22. 10. 2006 Vojtěch Gibiš

Štrba mohl vyrovnat, branku však přestřelil

Velmi aktivním pohybem dostával Slavii pod tlak druhý útok Sparty ve složení Kratěna - Štrba - Ton. Jeho centr Martin Štrba zaznamenal gól a asistenci, v závěru však spálil velkou šanci, když ve slibné pozici na mezikruží přestřelil Hronkovu branku.
Sparťané vkročili do zápasu velmi nešťastně. V prvních minutách se sice tlačili do útoku, ale pak jim Slavia udělila tvrdou lekci z produktivity a efektivity. Za jedenáct minut využili červenobílí dvě přesilovky, navíc těsně před odchodem do kabin obral o puk Rataj Hlinku a Hruška zvýšil na hrozivých 3:0 pro domácí. "Prohrávat 3:0 na Slavii, která se navíc zvedá z krize a hraje dobře, je velmi těžké," smutně komentoval Martin Štrba. Během první přestávky se samozřejmě sparťané v kabině o špatném úvodu bavili. "Řekli jsme si, že musíme hru totálně změnit. Nehráli jsme tak, jak jsme chtěli. Myslím si, že se nám to i trochu podařilo, z jasného utkání jsme udělali ještě drama."

Asi největší rozdíl mezi oběma pražskými týmy byl v neděli ve využívání přesilových her. Ač byl poměr vyloučených vyrovnaný (7:8), Slavia dokázala využít čtyři přesilovky, Sparta pak jen jedinou, když se trefil právě Štrba po Kratěnově nahrávce. "Přesilovky dnes rozhodly. Slávisté hráli v početních výhodách jednodušeji. Nahazovali puk na branku, kde jej tečovali. Takovéhle teče se těžko pokrývají, pokud je ta situace dobře zahrána. Slávisté před brankou dobře pracovali, gólmani to měli těžké, na tu změnu směru letu puku se špatně reaguje," hledal příčinu špatně ubráněných oslabení třicetiletý forvard.

V brance Slavie se překvapivě objevil mladý náhradník Lukáš Hronek, který nastoupil teprve k letošnímu druhému extraligovému zápasu. "Nám ale bylo jedno kdo proti nám chytá, nijak jsme to nevnímali." Hronek se však dopustil v zápase velké minely, když jej ve třiapadesáté minutě překvapila střela Richarda Stehlíka od červené čáry, krátce po buly. "Už od druhé třetiny jsme měli pokyny více střílet. Při té Stehlíkově střele to měl ale Hronek těžké. Stál jsem u střídačky, kousek od Stehlíka, tak jsem viděl, že puk šel asi přes čtyři hráče. Navíc Ríša má docela ránu... Hronek prostě nestačil zareagovat, i takovéhle góly občas padají." říkal útočník, který si udržuje průměr bodu na zápas.

Štrba se půlminutku před koncem, za stavu 5:4 pro Slavii, dostal do velmi slibné šance, když se na mezikruží před Hronkem ocitl na chviličku osamocen. Jím vystřelený puk však těsně minul slávistickou klec. "Všiml jsem si, že byl Hronek dost zalezlý v brance a byl už dole. Proto jsem střílel nahoru, ale o kousek jsem minul," litoval jihočeský patriot šance na vyrovnání.

Pražské derby sledovalo v Sazka Areně jen 5411 diváků, což je jen o necelé dvě stovky diváků více, než je průměrná návštěva v T-Mobile Aréně. Diváci tak nadále dávají najevo nezájem o drahé vstupenky do nejmodernější hokejové haly v Evropě. "To je problém Slavie. Myslím, že na derby přišlo hodně sparťanských fanoušků, kteří byli hodně slyšet a skoro to bylo, jako kdybychom hráli doma." Štrba hodil porážku rychle za hlavu, již v úterý totiž čeká Spartu další duel, tentokrát na Kladně. "Nejlepší je na prohru rychle zapomenout. Liga jde dál, body se sčítají až na konci, my nejsme ještě ani v půlce," nedělal Štrba z těsné porážky velkou vědu.