SLZ - SPA 3:4p - Sparta je ve finále Red Bulls Salute

Red Bulls Salute 2017 (hraje se v Ga-Pa), čtvrtek 10. 8. 2017
Red Bull Salzburg - Sparta SLZ - SPA
Red Bull Salzburg: Starkbaum – Heinrich, Brouillette, Pallestrang, Raymond, Viveiros, Generous, Jakubitzka, Egger – Raffl, Rauchenwald, Huber – Cijan, Schiechl, Harris – Welser, Duncan, Aleardi – Latsu, Baltran, Hochkofler.
Sparta: Aittokallio – Dvořák, Zámorský, Piskáček, Nedomlel, Pavelka, Zeleňák, Mikliš – Říčka, Klimek, Reichenberg – Kumstát (A), Pech, Forman (A) – Černoch, Hlinka (C), Saponari – Uher, Smejkal, Kudrna – Rousek.
Branky a nahrávky: 5. Harris (Brouillette, Starkbaum), 34. Latsu, 49. Aleardi (Raymond) – 7. Zeleňák (Forman, Pech), 19. Klimek (Říčka, Reichenberg), 23. Černoch (Rousek, Hlinka), 61. Reichenberg (Piskáček, Říčka). Rozhodčí: Piechaczek, Paule - Kohlmüller, Schwenk. Vyloučení: 6:9, navíc Walser, Generous (oba SLZ) a Nedomlel (SPA) 5 minut a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 22:37. Diváci: 853. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4.
Sparťané po velmi dramatickém průběhu prvního zápasu na Red Bulls Salute zvítězili nad EC Red Bull Salzburg a postoupili do finále turnaje! Do vedení šel sice jako první Salcburk, ale sparťané zásluhou Vojtěcha Zeleňáka, Lukáše Klimka a Jiřího Černocha otočili skóre. Soupeř vyrovnal po dvou gólech, které muselo potvrdit video, ale na trefu Alexandera Reichenberga v první minutě prodloužení už zareagovat nemohl.

Vstup do utkání se Salcburkem se sparťanům nevydařil podle jejich představ. Vynutili si sice brzkou přesilovku, ale sami v ní inkasovali, když se gólmanu Aittokalliovi nepovedlo zastavit za brankou kotouč, který uzmul Brant Harris a zakončoval do odkryté branky. Vedení si ale Rakušané užívali jen něco málo před dvě minuty, než udeřili i Pražané. Po skvělé práci Formana prostřelil Starkbauma z kruhu slovenský obránce Vojtěch Zeleňák, která si připsal první gól ve sparťanském A-týmu.

Forman byl také i další sparťanské šance, tentokrát se svými spoluhráči z útoku Pechem a Kumstátem. Tlak Sparty ve hře pět na pět pokračoval i ve druhé polovině první třetiny, kdy Kudrna trefil tyčku salcburské branky. Ve vlastním oslabení ujel Kumstát, ale trefil jen Starkbaumův beton. Hráči Red Bullu zahrozili v té samé přesilové hře, kdy také Hochkofler trefil tyčku. Dvě minuty před první přestávkou šli sparťané zaslouženě do vedení, když odražený puk po Říčkově střele zametl pod Starkbaumem do branky Lukáš Klimek.

Do druhé třetiny vstoupili sparťané tak, jak v první skončili – gólem. A hned ve svém prvním střídání byl u toho třináctý útočník Rousek, který po přestávce nahradil v sestavě Saponariho. Nejprve trefil břevno, poté mu odražený puk vrátil Hlinka. Rousek se ocitl v další šanci, která už skončila gólovou dorážkou Jiřího Černocha. Salcburk odpověděl další tyčkou, tentokrát v podání Harrise v přesilové hře. Osm sekund hráli sparťané dokonce ve třech proti pěti, ale kritickou situaci zvládli.

Ve 34. minutě došlo k situaci, kdy měl Aittokallio kotouč pod betonem, ale Manuel Latso do něj zajel hokejkou a dostal puk za brankovou čáru. Rozhodčí odešli do útrob stadionu prohlédnout video a následně gól uznali. Za Spartu odpověděl alespoň Nedomlel, který si nenechal líbit zajetí do gólmana a vrhnul se do vítězné potyčky. Od té doby se na ledě přiostřilo a druhá dvacetiminutovka skončila další potyčkou.

Úvod třetí části byl poklidnější, hrálo se v pomalejším tempu a bez větších šancí. Až do 49. minuty, kdy šli rozhodčí opět kontrolovat video po nepřehledné situaci ve sparťanském brankovišti. Jeden ze soupeřů totiž podrazil Aittokallia, pod kterým kotouč následně prošel do branky. Sudí gól i navzdory faulu na gólmana uznali a připsali ho Alexovi Aleardimu.

O chvíli později se na ledě se strhla velká hromadná bitka, do které se zapojili všichni hráči, kteří byli aktuálně ve hře. Vše začal faul na Reichenberga v podání Salcburku, jehož hráči následně vyprovokovali potyčku, do které trenér soupeře posílal i gólmana Starkbauma. Nejaktivnějším sparťanem byl obránce Nedomlel, který si z bitky odnesl krvavé zranění. Výsledkem bylo vyloučení Nedomlela a dvou hráčů soupeře na pět minut a do konce utkání. Dlouhou pětiminutovou přesilovku sparťané nevyužili, nejblíže gólu v ní byl Forman.

V 56. minutě zachránil svůj tým Dvořák, který před prázdnou brankou odpaloval puk, který už mířil za brankovou čáru. Na druhé straně mohl po nabídce Kumstáta střelou z první rozhodnout Forman, ale Starkbaum jeho pokus chytil, ani nevěděl jak. Zápas tedy dospěl do prodloužení, v němž už po 27 sekundách rozhodl norský reprezentant Alexander Reichenberg, který zůstal sám před brankou Salcburku.