SPA - MBL 2:3p - Junioři v přetahované padli

16., pátek 3. 11. 2017
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Wolf – Janda, Simotics, Mrkvička, Eliáš, Hanuš, Karoch – Arnošt, T. Jandus, Schwamberger, Nacházel, Fabiánek, Bílek, Eg Larsen, Pejchal, Chlouba, Kropáček, Pšenička, Dubský. Trenér: Pavel Geffert.
Mladá Boleslav: Groh – Linhart, Uřídil, Chujac, Jirásek, Horský, Nepokoj – Foerster, Kerda, Hrachovec, Dvořák, Straka, Tóth, Grim, Krejčík, Křížek, Jindra, Pawliczek, Maršoun. Trenér: Jan Křivohlávek.
Branky a nahrávky: 6. Schwamberger (T. Pšenička), 19. Karoch (Eliáš, Arnošt) - 28. Maršoun (Chujac, Tóth), 40. Straka (Krejčík, Pawliczek), 61. Chujac (Straka, Uřídil). Rozhodčí: Čáp - Doležal, Horažďovský. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 43. Střely na branku: 47:32. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
V rámci 16. kola přicestoval do pražských Holešovic výběr Mladé Boleslavi. Svěřenci trenéra Pavla Gefferta byli na tento duel dobře naladěni, což také potvrdili v začátku celého utkání. Nejprve šli do vedení 1:0 a před první přestávkou přidal druhý zářez do hostující klece Marek Karoch, ale svůj vypracovaný náskok v průběhu druhé dvacetiminutovky ztratili. V prodloužení vystřelil bonusový bod pro Bolku útočník David Chujac. Sparťané tak prohráli 2:3 v nastavení, Bruslaři si pro změnu pojistili místo v horních patrech tabulky.

Do utkání vstoupili lépe domácí hráči. Ti si už ve čtvrté minutě vypracovali dobrou šanci na otevření skóre, když přečíslení dva na jednoho vyřešil ranou švihem Kropáček. Gólman Groh vytasil lapačku a zamezil domácímu útočníkovi skórovat. Takřka hned poté se do slibné šance dostal Chlouba, který si ukázkově obhodil jednoho z hostí, ale v zakončení ztroskotal na brankáři Grohovi. V čase 5:44 už to ale domácím borcům vyšlo! Pšenička našel na levé straně volného Tomáše Schwambergera, který bez váhání poslal touš za marně přesouvajícího se Groha.

Bruslaři se k pořádné šanci dostali až v jedenácté minutě. Horský dostal v přesilové hře nabito na modrou čáru, odkud jen trefil dobře postaveného Wolfa. Necelých osm minut před koncem první třetiny se sparťané znovu osmělili a byl to Arnošt, kdo zahrozil. Domácí forvard udělal bleskovou výhybku na střed hřiště, na jeho střelu ale Groh dobře viděl a zneškodnil ji. V sedmnácté minutě měl na holi vyrovnávací trefu Straka, svojí ranou ale jen otestoval Wolfovu lapačku. Těsně před koncem prvního dějství se přeci jen domácí radovali ještě jednou. Arnošt přejel útočnou modrou čáru, předložil Marku Karochovi a druhý jmenovaný vyslal nenápadnou střelu od hrazení, která přesně zapadla až za Groha!

V prostřední dvacetiminutovce se do dobré střelecké pozice propracoval Jandus, přes klubko hráčů před ním ale nedokázal vystřelit. Ve 25. minutě mohli Mladoboleslavští odpovědět. Eliáš totiž nedovoleně atakoval ujíždějícího Dvořáka a rozhodčí bez rozpaků nařídili trestné střílení. Dvořák se rozjel svižně, ale střelou mezi betony na gólmana Wolfa nevyzrál. Po sedmi odehraných minutách bylo rušno také na opačné straně. Jandus ještě v nerovnováze stihl předat puk Arnoštovi, ten zkusil střelu nad lapačku, ale zde byl rychlejší gólman Groh. Hokejové pořekadlo Nedáš - dostaneš se opět potvrdilo! Petr Maršoun obdržel přihrávku od Chujace a ukrytou střelou překvapil všechny aktéry na ledě. A necelou minutu před koncem druhé třetiny bylo vyrovnáno! Sparťané dopřáli až příliš mnoho prostoru Patriku Strakovi, který rozvlnil síť za Wolfem podruhé.

