JIH - SPA 2:4 - Buchteleho premiéra byla vítězná

41., pátek 19. 1. 2018
Jihlava - Sparta JIH - SPA
Jihlava: Volden (29. Kořenář) – Suchánek, Kajínek, Bryhnisveen, Stříteský, Zdráhal, de la Rose, Váňa – Zeman, Hamill, Čachotský (C) – Jiránek, Skořepa (A), Dostálek – Anděl, Hlinka, Rabbit – Diviš (A), Hubáček, Žálčík.
Sparta: Aittokallio – Michálek, Ďaloga, Kalina, Mikuš, Švrček, Pavelka, Nedomlel – Klimek, Pech (A), Forman – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Říčka, Černoch, Reichenberg – Kumstát (A), Rousek, Uher.
Branky a nahrávky: 34. Anděl (de la Rose), 37. Čachotský (Anděl, Hamill) – 4. Pech (Klimek, Kalina), 7. Vrána (Kudrna, Buchtele), 17. Mikuš (Buchtele, Kudrna), 29. Buchtele (Forman, Michálek). Rozhodčí: Lacina, Pešina – Jindra, Polonyi. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 184. Střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 0:4, 2:4. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Anděl - Jan Buchtele.
Na ledě posledního celku tabulky si sparťané dokázali vypracovat rozhodující náskok už během první třetiny. Prosadili se Lukáš Pech, Petr Vrána i Juraj Mikuš. Ve druhé třetině navíc ke dvěma asistencím přidal i první gólovou trefu po návratu do Sparty Jan Buchtele. Dukla se sice ani za stavu 0:4 nevzdala a dokázala do druhé přestávky dvakrát skórovat, ale ve třetí dvacetiminutovce už jí sparťané žádný gól nedovolili a odvezli si zasloužené tři body.

Do utkání na ledě Jihlavy nastoupil poprvé od svého návratu do Sparty útočník Buchtele a už v první třetině dělal u branky Dukly pořádný vítr. První větší šance utkání ale byla k vidění na druhé straně, kde Skořepa přešel přes Mikuše a Aittokallio měl s jeho střelou co dělat. Následně postupoval kupředu první sparťanský útok. Pech si sice napoprvé nezpracoval puk, ale útočná akce pokračovala. A tentokrát už Lukáš Pech uspěl, když dorazil za Voldena Klimkovu střelu od modré. O chvíli později se sparťané radovali podruhé. Buchtele poslal kotouč k mantinelu na Kudrnu, na jehož nabídku si najel Petr Vrána a poslal puk pod břevno.

Po faulu Bryhnisveena hráli Pražané první přesilovku zápasu, ale větší šance si vytvořili až ve hře v pěti. Z dobré pozice minul Voldenovu branku Mikuš, Vránovu povedenou střelu zase ztečoval mimo tři tyče Uher. Po Černochově zásahu vysokou holí hráli v početní výhodě i domácí, ale snížení z ní nevytěžili. A přišel trest na druhé straně. Buchtele zavezl kotouč do pásma a vrátil ho mezi kruhy na Juraje Mikuše, který vyslal nechytatelnou dělovku přesně do růžku branky.

V úvodu druhé třetiny byli za vzájemné pošťuchování vyloučení Ďaloga s Hamillem a ve hře ve čtyřech se více dařilo hostujícímu celku. Kudrna rozvlnil síť v brance, ale bohužel pro Spartu jen zvenčí. Hamill se hned po návratu na led opět provinil a sparťané hráli přesilovku, ve které dokázali zahrozit i Jihlavští, když ujel na Aittokallia Anděl. Za sparťany kontroval Pech, který měl malou rychlost a svůj únik zakončil jen do Voldenova betonu. Sparťané se v polovině zápasu dokázali počtvrté prosadit, a to dokonce ve vlastním oslabení. Jan Buchtele si najel na kruh a propálil Voldena střelou na lapačku. Norský gólman poté přepustil své místo Kořenářovi.

Druhá polovina prostřední části už ale patřila domácím. Nejprve ujížděli ve třech na jednoho, Čachotský vzal zodpovědnost na sebe a Aittokallio proti němu vytáhl parádní zákrok lapačkou. Poté už se Dukla poprvé prosadila, a to v přesilovce umocněné jedním sparťanským hráčem bez hokejky. Lukáš Anděl první střelou trefil bránícího sparťana, puk se k němu odrazil zpět a napodruhé už se jihlavský útočník nemýlil. Za tři minuty se domácí fanoušci radovali znovu, když Tomáš Čachotský uklidil kotouč pod břevno. Navíc domácí v přesilové hře trefili ještě tyčku.

Do třetí části vstupovali sparťané s výhodou jednoho muže poté, co Jihlava hrála v šesti. Další přesilovku hráli poté, co Rabbit zasáhl vysokou holí v obličeji Michálka. Sám faulovaný nebezpečně a pálil a jeho spoluhráči byli blízko gólové dorážce. V oslabení sice zahrozila i Jihlava, ale rychlík Ďaloga jejich útok stihl zastavit. Domácí ve třetí třetině rozhodně nesložili zbraně a Bryhnisveen, Stříteský i Zdráhal si připsali nebezpečné střely.

Na druhé straně byl při zakončení faulován Ďaloga a Buchtele se ho okamžitě vydal mstít, rozhodčí celou situaci vyřešili pouze vyloučením domácího hráče. Přesilovka sparťanů byla tentokrát opatrnější, stejně jako ta další po dalším faulu na Vránu zakončujícího svůj průnik u pravé Kořenářovy tyče. Jihlavští ještě v závěru zápasu srdnatě bojovali ve hře pět na pět a minutu a půl do konce zápasu už v šesti bez gólmana. Jejich velký tlak už ale žádnou branku nepřinesl a všechny body získal tým z hlavního města.

Petr Vlk (Jihlava): "Utkání od začátku z naší strany nebylo špatné. Bohužel jsme v úvodní části jsme doplatili na tři nepokryté chlapy v předbrankovém prostoru. Sice na nich jsme, ale nepokryjeme jim hokejku. Jinak si myslím, že úvodní třetina z naší strany, co se pohybu týče a kombinace, nebyla špatná, ale ty tři inkasované branky se nesly celým utkáním. Kluci i přesto, že jsme prohrávali 0:3 a pak i 0:4, tak pořád chtěli. Dvě vstřelené branky nás trochu nastartovaly, ale paradoxně nás zase zbrzdily fauly, které soupeře nebolí, akorát jdeme ven. To bylo špatně. Ve chvíli, kdy jsme mohli tlačit, tak jsme hráli ve čtyřech. To soupeři také pomohlo."

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Podařil se nám vstup do zápasu tak, jak jsme plánovali. Podařilo se nám dát rychlé góly, tím jsme se dostali do pohody a první třetinu jsme kontrolovali. V druhé třetině jsem přidali čtvrtý gól a hodně dlouho se nám nestalo, abychom vedli takovým rozdílem. Hráči se dostali do takové přehnané euforie, vypadli ze svých rolí a začali se pohybovat všude a nikde. Dovolili jsme tím Jihlavě nastartovat comeback, proto jsme si tam vzali i oddechový čas. Potřebovali jsme kluky vrátit zpátky na zem. Myslím, že si to všichni uvědomili a začali jsme opět hrát poctivěji dozadu. Jihlava byla asi víc na puku, ale my už byli tam, kde jsme potřebovali být. Nedovolili jsme už soupeři skórovat."