26. 11. 2005 Vojtěch Gibiš

Sparta míří do nedobytné Tipsport Areny v Liberci

V neděli 27. listopadu čeká Spartu náročný souboj s jedním z lídrů soutěže Libercem, který se neustále přetahuje se Slavií o první místo v tabulce. Holešovičtí jsou při chuti, v pátek nadělili svému soupeři z Litvínova hned pět gólů a vzrůstající formu budou chtít potvrdit i v nedobytné liberecké Tipsport Areně.
O soupeři ...
Bílí tygři z Liberce se po vstupu do extraligy rok od roku zlepšují, loni překvapivě vyřadili Slavii ve čtvrtfinále. Letos se pere Liberec o první místo v tabulce, Slavia momentálně vede o jeden bod, ale odehrála o utkání více. Kabinu libereckého mužstva opustili v létě kromě posil z NHL také Ladislav Šmíd, Václav Nedorost a jiní. Bílým tygrům se však podařilo sehnat odpovídající náhrady. Získali totiž beky Nikolova a Richtera, v útoku se prosazuje Petr Šachl. Během sezony se Liberec dohodl se Spartou na výměně Angela Nikolova za Martina Hlavačku, do Ruska zamířil exsparťan Václav Novák.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Útok Liberce se spoléhá zejména na služby slovenského forvarda Ľubomíra Vaice. Vaicovy statistiky jsou momentálně zajímavou kombinací třináctek. Na své konto si totiž šikovné křídlo v letošním ročníku extraligy prozatím připsalo třináct branek, třináct asistencí a třináct kladných bodů v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech. Tyto „třináctky“ řadí Vaice na třetí místo v produktivitě extraligových hráčů a také na druhé místo mezi extraligovými kanonýry. Mistr světa v brance, to je vždy záruka kvalitních výkonů defenzívy. Nejinak je tomu i v Liberci. Bývalý brankář Sparty Milan Hnilička je jedním z důležitých faktorů úspěchů Bílých tygrů. Kladenský rodák má percentuální úspěšnost zákroků 94,01 a průměr inkasovaných branek 1,67. Ve dvou zápasech této sezony pak neinkasoval.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Sparťanům se letos zatím proti Liberci nedaří, nezískali ani bod. Ve druhém kole se ve zbrusu nové Tipsport Areně nemohla Sparta dlouho střelecky prosadit. Po dvou třetinách vedli domácí 3:0, když skóroval Rataj a dvakrát Vaic. V posledních šesti minutách však Sparta dvakrát udeřila. Nejprve se Martin Štrba předvedl střelou pod víko a v šedesáté minutě se ještě stačil prosadit Jan Marek. Víc však domácí Spartě nepovolili a vyhráli 3:2.

Ve druhém zápase před televizními kamerami nedala Sparta poprvé v sezoně ani branku a i proto si Liberec odvezl výhru 3:0. Všechny branky padly v prvních čtvrthodině utkání. Nejprve si u tyče počíhal Vampola, poté zmatky v obraně Sparty využil Klimenta a krátce po něm i Šachl. Bříza poté odjel na střídačku a vystřídal ho Marek Schwarz. Ten již neinkasoval, ale stejně neinkasoval na druhé straně chytající Pavel Falta.

O Spartě:
Sparta během reprezentační přestávky získala nového trenéra Františka Výborného, a jeho rukopis začíná být již na týmu znát. První zápas pod jeho vedením Sparta sice podlehla Plzni v prodloužení, již ve druhém již však naplno bodovala, když Vítkovicím ukončila sérii domácí neporazitelnosti. Pražské derby sice Františkovi Výbornému nevyšlo podle představ, ale padesát minut Sparta držela vedení. Reparát po derby se Holešovickým povedl, Litvínov si odvezl z T-Mobile Areny pět branek. Do prestižního zápasu s Libercem nenaskočí obránce Ján Tabaček, nejistý zůstává start Jiřího Vykoukala. “Liberec je pro nás v této fázi pravý soupeř. Můžeme v Liberci dokázat, že umíme hrát. Věříme si a jedeme do Tipsport Areny bodovat,“ řekl po utkání s Litvínovem o příštím soupeři Michal Sivek.
Ve Spartě nejvíce září:
Po reprezentační pauze předvádí famózní výkony nestárnoucí hvězda Sparty Petr Bříza. Drží svůj tým důležitými zákroky, proti Litvínovu dosáhl téměř sedmadevadesáti procentní úspěšnosti! Petr Bříza dokazuje, že téměř v jednačtyřiceti letech může hrát hokejista na vrcholové úrovni. Bříza inkasuje v průměru 2,61 branky na zápas, percentuální úspěšnost zákroků má 92,41. Nutno podotknout, že v první polovině extraligy Břízovi moc nepomohla dosti prostupná obrana Sparty. František Výborný opět přiřadil Martina Štrbu k Petru Tonovi a Janu Markovi. A tento krok se mu vyplatil, Štrba vedle nejproduktivnější dvojice extraligy opět ožil. Hraje důrazně, dostává se do šancí a střílí i branky. Trefil se v derby, proti Litvínovu dosáhl vítězný gól. Prozatím se trefil celkem osmkrát, sedm branek připravil svým spoluhráčům. V produktivitě Sparty mu patří páté místo.
O zápase:
Utkání 28. kola Tiposrt extraligy začíná v liberecké Tipsport Areně v neděli 27. listopadu v 17 hodin. Ti, kdo se do Liberce nedostanou, mohou sledovat utkání v našem online přenosu.
Sestavy z minulého kola:
Bříza - Stehlík, Nikolov (38. O. Malinský), Vykoukal (23. Toman), Černošek, Dobroň, Jan Hanzlík - O. Kratěna, Sivek, Chabada - Ton, Marek, Štrba - Netík, Kašpařík, Vopat - Špaňhel, J. Straka, Havelka. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Richter, Holub, Derner, Krstev, od 21. navíc Jiří Hanzlík - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Klimenta, Plodek, Víšek - P. Rozsíval, S. Procházka. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Vzájemná bilance zápasů
2002/2003: 4 - 0 - 0 4:3 4:1 4:3p 4:1