7. 9. 2018 | Robin Mana

GRZ - SPA 2:4 - Sparta je ve finále turnaje

Energie Steiermark Trophy 2018 (hraje se v Grazu), pátek 7. 9. 2018
Graz (AUT) - Sparta GRZ - SPA
Graz (AUT): Höneckl – Setzinger, Caito, Kirchschläger, Lakos, Egger, Weihager, Soritz – King, Garbowsky, Grafenthin – Hamilton, Yellow Horn, Loney – Oberkofler, Oleksuk, Moderer – Mitsch, Zusevits, Natter.
Sparta: Machovský – Piskáček, Gregorc, Kalina, Blain, Pavelka, Košťálek, Dvořák – Pšenička, Sill, Černoch – Říčka, Vrána, Jarůšek – Kumstát, Pech, Forman – Rousek, Klimek, Kudrna.
Branky a nahrávky: 17. Loney (Kirchschläger), 37. Loney (Yellow Horn) – 16. Dvořák (Kudrna), 23. Pech (Říčka), 34. Košťálek, 60. Pech (Pšenička). Rozhodčí: Siegel, Smetana – Bärnthaler, Kontschieder. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 29:46. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4.
Ve svém úvodním utkání v rámci Energie Steiermark Trophy zdolali sparťané domácí Graz 4:2 a v sobotním finále vyzvou v boji o celkové vítězství švýcarský tým Rappersvill Lakers. O dvě branky Pražanů se postaral Lukáš Pech, jednou skórovali Tomáš Dvořák a Jan Košťálek.

Sparťané vlétli na svého soupeře zhurta a už po necelé minutě se na pravém křídle dostal do nadějné příležitosti Jarůšek, který však byl při svém zakončení faulován a Pražané získali hned zkraje zápasu výhodu přesilové hry. Jenže v ní jakoby se hosté dlouho nedokázali srovnat a nabízenou příležitost se jim využít nepodařilo. I po skončení výhody ale zůstávala Kruppova družina aktivní, což za nedlouho vyústilo v další trest pro domácí. V následné výhodě nejvíce ohrozil branku Grazu Kumstát, jehož teč rány od modré čáry proskákala jen těsně vedle hostující branky.

V další sparťanské šanci se v úvodu osmé minuty ocitl Vrána, který na pravém křídle stál na konci rychlé kombinace, ale proti jeho pokusu se Höneckl stihl přesunout. Vzápětí však sparťanský kapitán musel za faul rovněž na trestnou lavici a šanci zahrát si přesilovku dostali i domácí. Naložili s ní však podobně jako Pražané, a tak se na gól čekalo dál.

Jako první se nakonec zaslouženě radovala aktivnější Sparta. V další početní výhodě se na ose hřiště dostal k odraženému puku Tomáš Dvořák a ranou příklepem trefil přesně pod horní tyčku. Vedení však Pražanům dlouho nevydrželo. Přesně za 59 vteřin se totiž puku zmocnil Ty Loney, přehrál hostující obranu a po rychlé kličce trefil bekhendem přesně mezeru mezi Machovského betony.

Znovu se skóre pohnulo až ve třetí minutě druhé části. To sparťané skvěle sehráli zdánlivě nevinnou situaci dva na dva, když Říčka zachytil rozehrávku hostů, přenechal puk Lukáši Pechovi a ten křížnou střelou přes hráče zavěsil přesně k tyči. Höneckl v protipohybu nemohl reagovat a Sparta znovu vedla. A bylo ještě veseleji, v době kdy na trestné lavici seděl sparťan Sill, vyvezl puk po křídle Klimek a i přesto, že byl faulován dokázal zpětnou přihrávkou najít mezi kruhy najetého Jana Košťálka, který švihem rozvlnil síť za Hönecklem a hosté šli do dvougólového trháku.

Úder, který domácí inkasovali ve vlastní výhodě, jimi však neotřásl. Za další tři minuty si Ty Loney vyměnil puk s Yellow Hornem a na konci rychlé akce uklidil puk do škvíry mezi Machovským a tyčkou. Dvougólový střelec Grazu vrátil svůj tým zpátky do zápasu a po nešťastném vyhození Blaina z obranného pásma mohli v další přesilovce domácí dokonce srovnat, ale jejich projektily byly v závěru druhé části hodně nepřesné a gólman Sparty nemusel zasahovat.

Přesilovka domácích se však nečekaně protáhla, protože v poslední vteřině druhé části byl ještě vyloučen Pavelka, jenže ani po změně stran nabídnutou šanci 99ers nevyužili. Sparta se pak na dlouhý čas nastěhovala před Höneckla a bojovala doslova o každý centimetr ledu. V největší příležitosti se ocitl Jarůšek, jenže na konci kombinační akce byl již příliš blízko domácího gólmana a svoji kličku nedostáhl do úspěšného konce.

Sparta však i v druhé polovině pokračovala v bojovném výkonu a především zodpovědném bránění, kdy nenechala soupeře kombinovat a přiblížit se k její brance. Hosté se tak museli v samotném závěru uchýlit ke hře bez brankáře, během které rozhodl o definitivní výhře Sparty trefou do prázdné branky Lukáš Pech. Sparťané tak v sobotním finále vyzvou od 19:15 švýcarský tým Rappersvill.