17. 11. 2014 HC Sparta

Spartě se nelíbí trend posuzování zákroků v českých soutěžích

HC Sparta Praha podala oficiální stížnost na výkon rozhodčích v nedělním utkání 21. kola Tipsport extraligy se Zlínem. „Vybrali jsme tři situace, které jsme zaslali vedení soutěže a čekáme na jejich vyjádření či stanovisko Komise rozhodčích. Po dvou ze tří - dle našeho názoru špatně posouzených situací, zejména nesmyslně nařízeném trestném střílení - jsme inkasovali, což bereme jako hrubé ovlivnění zápasu,“ říká Patrik Martinec, sportovní manažer holešovického klubu.

Situace č.1 - Trestné střílení po zákroku obránce Pilaře: "Podle našeho názoru zcela nesmyslně nařízené trestné střílení, z něhož vstřelil soupeř první branku utkání."

Situace č.2 - Nepotrestané držení útočníka Hlinky: "Jednoznačné držení za dres, které nebylo potrestáno. Naopak Hlinka dostal dvouminutový trest."

Situace č.3 - Nepotrestané držení útočníka Hlinky: "Jednoznačné držení za brankou, které nebylo potrestáno. Soupeř několik vteřin poté vstřelil branku na 3:3"

„Nechceme vypadat, že naši nedělní porážku svalujeme jen na výkon rozhodčích, ale jedná se o dlouhodobý problém nejen náš, ale obecně celé extraligy a českého hokeje. Z toho důvodu již nechceme dále čekat a považujeme za nutné se ozvat a začít situaci řešit. A to i vzhledem k blížícímu se mistrovství světa v Praze. Víme, že v extralize je řada nových rozhodčích, ale myslíme si, že doba hájení už skončila. Dvacet zápasů jsme mlčeli a žádnou stížnost nepodávali, teď už se ale ozýváme a budeme tak činit po každém zápase, pakliže se budou chyby neustále opakovat. I z vyjádření reprezentačních trenérů všech kategorií vyplývá, že hráči působící v českých soutěžích nejsou zvyklí na posuzování zákroků podle trendu z mezinárodních akcí,“ tvrdí Martinec.

„Na každé mezinárodní akci máme problém s velkým množstvím vyloučení. Je potřeba, aby se úroveň rozhodování v české extralize přiblížila trendu IIHF zejména v případech faulů hokejkou, držení, nedovoleného bránění a podobných zákroků. Před startem extraligy panovaly velké obavy o to, jak budou čároví rozhodčí zvládat posuzování hybridního icingu, což se ukázalo jako zbytečné, protože čaroví tyto situace zvládají na výbornou. Blíží se domácí mistrovství světa a všichni si přejeme, aby česká reprezentace zaznamenala úspěch. I proto je nutné, aby si čeští hráči zvykli na mezinárodní trend posuzování zákroků,“ dodává sportovní manažer Sparty.