1. 8. 2013 Tereza Velikovská

Vzhůru do přípravy, Spartu čeká Atlant

Je to tady! Po měsících čekání se sparťané vrací na led, v pátek 2. srpna od 13:00 sehrají první přípravné utkání na novou extraligovou sezonu. Na domácí půdě v Tipsport aréně se střetnou s ruským ATLANTEM MYTIŠČI, celkem hrajícím KHL, který skončil v sezoně 2012/2013 v osmifinále soubojů o Gagarinův pohár.

Klub z Moskevské oblasti působí v Kontinentální lize v Západní konferenci v Tarasovově divizi. Společně s CSKA Moskva, Spartakem Moskva či Sevestralem Čerepovec. V minulé sezoně skončil Atlant na osmé příčce konference, což mu do osmifinále přisoudilo vítěze základní části - SKA Petrohrad. Proti budoucímu semifinalistovi získal soupeř Sparty pouze jediné utkání, v sérii prohrál 1:4.

V klubu KHL, který hraje pod názvem Atlant Mytišči od roku 2005, působili dosud tři Češi. Čtyři roky působil v Atlantu (první rok hrál klub ještě jako Chimik Mytišči) útočník Jan Bulis, rok v něm strávil současný lídr Lva Jiří Novotný. V průběhu sezony 2010/2011 přišel do Atlantu i Jan Marek, který za něj odehrál pět duelů základní části a dalších dvacet v play-off. Klub z Moskevské oblasti tehdy dosáhl na svůj největší úspěch, došel až do finále, kde nestačil na Ufu.

Tým pod vedením kouče Sergeje Světlova, člena Síně slávy ruského a sovětského hokeje, si jako místo svého přípravného kempu neobvyklé působiště, Českou Lípu. Na severu Čech se připravuje již druhým týdnem, v duelu se Spartou chce dát Světlov příležitost zabojovat o sestavu hlavně mladým hráčům. "Bereme to jako klasický přátelák, který tým potřebuje. Máme tu mnoho mladých hráčů, kteří bojují o smlouvy a budou se chtít ukázat," věří.

Pro Spartu bude první prověrka příležitostí poprvé vyzkoušet hodně obměněný tým, který má kouč Josef Jandač před ročníkem 2013/2014 k dispozici. "Určitě to bude kvalitní soupeř a na startu přípravy před European Trophy pro nás dobrá zkouška," myslí si Karel Pilař, zkušený obránce se zkušenostmi z KHL.

Osobnost Atlantu: kontroverzní Jevgenij Arťuchin

Tohoto téměř dvoumetrového pořízka vážícího 120 kilo nemají čeští fanoušci zrovna v lásce. A to zejména od světového šampionátu v roce 2011, kde počastoval několik českých hráčů nevybíravými zákroky. Třicetiletý útočník strávil předchozích šest sezon po svém návratu z NHL v Petrohradu, po skončení ročníku 2012/2013 zamířil právě do Mytišči.

V Atlantu bude v sezoně 2013/2014 také působit například starší bratr Alexandra Radulova Igor, který přišel z CSKA Moskva, či velezkušený reprezentační obránce Vitalij Aťušov, jenž přestoupil do Mytišči z Ufy. Mezi nejzvučnější neruská jména patří finský obránce Janne Niskala, další finská posila Juha-Pekka Haataja, který přestoupil Kärpätu, či Švéd Patrik Zackrisson.

Vstupenky na první přípravný zápas proti Atlantu Mytišči budou v prodeji v pokladnách Tipsport arény v den utkání od 11 hodin, Zákaznické centrum bude otevřené od 9 hodin. Cena vstupenky bez označení sedadla je 50 Kč, permanentkáři Sparty i Lva Praha v sezoně 2013/2014 a děti do 140 cm mají vstup zdarma. Pokud se na první přípravný duel nedostanete osobně, budete moci jeho průběh sledovat na serveru onlajny.com.

Foto: Twitter, Wikipedia