27. 2. 2011 David Nekvinda

V Brně hájil sparťanskou branku Filip Novotný

Nadějný sparťanský gólman Filip Novotný naskočil potřetí v letošní sezoně do zápasu sparťanského A-týmu, bohužel i tentokrát musel spolu s týmem skousnout porážku. „Dneska jsem chytal po delší době. Myslím, že z mé strany to bylo jakžtakž dobré,“ zhodnotil po zápase svůj výkon.

p>Do sparťanské klece se v Brně postavil mladík Filip Novotný. A muž, který má v občanském průkaze zapsán rok narození 1991 si vůbec nevedl špatně. Avšak ani jeho spolehlivý výkon Spartě k bodovému zisku nepomohl: Myslím, že zápas byl takový opatrnější. Nám a Brnu už v podstatě o nic nejde, utkání bylo o něco volnější, už se tolik nedohrávaly souboje. Škoda byla, že jsme nedokázali snížit na 3:2. Mohli jsme to ještě otočit. Byly tam šance jak ve druhé, tak ve třetí třetině. Bohužel jsme však prohráli. A zase jdeme dál,“ hodnotil vcelku obšírně zápas hraný v hale Rondo juniorský reprezentant.

Filip Novotný

Naopak při hodnocení svého výkonu byl Filip Novotný velmi stručný: „Dneska jsem chytal po delší době. Myslím, že z mé strany to bylo jakžtakž dobré,“ povídal skromně muž, který byl vyhlášen nejlepším hráčem hostí. Jak sám zmínil do branky se ve Spartě moc často nedostane, brankoviště pražského celku je v drtivé většině zápasů královstvím Tomáše Pöpperleho: „Že budu chytat jsem se dozvěděl prakticky hned po domácím zápase s Kladnem. Snažil jsem se na to dnešní utkání dobře připravit, ale bohužel jsme zase prohráli,“ litoval další ztráty bodů Novotný.

Přestože Kometa se v utkání radovala čtyřikrát, samotnému Novotnému prošly do branky jen tři střely. Poslední Stehlíkův gól padl do prázdné brány při sparťanské power-play. Zeptali jsme se, zda si mladý gólman myslí, že nějakému gólu mohl zabránit: „Domnívám se, že každý gól se dá chytit. Určitě si k tomu s trenérem něco řekneme. Zase se trochu poučím a půjdu dál,“ odpověděl talentovaný muž s maskou.

V základní části bývá hala Rondo vždy zaplněná, ve skupině o udržení tomu tak není. Utkání s týmem z hlavního města přihlíželo 3308 diváků. Novotný si tak nevyzkoušel, jaké to je chytat v obvykle více napjaté atmosféře při utkáních obou dnešních rivalů: „Já bych řekl, že dneska přišlo dost diváků. Chápu, že na play-out už lidi moc nechodí, že radši chodí na play-off. Určitě je škoda, že nepřišlo ještě víc lidí ale myslím si, že jich bylo dost,“ řekl muž, který si tak premiéru před opravdu nabuzeným Rondem odbude někdy příště.

Jak již bylo napsáno, Novotnému je teprve 19 let a věkem tak spadá ještě do juniorské kategorie. Sparťanská juniorka nyní tvrdě bojuje o první místo v dlouhodobé části sezóny. A play-off již klepe na dveře: „Jestli se za juniorku naskočím, to teď ještě vůbec nevím. Určitě bych jim rád pomohl, ale oni mají dobré gólmany. Uvidíme, třeba mě tam pustí. Určitě bych chtěl udělat nějaký úspěch, protože loni jsme udělali jenom bronz. Letos je docela dobrá šance na ještě lepší výsledek,“ nechává muž s dresem číslo 30 toto téma poněkud otevřené. Možná je i varianta, že Novotný bude v play-out Tipsport extraligy dostávat víc příležitostí v dresu „A“ týmu Sparty: „S trenéry jsme se o tom ještě nějak nebavili. Já si myslím, že se asi nějak s Tomášem (Pöpperlem) prostřídáme,“ odhaduje muž, který do seniorského hokeje nakoukl poprvé v dresu prvoligové Dukly Jihlava.

Brno není pro rodáka z Vysočiny zcela neznámým městem. Jeho otec, Marek Novotný, který také patřil k brankářskému cechu, působil na jihu Moravy v těžkých časech brněnského hokeje na začátku tohoto tisíciletí: „Už si nepamatuji detaily. Myslím, že tady nechytal moc dlouho a vystřídal Kometu i tehdejší Ytong. Ale pamatuji si, že jsem tady v Rondu byl na jednom tréninku, detaily však už nevím,“ vzpomínal Novotný na dobu, kdy ještě navštěvoval základní školu. To však neznamená, že by v Brně tehdy bydlel: „My jsme bydleli v Jihlavě, ale docela jsem s tátou cestoval. Tenkrát, jak jsem tady byl na tom tréninku byly možná zrovna nějaké prázdniny,“ zavzpomínal ještě jednou na zajímavou zkušenost Novotný a tím skončilo naše povídání.