Do třetí třetiny oba týmy vstoupily s velkou obezřetností. Paradoxně hned na úvod se do velké šance dostali Bruslaři. Pawliczek mocně dorážel na sparťanském brankovišti, Wolf měl přilepený beton pevně k ledu, a nedovolil mu tak skórovat. V další početní výhodě Pražanů střílel od modré čáry Pšenička, jeho pokus ještě tečoval Bílek, ale Groh zastavil tuto akci svými betony. Následně přišla další velká šance domácího mužstva. Jandus na levém kruhu přihrál svému parťákovi z útoku Schwambergerovi, který svou střelou z první jen otestoval Grohovy betony.

Šest minut před koncem třetí třetiny je domácí hokejisté dostali do velké příležitosti strhnout vedení na svoji stranu. Bílek dostal přesný pas mezi kruhy, puk se ještě záhadně zatočil ve vzduchu a jeden z hostujících beků už odpaloval kotouč z brankové čáry. Do konce třetí periody sparťané ještě stihli jednu pohlednou akci. Pšenička v těsné blízkosti před Grohem nahrál na Schwambergera, tomu ale včas dokázali hosté zablokovat hůl. Utkání tak vyvrcholilo v prodloužení.

Bohužel v něm se Pražané nechali po pouhých deseti vteřinách vyloučit a hosté touto nabídnutou možností nepohrdli. Straka nahrál před brankou na neobsazeného Davida Chujace, který se nejprve obtočil kolem branky a následnou střelou na teploměr pokořil Wolfa v tomto utkání potřetí. Pražané si tak připsali jeden bod, Bruslaři si naopak domů vezou cenný dvoubodový zisk.

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Samozřejmě je to pro nás velká škoda. Měli jsme utkání dobře rozehrané a poté soupeř stáhl manko na 2:2. Ve třetí třetině jsme měli pár tutovek v přesilových hrách. Nám zatím početní výhody vůbec nevycházejí podle představ, strašně se v nich trápíme. Ani si nemyslím, že nás Boleslav přehrávala, zápas jsme si prohráli vlastními chybami. Rozhodující také bylo to, že jsme dostali gól nějakých dvacet sekund před koncem druhé třetiny. To nám na klidu moc nepřidalo, děláme hloupé chyby a ty nás teď stály zápas. V prodloužení jsme kluky upozornili, že základ bude vyhraná buly. To nám ale nebylo nic platné, jelikož bohužel náš nejlepší hráč Tomáš Pšenička byl vyloučen a dostali jsme rozhodující branku."

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav): "Nám se bohužel nepodařil vstup do utkání. V první třetině jsme inkasovali dva góly, ale od té druhé se celá naše hra zlepšila. Pomaličku jsme šli za tím, co jsme si řekli před zápasem. Zase si nemyslím, že jsme dnes Spartu úplně přehráli. Bylo to vyrovnané utkání, proto si myslím, že stav po základní hrací době byl spravedlivý. V nějaký moment byla lepší Sparta, v jiný zase my. Výkony gólmana v dnešní době hodně ovlivňují výsledky zápasů i sebevědomí týmu. Vzhledem k tomu, že se nám nepovedla první třetina, si této výhry moc cením. Chtěli jsme už zlomit prokletí našich proher, i když tento zápas skončil remízou, věřili jsme, že to prostě musí vyjít. Zaplať pán bůh se to hokejové štěstí přiklonilo k nám, máme dva body, za které jsme nesmírně rádi."