24. 5. 2015 Daniel Ryl

Storhamar Dragons - tým z dřevěné rarity

Pražský los během světového šampionátu poslal Spartu v dalším ročníku Champions Hockey League na norské Storhamar Dragons a tradiční švýcarský klub Servette Ženeva. V případě norského celku se pro fanoušky jedná pravděpodobně o neznámý tým. Můžete ovšem věřit, že se jedná o zajímavého soupeře. Kdo jsou Draci z norského Hamaru?

Storhamar patří mezi mladší, ale zároveň nejlepší norské týmy

Šest mistrovských titulů během 58 let existence není ničím, za co by se měli v Hamaru stydět. Místní Dragons totiž patří mezi nejúspěšnější norské kluby. Ač bude pro sparťanské fanoušky pravděpodobně velkou neznámou, rozhodně se nejedná o nezajímavého soupeře.

Storhamar Dragons

  • Rok založení: 1957
  • Největší úspěchy: mistr ligy (1995, 1996, 1997, 2000, 2004, 2009)
  • Umístění 14/15: 2. místo
  • Stadion: Hamar Olympic Amphitheatre
  • Kapacita stadionu: 10 600
  • Trenér: Aleksander Smirnov
  • Známí hráči v historii klubu: Erik Kristiansen, Patrick Thoresen, Marius Holtet

Storhamar hraje své zápasy v Hamar Olympic Amphitheatre, který byl otevřen už v roce 1981, ale kvůli Zimním olympijským hrám v roce 1994 prošel rekonstrukcí. Rozhodně se nejedná o obyčejnou halu. Olympijská aréna v Hamaru je totiž největší dřevěnou stavbou v severní Evropě!

Dragons ve své chloubě oslavili všech šest mistrovských titulů a přesně polovinu z nich získali hned v prvních třech sezonách. Na další oslavy si museli v Hamaru počkat do roku 2000 a Storhamar triumfoval také o čtyři roky později.

Naposledy se ovšem radoval před sedmi lety, když si ve finále play off 2008 poradil po šesti zápasech s Friskem. V sérii vedl už 3:0 na zápasy, ale po dvou porážkách se vrátil zpět domů. Šesté utkání navíc dospělo do prodloužení, ve kterém se prosadil Eirik Berg Skadsdammen a vystřelil svému týmu titul.

Ovšem bohužel pro domácí zatím poslední. Klub se navíc v posledních letech potýkal s finančními problémy, ale i přes ně byl celkem úspěšný. V posledních šesti sezonách se dvakrát podíval do semifinále, třikrát skončil ve čtvrtfinále a v minulém ročníku nestačil ve finálové sérii na Stavanger, kterému podlehl po sedmi zápasech.

Pro zhruba třicet tisíc obyvatel Hamaru je sport velkým kulturním vyžitím. Své místo má v Hamaru také rychlobruslení. K tomu je určena víceúčelová hala Vikingskipet, vybudována v letech 1990 až 1992 pro Zimní olympijské hry v roce 1994.

V českém překladu „Vikingská loď“ je proslavená pro svůj tvar trupu obrácené lodi a na sportovní akce pojme až 10 600 diváků. V její historii najdete také výraznou českou stopu. Velkou nápovědou bude asi právě rychlobruslení.

V roce 2009 zde totiž Martina Sáblíková ve svých 21 letech vyhrála svůj první světový titul ve víceboji! Ve městě vzdáleném přibližně 130 kilometrů od Osla zvítězila v závodech na tři a pět kilometrů. Při závodě na nejdelší trati navíc časem 6:55,54 překonala traťový rekord, který platí dodnes.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vydražte si hrané dresy ze sezony 2023/2024

Posezonní autogramiáda s hráči Sparty

Řepík: Chtěli jsme finále, ale cíl jsme nesplnili

Krejčík: Vždycky nám chyběl kousek