LIB - SPA 2:3 - Reprízu finále rozhodl Klimek

3., úterý 13. 9. 2016
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Lašák – Ševc, R. Šimek, Derner, Mojžíš, Jánošík, Vitásek, Plutnar – Svačina, Bulíř, Radivojevič (C) – Bartovič, Jelínek, L. Krenželok – J. Stránský, Bližňák, Lakatoš – Špaček, Mikyska, Vlach. Trenér: Filip Pešán.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Čajkovský, Barinka, Eminger, Švrček, Kalina, Hrbas – Ružička, Vrána (C), Klimek – Cingel, Forman, Uher – Kumstát, Pech, Netík – Kudrna, O. Procházka, Černoch. Trenéři: Zdeněk Moták a Jiří Veber.
Branky a nahrávky: 5. Bulíř (Radivojevič, Svačina), 48. Jánošík (Radivojevič, Bulíř) – 7. Čajkovský (Cingel, Ružička), 22. Kumstát (Pech, Netík), 39. Klimek (Vrána). Rozhodčí: Hodek, Petružálek – Bláha, Špůr. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5079. Střely na branku: 33:22. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Michal Bulíř - Tomáš Pöpperle.
Tři venkovní zápasy, sedm bodů. Taková je bilance Sparty po třech úvodních kolech nové sezony Tipsport extraligy. Pražané zvládli po vítězství v Pardubicích také duel na ledě Liberce, když v repríze finále vyhráli díky brankám Michala Čajkovského, Petra Kumstáta a Lukáše Klimka těsně 3:2. Svěřenci Zdeňka Motáka a Jiřího Vebera tak mohou být s úvodem sezony spokojení a užívat si krátký čas odpočinku. Už v pátek čeká sparťany domácí extraligová premiéra, ve které přivítají Oceláře z Třince.

Úternímu utkání předcházela česká hymna a také minuta ticha za rozhodčího Jana Lainka, který v sobotu tragicky zemřel po zásahu kotoučem. Reprízu loňského extraligového finále potom začali lépe domácí Bílí Tygři, kteří byli aktivnější. Sparťanská obrana ale v prvních minutách neměla s ubráněním Tygrů žádný větší problém. Ve čtvrté minutě byl za krosček vyloučen sparťanský obránce Barinka a Liberec hrál první přesilovku v utkání.

Nejdříve měl dvě slušné příležitosti na vstřelení gólu Jelínek, ovšem Pöpperle obě jeho šance zlikvidoval. V páté minutě už ale našel Svačina před brankou Sparty trestuhodně volného Michala Bulíře, a ten poslal střelou z voleje Liberec do vedení. Pár minut na to ujel Vlach do útočného pásma a přihrál volnému Špačkovi, jenž ale netrefil branku.

Sparta však dokázala na branku Liberce bleskově zareagovat. V sedmé minutě zavezl kotouč do útočného pásma Ružička, zadovkou ho poslal na Cingela, který přihrál Michalu Čajkovskému a bylo vyrovnáno – 1:1! Domácí mohl dostat opět do vedení Stránský, který využil špatného střídání Sparty, ale Pöpperle si s jeho střelou z úhlu poradil. V dalším průběhu první třetiny už se nic podstatného nestalo.

Rozhodnutí zápasu přinesla druhá třetina, kterou orámovaly dva sparťanské góly. Ve 22. minutě ukličkoval své protihráče Pech a zpoza branky vyslal vyslal přesnou přihrávku Petru Kumstátovi, jenž suverénně poslal puk do horního rohu brány – Sparta vedla 2:1. Hra měla nadále velké tempo a o šance nebyla nouze. Liberecký Jelínek přihrával dojíždějícímu Ševcovi, ale Pöpperle vytáhl fantastický zákrok a udržel Pražany ve vedení.

O několik minut později Vitásek ztratil kotouč na červené čáře a dva sparťanští hráči jeli úplně osamocení na Jána Lašáka. Černoch se rozhodl vzít střelu na sebe, ale Lašák ji parádně chytil lapačkou. Ve 34. minutě předvedla Sparta drtivý kolotoč, zasypala Lašáka několika nebezpečnými střelami, ale skóre se neměnilo. Na druhé straně Šimek přihrál na brankovou čáru Bulířovi, ten z první poslal před bránu puk Jelínkovi, ale i tentokrát byl hrdinou okamžiku sparťanský gólman Pöpperle. A přišlo otřepané nedáš – dostaneš. Necelé dvě minuty před druhou přestávkou vyhrál Vrána vhazování vedle Lašáka a k odraženému kotouči se dostal Lukáš Klimek, jehož střela z otočky zaplula do sítě a Sparta šla do vedení 3:1.

Liberec se mohl vrátit do zápasu hned na začátku závěrečné třetiny, kdy hrál minutu a půl přesilovku pět na tři po vyloučení Mikuše a Švrčka. V největší šanci byl v této přesilovce Radivojevič, kterému přihrával Svačina - Pöpperle ale opět skvělým zákrokem gólu zabránil. Přesto se domácí Bílí Tygři snížení dočkali – v 48. minutě Radivojevič vypálil od modré, jeho střelu Pöpperle vyrazil, ale Adam Jánošík ji stihl dorazit do brány.

Kapitán Liberce byl o minutu a půl později u akce, která jen těsně neskončila vyrovnáním - Bulíř mu ve středním pásmu výborně přihrál, Radivojevič zavezl kotouč do útočné třetiny, nahrál zpět Bulířovi, který pasem našel úplně volného Svačinu, a ten zakončoval do odkryté brány. Bohužel pro domácí však poslal puk pouze do tyče!

Přes pět tisíc diváků sledovalo závěrečné drama. Liberec se dral za vyrovnáním, ale šance měla také Sparta. V 55. minutě jel Ružička společně s Vránou na samotného Vitáska. Vrána se rozhodl vystřelit sám, ale Lašák byl pozorný. Minutu a půl před koncem zkusili Bílí Tygři hru bez brankáře – a mohli nakonec inkasovat. Dvakrát se snažil trefit prázdnou bránu Forman, ale Liberečtí oba jeho pokusy zablokovali. Sparta tak nakonec uhájila těsný náskok a velkou zásluhu na tom má její brankář Tomáš Pöpperle, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "Chtěli jsme do utkání vstoupit aktivně; věděli jsme, že Sparta udělá totéž, což se v zápase i projevilo. Ukázalo se, že oba týmy chtějí hrát ofenzivní hokej, který se podle mého názoru musel líbit. Bylo tam plno šancí na obou stranách. My jsme ty vyložené neproměnili, ale i Sparta jich měla spoustu. Pravidlo o nevstřelení gólu v dlouhé přesilovce pět na tři se potvrdilo i dnes. Tam jsme mohli zápas otočit na naši stranu, bohužel se tak nestalo. I přes bojovný závěr jsme to utkání nezvládli."

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Hrálo se v počasí, které není moc vhodné pro lední hokej, pro hráče to dnes muselo být asi peklo. Do zápasu jsme špatně vstoupili, byli jsme pomalejší a nejezdily nám nohy. Bohudík jsme se ale s postupem hry zlepšovali a myslím, že ve druhé třetině jsme měli navrch a měli několik vyložených šancí. Bohužel jsme je nezakončili. Ve třetí třetině bylo důležité, že jsme ubránili to dlouhé oslabení tři na pět. Kdybychom tam inkasovali, zápas se mohl vyvíjet úplně jinak. Vítězství jsme ubránili se štěstím, musím vyzdvihnout Tomáše Pöpperleho."