II/12, sobota 6. 1. 2018
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Bednář – Zavřel (A), Tureček, Záruba, Kořán, Novák (A), Houdek, Stejskal, Cankov – Maydl, Šťastný, Berčík, Křemen, Jiskra, Novotný, Hudečka, Černý, Holub (C), Ptáček, Fečo. Trenér: Václav Eismann.
Sparta: Mičán – Gajdoš, Bláha, Tůma (C), Bureš, Havlín, J. Najman, Lis – O. Pšenička, D. Vitouch, Arnošt (A), Prymula, Dani, Čech (A), Kasanda, Obadal, Flídr, Škola, M. Najman. Trenér: Richard Žemlička.
Branky a nahrávky: 17. Hudečka (Zavřel) - 15. O. Pšenička (D. Vitouch, J. Najman), 56. D. Vitouch (Arnošt, O. Pšenička). Rozhodčí: Grech - Gerát, Belko. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 84. Střely na branku: 16:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Starší dorostenci absolvovali dva venkovní zápasy ve dvou dnech. Po porážce v Plzni si spravili chuť, jelikož v Karlových Varech dokázali vyrovnané utkání rozhodnout ve svůj prospěch v samotném závěru. Pod sparťanskou výhru se podepsal útočník David Vitouch, který vstřelil jeden gól a na další přihrál. Sparťané tak zvítězili 2:1 a odčinili předešlé zaváhání.

Hru v úvodních minutách utkání opanovali domácí, vycházeli zejména ze své neprostupné obrany, která neumožňovala sparťanům udržet jakýkoliv delší tlak. Zisk kotouče v obranném pásmu pak energetici dokázali přetransformovat ve vlastní útok, ovšem i oni záhy narazili na neméně pevnou defenzivu Pražanů. Přesto Karlovarští setrvávali před soupeřovou brankou po delší časové periody a po zdařilých kombinacích několikrát testovali pozornost gólmana Mičána. Velice blízko otevření skóre byl domácí Křemen, který z první pálil sice jen do náruče strážce sparťanské svatyně, nicméně tomu puk nebezpečně vypadl do volného prostoru brankoviště a na poslední chvíli tuto nepříjemnou situaci zažehnala hostující obrana.

Sparta se do prvního déletrvajícího tlaku dostala až kolem poloviny třetiny při své přesilovce, tu však lépe zvládli Karlovarští, zejména díky obětavému lehání do střel. Hosté se však záhy již gólu dočkali, k odraženému kotouči se nejrychleji dostal Ondřej Pšenička a zblízka mířil přesně. Energetici si ale připravili bleskovou odpověď, Jiří Hudečka nahodil puk od levého mantinelu a projektil trochu nečekaně propadl pod rukou sparťanského gólmana. Rychlé vyrovnání v kombinaci s následným vyloučením hostí Energii dosti nabudilo a domácí dohráli zbytek periody v prakticky nepřetržitém útoku, druhý gól však nepřišel.

I do druhé dvacetiminutovky vstoupili podstatně aktivněji domácí, jejich ofenzíva však ztroskotala na pevně semknuté sparťanské obraně. Díky tomu se postupně hra přesouvala před branku Energie a Pražané na Bednáře pálili s opravdu enormní kvantitou, většina jejich pokusů však neměla přesné trajektorie. Snaha o strhnutí vedení na pražskou stranu skončila poměrně brzy kvůli vyloučení hostí, početní nevýhodu však Středočeši zvládli zcela profesionálně. Postupně rostlo množství šancí na obou stranách a brankáři museli předvádět zákroky hodné posezonního sestřihu, v tomto dějství však zatím byli bezchybní.

Kolem poloviny třetiny začali s pukem hrát podstatně častěji hosté a jejich zdařilé kombinace vyústily v utkání dosud největší koncentraci střel, Bednář i s trochou štěstí nepustil za svá záda žádný z těchto pokusů. Do zápasu brzo promluvila také vzájemná nesympatie celků, po několika menších šarvátkách se do sebe pustili za hostující brankou Holub a Tůma a karlovarský kapitán svého soupeře brzy poslal k ledu. Toto dílčí vítězství a následné další vyloučení sparťanů nabudilo energetiky k závěrečnému tlaku, podobně jako v první třetině však aktivita domácích zůstala bez úspěchu.

Poslední perioda začala ve vysokém tempu a podstatně aktivnější byli opět Karlovarští, leč ke střelám se nedostali. Kvalitní sparťanská obrana zapříčinila rychlé přesouvání ofenzivy z jedné strany kluziště na druhou, ani jeden celek však nedokázal skórovat. Střel bylo na obou stranách poskrovnu, s klesající kvantitou však roste kvalita a zákroky obou gólmanů byly o to důležitější a náročnější. Po této fyzicky náročné pětiminutovce se k puku začali stále častěji dostávat domácí a díky své nátlakové ofenzívě si brzy vybojovali početní převahu, využít ji však nedokázali.

Vzhledem k nedisciplinovanosti obou celků se v následujících minutách prakticky vůbec nehrálo v deseti bruslařích a týmy měly střídavě několik příležitostí ke strhnutí vedení na svou stranu. I přes poměrně nezvyklé množství přesilovek však ani jedna ze speciálních formací nedokázala skórovat. Dlouhá doba gólového temna nakonec skončila čtyři minuty před koncem utkání, kdy po naprosto famózní akci skrz čtyři karlovarské hráče skóroval mistrovským blafákem David Vitouch. Jeho brilantní únik se nakonec ukázal jako vítězný, jelikož hosté v posledních minutách zcela eliminovali tlak energetiků a zvítězili 2:1.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): "Od nás to byl snaživý výkon, který postrádal sebeprosazení v ofenzivní fázi takové, jaké předvedl soupeř, například v té vítězné brance. Snaha byla, ale chybí tam víc kvality. Spartě gratulujeme."

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): "Byl to nejurputnější zápas, jaký jsme v letošní sezoně odehráli. Vary hrály výborně organizovaně jak v obranném pásmu, tak ve středním pásmu. Byl to velice vyrovnaný zápas, který rozhodla trochu individuální chyba Varů a samozřejmě náš hráč David Vitouch, jehož individuální akce rozhodla celý zápas. Myslím si, že jsme měli celý zápas trochu víc ze hry, ale Vary hrály výborně, musím je pochválit."