PLZ - SPA 4:3 - Mladší dorost padl v Plzni

II/19, pondělí 12. 3. 2018
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Čech – Páník, Hamšík, Pánek, Jiříček, De Sousa, Vajner, Malák – Kaiser, Soukup, Altrichter, Marcel, V. Adamec, Václavík, Malát, Ženíšek, Kuchárik, Kvasnička.
Sparta: Sluka – Bláha, Zemchenkov, Hamara, Ducháč, Guryevsky, Adam – Kubánek , A. Adamec, Potůček, Broš, Vitouch, Tomek, Theimer, Kuracina.
Branky a nahrávky: 8. V. Adamec (Malát), 22. Václavík (Soukup), 45. V. Adamec (Vajner), 55. V. Adamec – 28. Theimer (Guryevsky), 42. Theimer (Zemchenkov, Kuracina), 43. A. Adamec (Vitouch). Rozhodčí: Šindel – Malý, Šimán. Vyloučení: 7:9, navíc Malák (PLZ) 10 min. OT. Využití: 1:0. Diváci: 60. Střely na branku: 34:21. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3.
Mladší dorost v sobotu sehrál předposlední utkání před play-off na půdě Plzně, kde padl těsně 3:4. Pod branky Sparty se podepsali Oto Theimer a Andrej Adamec. Svěřence Tomáše Hamary a Františka Ptáčka tak čeká už jen jediný zápas, který sehrají ve čtvrtek v Litvínově.

První třetina duelu mezi Plzní a Spartou přinesla celkem dosti vyrovnanou bitvu, domácí indiáni byli aktivnější, ale často naráželi na dobře zorganizovanou defenzivu Pražanů v čele s gólmanem Josefem Slukou. Hostující celek se mohl hned zkraje utkání dostat do vedení, když se mu naskytla možnost hrát v přesilově hře, ale modrobílí oslabení celkem bez problémů ubránili. Záhy se indiáni zničehonic dostávali do vedení. Václav Adamec se prodral za obranu hostujícího týmu, nakonec svůj samostatný únik zakončil precizně, povedenou kličkou do bekhendu. Běžela osmá minuta, první vážnější akce Plzně skončila úvodní trefou.

Záhy si dvě přesilovky zahráli také domácí hráči, ale ani jednu početní výhodu nedokázali zužitkovat. Během těchto přesilových her pálili převážně obránci, ale ani Hamšík, ani následně Pánek nepropálili dobře se pohybujícího gólmana Sluku, jenž se při rychlých kombinacích Plzně dokázal v brankovišti bleskově přemisťovat. To se mu povedlo rovněž při další šanci Václava Adamce, proti jeho střele včas vytrčil hostující gólman svůj beton. Sparta se k první obrovské šanci dostala v úplném závěru první části při přesilovce. Maxim Kubánek dostal přihrávku před odkrytou branku Karla Čecha, ale těžký pas nakonec nedokázal usměrnit do sítě. Puk skončil nad břevnem plzeňské klece.

Na začátku prostřední části byli za menší potyčku vzájemně vyloučeni Jakub Hamšík a Matyáš Adam. Hra čtyři na čtyři vyšla lépe Plzni. V útočném pásmu se totiž dostal k puku útočník indiánů Tomáš Václavík, který díky přesnému zakončení zvýšil vedení Západočechů na 2:0. Následně se Sebastián Malát dostal k pěkné střele z mezikruží, puk skončil jen těsně nad brankou Josef Sluky. Modrobílí šance nevyužili, a tak z celkem nenápadné akce Sparta snížila. Oto Theimer se stal střelcem branky, dobře se zorientoval před branou Plzně, následně poslal touš za záda Čecha.

Gólman Josef Sluka poté v oslabení trochu podcenil lehkou střelu Hamšíka, kterou lapačkou jen vyrazil na síťku na své brance. Poté touš hráči rychle poslali zpět do hry, ale třetí gól Plzně z toho nebyl. Oto Theimer byl před koncem druhé třetiny během samostatného úniku po návratu z trestné lavice hákován, fauloval ho obránce Plzně Tomáš Pánek. Hostující útočník však nařízený nájezd nedokázal proměnit, neboť brankář Karel Čech kotouč zastavil svou lapačkou. To bylo z druhého dějství všechno.

A na začátku třetí třetiny už na světelný tabuli znovu svítil nerozhodný stav. Sparťané se nacpali před branku Plzně, kde se jako první a nejlépe zorientoval Oto Theimer, jenž svým druhým gólem v utkání srovnal na 2:2. Následně se po chybě plzeňského beka hosté dostali do samostatného úniku, Karel Čech už byl na ledě, ale nakonec puk dokázal zastavit betonem. Indiáni hráli během hry čtyři na čtyři dost lehkovážně, čehož dokázal využít Andrej Adamec. Ten se jako první dostal k puku v útočném pásmu a záhy ho poslal přesně pod břevno branky Karla Čecha. Ale po chvilce bylo opět srovnáno. Václav Adamec během přesilovky přesně tečoval střelu od modré čáry, kterou vyslal Vajner. Už se zdálo, že Sluka puk drží ve své moci, ale ten nakonec přepadl za čáru.

Pět minut před koncem utkání padl čtvrtý gól Plzně. Václav Adamec zkompletoval hattrick, když se probojoval od levého mantinelu až před branku Sparty, poté zakončil přesně mezi betony gólmana Sluky. Jednalo se o další zvrat v utkání. Zápas nakonec překlopil na stranu domácích opět útočník Václav Adamec, jenž svým hattrickem vystřelil tři body pro indiány.

Petr Vojan (HC Plzeň 1929): “Velmi kvalitní utkání, Sparta byla dnes velmi dobře připravená a vedená a předvedla výborný výkon. My potřebujeme začít proměňovat šance a nedopustit takové tahanice a zvraty. Není možné, aby měl soupeř za druhou třetinu pouze tři střely a ta skončila 1-1, protože my naše šance opět promrhali. Sparta nám dnes ukázala, jak se z minima vytěží maximum. Víme, na čem pracovat a do play off to musíme vypilovat. Za dnešní zápas zaslouží hráči pochvalu, ukázali jsme charakter a kvalitu. Doufám, že už se konečně dáme zdravotně do pořádku, aby se nám po dlouhé době sešel kompletní tým.”

Tomáš Hamara (HC Sparta Praha): "Byl to parádní zápas, měl tempo, bojovnost, dohrávání osobních soubojů. Prostě super utkání, čisté a férové. Plzeň byla o gól lepší, my jsme bojovali, snažili se, za to musím kluky pochválit. Celkově veliká spokojenost."