22. 10. 2005 Vojtěch Gibiš

Úspěšná premiéra Angela Nikolova

Ještě v úterý byl obránce Angel Nikolov hráčem Liberce, avšak ve středu přišla výměna za Martina Hlavačku. Defenzivní bek se Spartou dvakrát trénoval a pak hned naskočil do zápasu v Kalových Varech. V něm si připsal asistenci a pomohl tak Spartě vyhrát po čtyřech porážkách v řadě.
Kdy jste se o výměně dozvěděl?
Bylo to den předem, než jsem naskočil na Spartě k tréninku, tedy ve středu večer. Ale věděl jsem už někdy v pondělí, že se něco děje. A tušil jsem i, že v tom figuruje Sparta.

Jak jste se na výměnu reagoval?
Bylo to pro mě docela překvapení. Myslel jsem, že se situace ohledně mé osoby v Liberci trošičku uklidnila. Vzal jsem to tak, jak to přišlo. Byl jsem i trochu připraven, že by se něco podobného mohlo stát. Teď jsem rád, že jsem ve Spartě.

Tušíte, proč jste z Liberce odešel zrovna vy?
Mám informace, že trejd vznikl na popud Sparty. Sparta měla požádat Liberec, zda by nebylo možné mě uvolnit. Liberec to nějaké dva, tři dny řešil. Myslím si, že to bylo hlavně z toho důvodu, že jsem měl v Liberci podepsán tříletý kontrakt. Pak se Liberec rozhodl do toho jít a skončilo to tak, že já jsem ve Spartě a „Hláva“ v Liberci.

Vedení Sparty deklarovalo, že už o vás mělo zájem v minulosti. Věděl jste o tom?
Vím o tom. Již dříve o mě Sparta nějaký zájem měla, ale nebudu to dále specifikovat.

Jak proběhl váš přesun do Prahy?
Bylo to velmi rychlé a velmi hektické. Ještě, že se o většinu věcí stará manželka. Můžu před ní jen smeknout, já jsem se přestěhoval jen s věcmi na hokej. Manželka se stará o byt v Liberci, shání nějaké bydlení v Praze, navíc máme psa. Žijeme zatím v hotelu a snažíme se sehnat nějaké bydlení. Nejlépe někdy v přírodě kvůli pejskovi, ale také co nejblíž T-Mobile Areně. Nemusím ráno sedět hodinu a půl v autě v nějaké zácpě. Radši se projdu a nebo se svezu tramvají.

Jak proběhla vaše přijetí ve Spartě?
Musím říct, že znám spousta hráčů Sparty už z minula. To mi můj příchod do Sparty hodně ulehčilo. Přiznám se na rovinu, že jsem se trochu přechodu do Sparty bál, ale kamarádi co tu v kabině mám, mi pomohli.

Hodně dlouho jste hrál v Litvínově, v městě odvěkého sparťanského rivala. Padla už nějaká narážka v kabině na tento fakt?
Něco už mi v kabině řekli, ale nic mimořádného. Mezi Litvínovem a Spartou panuje opravdu velká rivalita, a já jsem jí v sobě i stále trochu cítil při svém působení v Liberci. Ale život jde dál, nyní jsem sparťan a budu se snažit hrát co nejlépe pro Spartu.

Odehrál jste první zápas za Spartu a hned to bylo vítězství po čtyřzápasové šňůře proher. Jak se první tříbodové vítězství venku rodilo?
Rodilo se velmi těžko. Věděli jsme, že musíme hrát ze zabezpečené obrany. To se nám svým způsobem povedlo, nedostali jsme gól. Ale občas nám to tam vzadu hořelo. Můžeme jen poděkovat brankáři Marku Schwarzovi, který chytal výborně, že nás podržel. Dali jsme pak branku z přesilovky, které budou i do budoucna určite rozhodovat zápasy. V závěru jsme už výsledek ubránili.

Dá se říct, že jste porazili Karlovy Vary jejich vlastními zbraněmi?
Určitě. Když jsme tu s Libercem hráli, Karlovy Vary předváděly úplně stejný hokej jako my se Spartou nyní. To znamená, že hrály zezadu, moc neútočily, čekaly na naší chybu.

Nastínil vám trenér Jaromír Šindel před prvním zápasem co od vás očekává?
Spíše mě seznámil s herním systémem, kterým Sparta hraje. Vysvětlil mi, jakým způsobem Sparta brání, jakým napadá, jak hraje přesilovky a oslabení. O něčem konkrétním, co ode mě očekává, jsme ještě nemluvili. Ale určitě k tomu může dojít, budou se třeba hledat chyby na mojí hře. Ale jsem moc rád, že jsem hrál v Karlových Varech přesilovky, což je pro mě důkaz, že mám důvěru.

Absolvoval jste před prvním zápasem za Spartu s ostatními jen dva tréninky. Jak probíhá sehrání s ostatními spoluhráči?
Než najdeme nějaký optimální herní styl, tak to bude nějakou chvilku trvat. Ale nemělo by mi činit sehrání s ostatními snad žádné větší obtíže. Doufám, že brzy zapadnu do herního systému, který Sparta praktikuje.

V neděli 23. října vás čeká druhé utkání pravdy se Vsetínem. Myslíte, že na Valachy bude platit stejný recept jako na Karlovy Vary?
Zatím netuším, jaký způsob hry budeme praktikovat. Bude pro nás důležité dát brzy gól, abychom se před domácím publikem uklidnili. Věřím, že nás fanoušci podpoří a my nakročíme správnou nohou k vítězstvím.

Angel Nikolov při rozhovoru po zápase v Karlových Varech

Foto: Michal Slavík