25. 9. 2014 Daniel Ryl

Sparťané míří na led Komety, čeká je odveta

Na první reprízu semifinále se příliš dlouho nečekalo. Už v šestém kole zavítá Sparta na jih Moravy a utkání bude mít grády. Oplatí Sparta svému soupeři semifinálové vyřazení? Na horkém brněnském ledě to bude mít ale těžké. Utkání 6. kola Tipsport extraligy začíná v pátek 26. září v 18:20 hodin.

V Brně posílili kádr a pomýšlí na nejvyšší příčky

Zatímco mistr ze Zlína prožívá mistrovskou kocovinu a vstup do sezony se mu vůbec nevydařil, druhý finalista z Brna je na tom o poznání lépe. V novém ročníku odehrál čtyři zápasy a má vyrovnanou bilanci. Ve vyrovnané tabulce patří do pětice týmů od osmého do dvanáctého místa s šesti body na kontě.

Lídrem bodování je s šesti body Petr Ton, ale střelecké tabulce vládne Jan Hruška. Odchovanec Komety se ale v posledních kolech zadrhl a dva zápasy se střelecky neprosadil. Trenér Vladimír Kýhos zůstává klidným, ale z bilance svého týmu nejásá. "Jedeme tak na padesát procent, lepší to být mohlo," přiznává lodivod Komety. "Žádné schůzky v kabině jsme neměli, zatím nebyl důvod, ale pokud nezačneme sbírat body, může být."

Jeho týmu nevyšel zejména poslední duel na ledě lídra tabulky. Kometa v Litvínově padla vysoko 1:6. "Celý zápas se pro nás nevyvíjel dobře, měli jsme pár šancí ve druhé třetině, jinak nic," věděl po utkání Karel Beran, jeden z asistentů trenéra Kýhose. Klíčový moment utkání našel rychle. "Rozhodla naše nevyužitá přesilová hra ve druhé třetině. Poté jsme šli do oslabení, dostali branku a už jsme se nevzchopili," litoval Beran.

LETNÍ ZMĚNY V KÁDRU KOMETY

PŘÍCHODY ODCHODY
Peter KÖNIG (O, Nitra) Jiří TRVAJ (B, Olomouc)
František PTÁČEK (O, Mountfield HK) Tomáš ŽIŽKA (O, Zlín)
Tomáš MALEC (O, Chomutov) Štěpán NOVOTNÝ (Ú, bez angažmá)
Miroslav HOLEC (Ú, Plzeň, návrat z hostování) Libor PIVKO (Ú, Pardubice)
David OSTŘÍŽEK (Ú, Olomouc)
Dominik POKORNÝ (Ú, Vsetín)
Petr TON (Ú, Sparta)

Zlomit prokletí prvního zápasu!

Kromě vyřazení v semifinále play off minulého extraligového ročníku, by sparťané také rádi napravili doposud nelichotivou bilanci, která je v soubojích s Kometou Brno v posledních letech provází. Od návratu brněnských do extraligy se totiž Pražanům v úvodních vzájemných zápasech pravidelně nedaří.

Posuďte sami. Od roku 2009 se v úvodním vzájemném střetnutí radovala Sparta z výhry pouze jednou, a to právě ve zmíněném roce. Od té doby následovala série čtyř zápasů, ze kterých vždy více bodů vytěžil tým z moravské metropole. Naposledy na začátku ročníku 2013/14 ukončili Brňané čtyřzápasovou vítěznou sérii Sparty po výhře 2:1. Cíl pro Holešovické je tedy jasný, zlomit tuto nepříznivou statistiku.

„Spartu jsme viděli v derby utkání se Slavií a musím říct, že hráli výborně. Jejich výsledky rozhodně neodpovídají jejich postavení v tabulce. Víme, že nás čeká velmi těžký soupeř. Trochu jsme přehodili formace, chceme vyzkoušet jiné varianty," dodává na klubovém webu směrem k utkání trenér Komety, Vladimír Kýhos.

Adam Polášek: V Brně je to vždycky vyhrocené

Z extraligového hokeje se sparťané v úvodu týdne přeorientovali na ten mezinárodní díky zápasu Champions Hockey League, nyní je opět čeká extraligový soupeř. Podle obránce Adama Poláška to ale nehraje roli. "Není pro nás žádný problém střídat ligové zápasy a Champions League. Hokej je víceméně všude stejný, hraje se podle stejných pravidel. Jen je trošku jiný soupeř. Jestli jde o český, německý nebo švédský tým, to nehraje roli. Pořád je to soupeř, na kterého se musíme připravit," říká.

V posledním ligovém duelu proti Slavii sparťané protrhli sérii tří porážek, navíc v duelu s pražským rivalem. "Myslím, že nás to strašně moc nakoplo. Hráli jsme to, co jsme chtěli, a dokázali jsme to prolomit a vyhrát. Myslím, že když tak budeme hrát i v pátek, tak si odvezeme z Brna nějaké body," věří houževnatý bek.

O motivaci mají sparťané postaráno i díky tomu, že je čeká jejich přemožitel ze semifinálové série posledního play off. "Já se přiznám, že to už neřeším. Každá sezona je úplně jiná, ta současná navíc teprve začíná. Kometa má také mírně obměněné mužstvo, takže to bude první zápas současných týmů. Jsem na to zvědavý. Myslím, že to bude takový hokej ve stylu play off a bude padat málo branek. V Brně je to navíc vždycky takové vyhrocené, takže myslím, že to bude super hokej. Určitě si nenecháme nic líbit a půjdeme si tvrdě za svým," slibuje.

Sestavy z posledního utkání:

HC Kometa Brno: Čiliak (od 44. Falter) – Hanzlík, Kuboš, Kempný, Kováčik, König, Ptáček – J. Hruška, Ostřížek, Ton – Káňa, Němec, T. Svoboda – J. Svoboda, Čermák, Zohorna – Vondráček, Raška, Mrázek. Trenér: Vladimír Kýhos.

HC Sparta Praha: Staňa – Barinka, Ďaloga, Polášek, Piskáček, Hrbas, Mikuš, Pilař – Pech, Kumstát, Rolinek – Réway, Hlinka, Klimek – Cingel, Sabolič, Přibyl – Dvořáček, Bahenský, Forman – Volek. Trenér: Josef Jandač.