27. 7. 2015 HC Sparta

Sparta v pondělí zahájila přípravu na ledě

Odbitím desáté hodiny dopolední začala v pondělí oficiálně příprava na ledě hokejistů HC Sparta Praha před startem nadcházející sezony. Tým vyjel poprvé kompletně mezi mantinely v holešovické Tipsport areně a pod vedením trenéra Josefa Jandače na něm nechyběly ani posily Tomáš Pöpperle, Ryan Glenn, Michal Čajkovský, Andrej Kudrna, Tomáš Netík a také Michal Dragoun.

Sparťani zahajují přípravu, která má semifinalistu ČP play off TELH z minulého ročníku nachystat na ostrý start sezony, jenž přijde už zhruba v polovině srpna zápasy Champions Hockey League v norském Hamaru a švýcarské Ženevě. „Lize mistrů opět dáváme velkou váhu a chceme být stejně jako loni nejlepším českým týmem v této soutěži. Zároveň si vylepšit výsledek z minulé sezony, kdy jsme postoupili do play off, ale skončili v prvním kole,“ říká trenér Josef Jandač.

„Sparta je top brand v České republice a my chceme, aby byla tím samým i v Evropě. Jako příprava na Champions Hockey League nám poslouží kvalitně obsazený turnaj v italských Dolomitech, odkud se přesuneme rovnou k utkáním do Norska a Švýcarska,“ doplňuje sportovní manažer Patrik Martinec. „Hamar je dlouhodobě na špičce norské ligy, o jejíž kvalitě svědčí například to, že Stavanger loni dokázal vyhrát v Třinci. Co se týče kvality švýcarského soupeře, tam není třeba nic moc rozebírat. Ženeva je tým patřící mezi nejlepší v Evropě.“

Úplně první zápas však odehrají sparťané ve čtvrtek 6. srpna v holešovické Tipsport areně proti Liberci. Poté se přesunou na soustředění do italských Dolomit, které je naplánované od 14. do 19. srpna. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se střetnou v rámci Dolomiten Cupu s dvěma soupeři z trojice Adler Mannheim, ERC Ingolstadt (oba Německo) a Kloten Flyers (Švýcarsko). Pak cestují do Hamaru a následně ke střetnutí do Ženevy s tamním týmem Servette. Se stejnými soupeři se střetnou v odvetách v O2 areně. Naplánována je mezitím jestě příprava se Slavií.

„Jde nám v první řadě o to se výborně připravit na Ligu mistrů, která je pro nás opět prioritou. Naším jednoznačným cílem je v ní uspět a opět ukázat, že Sparta patří mezi evropskou špičku. Už letní přípravu jsme přizpůsobili tomu, že ostrý start sezony nás čeká 20. srpna v Norsku,“ vypráví sparťanský kouč. „Z tohoto důvodu jsme velmi rádi, že se na turnaji v Dolomitech střetneme se špičkovými evropskými celky,“ dodává Jandač.

Předzávodní období na ledě navazuje na letní přípravu na suchu, jež odstartovala 18. května a trvala do začátku července. Během ní sparťanské mužstvo v závěru června absolvovalo také soustředění v resortu Svatá Kateřina v Počátkách na Vysočině. „Zvolili jsme tuto variantu, protože v resortu Svatá Kateřina jsme našli ideální podmínky pro přípravu i regeneraci. Navíc nikdy není od věci změnit na pár dní prostředí a absolvovat společné soustředění. Příprava na novou sezonu byla jiná než v uplynulých letech, ale byli jsme celkově spokojeni,“ říká Josef Jandač.

Pražané mají samozřejmě za cíl kromě Champions Hockey League uspět i v tuzemské soutěži. „Sparta má vždy ambice nejvyšší, chceme vyhrát každý zápas a bavit diváky,“ má jasno Martinec. „Doufám, že v extralize se nám bude dařit v ofenzivě a budeme opět nejproduktivnějším týmem jako v předchozích dvou sezonách. V play off se chceme posunout po posledních dvou účastech v semifinále tentokrát už do finále a bojovat o titul.“

Sparťanský tým doznal několika změn. Kabinu opustili brankáři Janus, Novotný a Staňa, obránci Pilař a Ďaloga a útočníci Chlapík, Rolinek a Vondrka. Posilami jsou naopak navrátilec Tomáš Pöpperle, slovenští hráči Michal Čajkovský s Andrejem Kudrnou, kanadský bek Ryan Glenn, bývalý sparťan Tomáš Netík a také zkušený forvard Michal Dragoun.

„Největší změnou je odchod kapitána Tomáše Rolinka, který se rozhodl z rodinných důvodů pro návrat blíže domovu. Naopak se nám podařilo získat na tři roky brankáře Tomáše Pöpperleho a také se vrací velký sparťan Tomáš Netík. Dále přišel mistr finské ligy, Kanaďan Ryan Glenn. O místo v sestavě se poperou také nadějní slovenští mladí hráči Michal Čajkovský a Andrej Kudrna. Na dvoucestný kontrakt navíc přišel také Michal Dragoun, který bude hrát buď na Spartě, nebo v Prostějově,“ hodnotí Martinec.

Realizační tým pro nadcházející sezonu zůstává ve stejném složení jako doposud. Novinkou je, že se k týmu připojil Martin Iterský, který plnil roli kondičního kouče u mládeže a nyní se podílí i na přípravě A-týmu. Uvolněné místo fyzioterapeuta zaujala Barbora Krajsová, která dříve působila v Pardubicích a Kladně.

Kalendář zápasů Sparty v CHL a přípravě:

• 6. srpna: Sparta - Liberec (Tipsport arena, 17:30)
  • 14. srpna: Ingolstadt - Sparta (Dolomiten Cup Neumarkt)
  • 16. srpna: finále / zápas o třetí místo (Dolomiten Cup Neumarkt)
  • 20. srpna: Hamar - Sparta (CHL, 19:00)
  • 22. srpna: Ženeva - Sparta (CHL, 19:45)
  • 28. srpna: Sparta - Hamar (CHL, O2 arena, 18:30)
  • 1. září: Sparta - Slavia (Tipsport arena, 18:30)
  • 5. září: Sparta - Ženeva (CHL, O2 arena, 15:30)

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila