26. 10. 2005 Lucie Vítková

Štrba s Havelkou vyplatí za výhru prémie

Hned dvě tváře ve sparťanské kabině znají prostředí okolo hokeje v Českých Budějovicích. Martin Štrba strávil na jihu Čech deset sezón, Petr Havelka vybojoval s téže mužstvem v loňském roce návrat do extraligy. Oba útočníci vypsali za vítězství Sparty odměny, nyní je velice rádi vyplatí.
Sparťané působili v Českých Budějovicích dlouhé dvě třetiny těžkopádným dojmem. Jen ztuha se dostávali do šancí, gólmana Turka prověřovali spíše sporadicky. Brzy také prohrávali brankou Hanzala a jen marně hledali cestičku vedoucí ke gólu. “Budějovice hrají dobrý hokej, jsou v obrovské pohodě. V úvodu zápasu to bylo znát,“ připouští dlouholetý Jihočech. “Nakonec jsme ale odehráli kvalitní utkání. Chvíli jsme byli nahoře my, chvíli soupeř. Pomohlo nám také štěstíčko,“ vrací se průběhu utkání.

Štrba měl o nejdůležitějších aspektech zápasu jasno. “Rozhodující byly branky Tona v rozmezí tří minut, ty Budějovice definitivně zlomily,“ uvedl devětadvacetiletý útočník. “Jeli jsme pro tři body, nic jiného nás nezajímalo. Úkolem byla znovu pevná defenzíva a rychlé brejky, taktika nám vyšla přesně dle představ,“ rozpovídalo se levé křídlo.

Pražané tak třetím vítězstvím v řadě poskočili tabulkou znovu o patro výš. Z nepříjemné bažiny desátého místa nyní okupují příčku sedmou. K vzestupu jim napomáhá především zlepšená obranná činnost, na které ovšem trpí útočná fáze. “Takto odbráněná utkání nám napomáhají hlavně psychicky, důležité jsou pro nás body. Pomalu se zvedáme, ale potřebujeme ještě výš. Dnes jsme hráli dobře, zejména třetí třetina nás do dalších zápasů posílí,“ slibuje si dravý forvard třetí formace.

Po utkání byl Štrba uvolněný, úsměvy rozdával na každou stranu, nikdo jej nemohl vyvést z dobré nálady. Podruhé v sezóně pokořil svůj bývalý klub, náladu mu nezkazila ani výše prémie, které odevzdá za tři body pokladníkovi mužstva. “Budu to mít drahé, ale já velice rád zaplatím,“ culil se tmavovlasý sympaťák.

Stejnou finanční odměnou se za utkání odmění Petr Havelka. Odchovanec Sparty působil v Budějovicích loňský rok na hostování a byl členem úspěšného tažení týmu zpět do nejvyšší domácí soutěže. “Nechtěl jsem nic zakřiknout, proto jsem před utkáním žádné odměny nevypsal. Po zápase si mě ovšem zavolal Ondra Kratěna a na příspěvku jsme se dohodli,“ prozradil hokejista draftovaný Pittsburghem.

Přestože se budějovické mužstvo obměnilo, několik kamarádů mu v městě rybníků zůstalo. Hecování ovšem nebylo u Havelky na programu dne, sparťanský blonďák není vyznávačem předzápasových vtípků. “Podle mě to k hokeji nepatří. Snažím se soustředit sám na sebe a svůj výkon, čas popichování přijde až po zápase. Pár vět jsem prohodil třeba s Edou Turkem,“ vysvětluje držitel dvou mistrů republiky se Spartou.

Mnohem více jej zajímá předvedená hra mateřského klubu. S lepšící se defenzívou je šestadvacetiletý Havelka spokojený. “Chyb se člověk nevyvaruje, ty patří k hokeji. Ale každý musí vidět, že jsme se v obraně hodně zlepšili. Hrajeme mnohem zodpovědněji, soustředění je maximální, nikdo nic nevypustí,“ pochvaluje si neúprosný dříč.

Má pravdu. Když to nejde technicky a krásou, musí se nezdary prolomit buldočí vůlí a bojovností. Ta se ve sparťanském táboře zrodila v přestávce před závěrečnou třetinou. Parta okolo Šindela rázem ožila a určovala tempo poslední fáze utkání. “Trápili jsme se dlouho. V druhé pauze jsme si řekli, že do toho šlápneme. Chtěli jsme více zabrat, tlačit se do šancí, zvýšit pohyb a pokusit se prosadit přes obránce,“ prozradil klíč k obratu hokejový smolař. “Za body můžeme opět poděkovat také vynikajícímu výkonu Marka Schwarze,“ sklonil poklonu závěrem.