21. 10. 2010 Oliver Sálus

V pátek proti Pardubicím. Uvidí diváci v Praze tříbodovou výhru?

P r a h a - Extraliga se přehoupla do své druhé čtvrtiny a Sparta podruhé narazí na Pardubice. Loňský mistr zatím nepůsobí stejně přesvědčivým dojmem jako loni. V prvním střetnutí vyhrál Eaton 3:1 a teď si brousí zuby na druhé vítězství. Odpoutá se Sparta ze třináctého místa? Utkání je na programu v pátek 22. října od 18 hodin.

Haly soupeřů rabují, doma prohrávají

HC Eaton Pardubice

Loňský mistr možná zažívá tradiční mistrovskou kocovinu. Perníkaři v minulém utkání vyrovnali smutný historický záznam z roku 1962, když si připsali pátý domácí prohraný zápas v řadě. Jediné, co pardubické hokejisty může před zápasem v Praze těšit je fakt, že jediné domácí utkání v letošní sezoně hráči z ČEZ Areny vyhráli právě proti Spartě. „Lépe se nám hraje venku, je to vidět na výsledcích. Snažíme se přijít na to, čím to je, mít první třetinu nástup a skórovat, ale nedaří se nám to. Tohle nám hodně chybí.“ Druhá část tohoto výroku by se dala klidně vložit do úst někomu z Holešovických. Zkušený bek František Kaberle doufá, že v pátek Eaton Spartu porazí a nastartuje hráče do úterního domácího zápasu. Sám Kaberle se v rozhovoru vyjádřil, že situace Pardubic a Sparty je velmi podobná.

Ve 14. kole Pardubičtí doma narazili na Mladou Boleslav, která letos působí rozhodně lepším dojmem než loni. Po dvou třetinách vedli hosté už 2:0, ke konci zápasu pak domácí během jedné minuty dvěma góly vyrovnali skóre a poslali zápas do prodloužení. Úplný obrat se však nekonal, hosté Eaton ubili v nájezdech. V sestavě soupeře Sparty bude chybět pouze zraněný útočník Jiří Cetkovský.

V Pardubicích se daří… spíš obraně

Kromě zápasů s Kladnem (5:0), Spartou (3:1) a Třincem (3:1) dali pardubičtí útočníci v každém zápase maximálně dva góly. Tento fakt značí, že obávaný brankostroj známý z loňských sezon je nejspíš ten tam. Eatonu to letos dopředu nejde tak dobře. Chybí trefy Sýkory. Kolář, Koukal ani Špirko nějakou extra výraznou střeleckou formou neoplývají.

KABERLE, RŮŽIČKA
František Kaberle Martin Růžička

Velezkušený bek František Kaberle vstřelil proti Boleslavi svůj první gól v sezoně. Rrávě on velí celé defenzivní činnosti perníkářů, podobně jako např. Jiří Vykoukal ve Spartě. V tabulce produktivity má Kaberle k jednomu gólu ještě dvě asistence. Obránci jsou v týmu ale především od bránění, a to se jim v zápasech venku poměrně daří.

Velkou oporou pardubického hokeje v brance se stal Martin Růžička, jenž nahradil přestoupivší legendu Haška. Hokejová veřejnost očekávala, že branku bude po většinu sezony hájit navrátilec Adam Svoboda. Ten však odchytal pouhá dvě utkání a i přesto, že inkasoval jen dvakrát, v dalších zápasech už exceloval Růžička. Úspěšnost 93,8% a průměr dvou branek na zápas pasují pardubickou jedničku na dosud nejlepšího brankáře extraligy, která je nyní ve své čtvrtině.

Výhra za tři body? Bylo by načase…

Ve čtrnáctém kole Sparta porazila na domácím ledě Karlovy Vary! Na první pohled pozitivní sdělení, ale má to dva háčky. Oba spolu souvisejí – jen jeden vstřelený gól a výhra až po samostatných nájezdech. "Rozhodně jsme chtěli vyhrát za tři body, tak k utkání přistupujeme už od začátku. Bohužel se nedaří, ale za dva body jsme strašně šťastní, jsou pro nás velmi cenné," vyjádřil se k celé situaci útočník Tomáš Kůrka. Nabízí se trefná rada, ale Sparťané dělají stále tytéž chyby. Pomalý rozjezd, brzká chyba v obraně a inkasovaný gól. Sparta málo střílí, a když už se někdo odhodlá ke střele, po zbavení se puku uvidí úplně volného spoluhráče, který by měl výhodnější pozici k ohrožení branky. "Máme tlak, ale schází nám finální přihrávka nebo střela zrovna nesedne. Chybí nám sebevědomí," konstatuje marné snažení o góly Kůrka. Tytéž výroky byly k slyšení z úst obránce Gulašiho a trenéra Holaně. Proti Varům hrála Sparta také za trenéry, spekulovalo se totiž o možném vyhazovu. „Spekulace o mém odvolání jdou mimo mě. Zajímám se o svoji práci a co řeší vedení, je druhá věc,“ prozradil svůj pohled na věc Miloš Holaň.

V sestavě domácích se po odchodu Hlinky, Hlaváče a Ručinského uvolnilo místo. Šanci dostává trio mladíků Pacovský, Tůma, Karpov. Trenéři před každým zápasem udělají několik změn v sestavě, znovu poskládají útoky, centrům promění křídla. Uvidíme, zda se tato taktika konečně chytne. Trenéry může těšit fakt, že se střelecky probudil Marek Bartánus, který v posledních dvou duelech zaznamenal tři trefy.

Vzájemná střetnutí v letošní sezoně:

V prvním kole nového ročníku extraligy zavítala Sparta na horký led mistrovských Pardubic. Po opatrné první třetině, kdy se oba týmy oťukávaly, udeřily domácí hráči třikrát během deseti minut druhé třetiny. Sparta zvýšila obrátky a zasypala domácího brankáře Růžičku sprškou střel, ten kapituloval až v polovině poslední dvacetiminutovky. Hosté tak z města perníku odjíždějí s prázdnou.

Zápas patnáctého kola Tipsport extraligy se uskuteční v pátek 22. října od 18 hodin v TESLA ARENĚ v Holešovicích. Pokud se na zápas nemůžete dostavit, bude pro vás připraven olnajn přenos na stránkách www.onlajny.cz.