4., sobota 16. 9. 2017
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Holík – Trnka (A), Slabý, Krejčí I., Kučera, Furch, Jeřábek, Kowalczyk – Novák, Süss, Svoboda, Hasoň (A), Střondala, Čejka (C), Matula, Kratochvíl, Ferda, Frydrych, Krejčí II., Plášek, Nejedlý. Trenér: Jan Zachrla.
Sparta: Hofmann – Frič, Simotics, Eliáš, Vízner, Hanuš – Kadlec, T. Jandus, Schwamberger, Fabiánek, Bílek, Larsen, O. Procházka (C), Pejchal, Chlouba, T. Pšenička, Dubský. Trenér: Pavel Geffert.
Branky a nahrávky: 17. M. Svoboda (Střondala, Slabý), 22. Čejka (Krejčí II., Ferda), 59. Plášek (Střondala, Slabý). Rozhodčí: Skopal I., Skopal II. - Král, Vašíček. Vyloučení: 2:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 111. Střely na branku: 45:25. Průběh utkání: 3:0.
Napravit si svoji reputaci z předešlého zápasu v Jihlavě. S takovým úkolem jeli sparťanští junioři na horký led Komety Brno, kde v utkání s úřadujícím vicemistrem vedl Spartu náhradní kapitán Ondřej Procházka. Pražanům se v Brně příliš nevedlo, domácích byl plný led, což se nakonec odrazilo na konečném skóre. Brněnský výběr udeřil jednou v každé třetině, a sparťané se tak po prohře 0:3 vracejí domů s prázdnou. Odčinit dvě poslední zaváhání budou mít svěřenci trenéra Gefferta možnost příští týden, kdy na svém ledě vyzvou houževnatý Hradec Králové.

Druhé utkání pro oba celky ve dvou dnech začalo aktivitou domácích, kteří chtěli hned od úvodních minut odčinit zaváhání z duelu proti Slavii. První možnost otevřít skóre měl ve třetí minutě na brankovišti tečující Hasoň, ale jednak jeho změnu směru, tak i následnou dorážku brankář Pražanů pokryl. Záhy se mohl prosadit také Matěj Svoboda, který po pasu od Střondaly ale netrefil odkrytou brankou. Na opačné straně měl dobrou šanci, a vlastně vůbec první, ze strany Sparty, Procházka, jeho skrytá rána ale skončila jen na oblouku branky. V polovině třetiny si najel do mezikruží domácí obránce Kowalczyk, ale svou střelou z první pálil jen do pravého betonu brankáře Hofmanna. Tři minuty před první sirénou už se domácí dočkali. V přesilovce se kotouč po ose Krejčí – Střondala dostal k Matěji Svobodovi, jenž se uměl otočit s kotoučem a poslal ho přesně k tyči - 1:0. Ten samý hráč mohl zvýšit náskok domácích minutu před koncem třetiny, v úniku však nedostáhl svůj blafák do zdárného konce.

Vstup do prostřední dvacetiminutovky vyšel domácím náramně. Už po sedmdesáti vteřinách se kotouč po skrumáži za brankou odrazil na brankoviště, kde se zjevil volný kapitán Jakub Čejka a se štěstím protlačil puk do sítě - 2:0. Za dvacet vteřin už to mohlo být o tři góly, když si Střondala v situaci jeden na jednoho obhodil beka, ale Hoffman jeho střelu tahem vyrazil špičkou vyrážečky. Hosté se o šance na snížení připravovali častým vylučováním. V půlce utkání stálo při Pražanech štěstí, když nahození Kučery propadlo brankáři Hoffmanovi mezi rukou a tělem, a puk se vykutálel kousek vedle tyče. V závěru třetiny mohl celek z hlavního města snížit, když Jandus pádil sám na branku, ale v rozhodující chvíli si kotouč až příliš posunul do jízdy. Na druhé jel z protiútoku vstříc gólmanovi Sparty osamocený Čejka, tvrdou střelou však hostující svatyni netrefil.

Také třetí část začala aktivitou svěřenců Jana Zachrly. První šanci měli v úniku Ferda s Čejkou, kteří jeli úplně sami na branku, ovšem tu v rozhodující chvíli minuli. Kometa průběh závěrečné dvacetiminutovky kontrolovala a sama hrozila. V oslabení mohl zvýšit aktivní Střondala, který vylepšil však ještě pozici pro Krejčího, ale Hoffman se proti jeho ráně vyznamenal. O několik vteřin později jel sám na branku opět Střondala, ovšem Hoffman byl úspěšnější. Dvě minuty před koncem ujel obraně také Plášek, ani on ale nenašel recept na brankáře soupeře, který držel pro Spartu jiskru naděje na bodový zisk. Ta ale zhasla o půlminuty později, kdy v přesilovce usměrnil právě Karel Plášek do sítě střílenou přihrávku Střondaly a uzavřel skóre na konečných 3:0 pro Brno.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno): "Byl to úplně jiný zápas než proti Slavii. Co se týká dodržování herního plánu, kluci splnili všechno, co jsme si řekli. Dobře bránili a všechny věci, co tam měly být, se ve hře vyskytovaly. Troufnu si říci, že jsme tři body získali naprosto zaslouženě. V zápase nebyl moment či pasáž, kdy bychom soupeři dovolili, aby zápas překlopil na svoji stranu. Přesilovky, kterých jsme měli opravdu hodně, byly v některých momentech trochu statické, ale na druhou stranu jsme v nich dali dva góly. Je to půl na půl, ale rozhodně to ještě potřebujeme pilovat."

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Z naší strany to byla jedna velká tragédie. K ničemu jsme se nedostali a Brno bylo ve všech aspektech o sto procent lepší. Takhle se ten hokej hrát nedá. Když pro to nemáte to srdce, tak na ten led vůbec nemáte lézt. Určitě nás srazily hloupé fauly, které vyplynuly z nedisciplinovanosti. Pramenilo to z toho, že jsme neměli žádný pohyb a šermujeme místo toho hokejkou. V dnešním trendu se to píská a my se musíme zaměřit na to, abychom tyhle hloupé fauly nedělali."