Tonem. Mistr náskok pohodlně navyšoval, v jednapadesáté minutě to bylo po dalších gólech Nedvěda a Melichárka už 4:0. Hosté z Ostravy zaznamenali čestný úspěch až v šestapadesáté minutě Trnkou. Sparta porazila Vítkovice celkově 4:1.

Druhý zápas přinesl napětí do posledních vteřin. Sparta šla do vedení v první třetině, když mezi kruhy sjel obránce Černošek a poslal puk za Pruskova záda. Stav jedna nula pro hosty vydržel až do čtyřiačtyřicáté minuty, kdy vyrovnal Köhler. Pro Spartu mohlo být ještě hůře, když ve vlastní přesilové hře nepřesnou přihrávkou vyslal Petr Nedvěd do úniku Krenželoka s Burgerem, kteří však puk za Dubu neprotlačili. Nerozhodlo ani prodloužení a v samostatných nájezdech exceloval muž s maskou ve sparťanské svatyni. Chytil čtyři z pěti penalt a dal Petr Nedvěd nakonec rozhodl, že si Pražané odvezli výhru 2:1 po samostatných nájezdech.

Ani Sparta to nemá v současnosti snadné. Zatímco na stadionech soupeřů se dokážou hokejisté z Holešovic prosadit, tak ve svém domácím stánku sbírají spíše porážky, než chrabrá vítězství. Otázkou, jak opět udělat z T-Mobile Arény nedobytnou tvrz se trápí nejen hráči a trenéři, ale i mnozí fanoušci klubu s bohatou historií. Poslední dvě prohry Sparta uškodili i v tabulce, kde se propadla ze čtvrtého místa na šestou pozici a bude muset opět bojovat o ty příčky, které zaručují v prvních zápasech play off výhodu domácího prostředí. Po reprezentační přestávce zamířili do T-Mobile Arény hokejisté Slavie, kteří byli nejprve svědky slavnostního křtu nové a nutno dodat, že naprosto jedinečné kroniky a následně domácí mužstvo nemilosrdně vyprovodili z ledu se šestibrankovým přídělem. O den později zamířili svěřenci trenéra Výborného do Pardubic, ale ani v nich mu pšenka nekvetla. Domácí se očividně dostali do formy, jakou lze od tohoto velkoklubu očekávat a Spartu doslova smetly z ledu. Naopak pozitivní zprávou je, že z amerického útočníka Beckera se vyklubal dravý a pracovitý hokejista, který jistě na nějaký čas nalezne své místo v sestavě úřadujícího mistra.
Ve Spartě nejvíce září:

Fanoušci. Lidé, kteří jsou pro každý sportovní klub životně důležití. Sparta žije dobře, pravda, občas ji skolí nějaká chvilková viróza, ale celkově je zdravá jako řípa. Dva tituly z posledních dvou let jsou toho důkazem a jen těžko by těchto úspěchů dosáhla bez vaší podpory. V derby jste vytvořili parádní atmosféru a ukázali, kdo má v Praze nejlepší příznivce. Dík patří lidem, kteří se podíleli na úžasném choreu i těm, kteří se přišli „jen“ podívat na svůj oblíbený klub. Musíme zůstat mužstvu věrní a oporou i v dobách, kdy se nedaří optimálně, protože o to více si pak můžeme vychutnat nějaký velký triumf. Snad se v posledním předvánočním utkání podaří Spartě zvítězit a všichni dostaneme předčasný dárek pod stromeček. Přijďte v hojném počtu, připravte Spartě tu pravou „vánoční“ atmosféru a prožijte pěkné odpoledne. Hráči vám nyní budou jistě dvojnásobně vděční.

Zápas začíná v neděli 23.12. netradičně již v 15:00, přijďte se nechat vytrhnout ze stresu vánočních nákupů a přijít se Spartou na několik příjemných okamžiků na jiné myšlenky. Pro ty, kteří dají přednost honění kapra po koupelně, či ujídání vánočního pečiva, bude připraven online přenos.