SPA - SLA 3:4sn - Slávisté přetáhli derby na svou stranu

14., sobota 21. 10. 2017
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Mičán – Bureš, J. Najman, Tůma, Havlín, Prchal, Vorobjev, Pika, Lis – M. Najman, Prymula, O. Pšenička, Kasanda Dani, Obadal, Flídr, Smola, Čech, Vitouch.
Slavia: Pánek – Fiala, Mareček, Zderadička, Macek, Antoš, Holý – Brož, Kižlin, Všetečka, Havrda, Hradil, Hasil, Vlček, Vaniš, Křenek, Houška, Petrák, Klapka.
Branky a nahrávky: 23. Obadal (Flídr), 42. Dani (Prymula, Obadal), 59. Vitouch (Čech, Pika) – 7. Havrda (Houška), 10. Houška (Zderadička, Vaniš), 38. Brož (Kižlin), 63. Brož (Macek, Kižlin). Rozhodčí: Šindel – Klouček, Frodl. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 43. Střely na branku: 24:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4.
Do Holešovic přijela Slavia a od tohoto zápasu nelze čekat nic jiného než kvalitní, pohledný a napínavý hokej. První se v Holešovicích prosadili hosté, kteří do zápasu vletěli koncentrovaněji. To by to nesmělo být derby, aby se vedení nepřeklápělo z jedné na druhou stranu. Slavia už počítala body do tabulky, když jí sparťané překvapili silnou vůlí a vyrovnali na 3:3 necelé dvě minuty před koncem. Prodloužení však zvládli lépe hosté. Při hře tři na tři se jezdilo do přečíslení, lepší v zakončení však byli slávisté. Ti jedno takové využili a mohli se radovat z bodu navíc.

Na začátek utkání byli lépe připraveni hosté, ti dostali hned na začátku dárek v podobě brzké přesilové hry. Tu sice nevyužili, ale nakopla je do dalšího průběhu utkání. V sedmé minutě otevřel účet utkání Maxim Havrda. Jeho dalekonosný projektil slavil úspěch. Sparta se nestačila ani nadechnout a už prohrávala 0:2. O zhruba tři minuty později ji trestal za pasivitu Vladislav Houška. V první třetině zkrátka vládli ledu hosté. Ti byli aktivnější, dohrávali souboje tvrdě, měli lepší pohyb. Dvougólové vedení jim navíc dalo možnost tolik nepresovat, pošetřit síly a zachytávat puky ve středním pásmu. První část dovedli do vítězství 2:0.

Sotva začala druhá perioda, mohli slávisté zvýšit na 3:0, což se nestalo jen díky Mičánovu výbornému zákroku,byl to doslova zákrok zápasu. Kdyby šli hosté do vedení o tři branky, už by se to domácím těžce dohánělo. Sparta se ubránila, ba co víc, za chvíli dala kontaktní branku. Jiří Obadal využil velkého provozu před brankou Pánka, vypálil a puk skončil svoji cestu až v brance. Sparťané jako by se nepoučili, o minutu po vlastním vstřeleném gólu, jela Slavia sama na branku. Hradil tváří v tvář Mičánovi neuspěl. Mičán skvělými zákroky držel naději na body. Sparta ukázala, že umí soupeře také přečíslit, rychlý protiútok ovšem nevyužila, zakončení bylo nepovedené a Pánek s ním neměl moc práce. V druhé polovině druhé třetiny se sparťané dostali do dalšího brejku, dobře zakombinovali, avšak střela letěla lehce mimo. Jakmile se Sparta neprosadila, udeřili znovu hosté, kteří v tomto utkání chyby trestali. Jaroslav Brož byl střelcem třetího gólu Slavie. Slavia šla s výhodným náskokem spokojeně do kabin.

Sparta šla do poslední dvacetiminutovky s vědomím, že pokud chce body, musí dát alespoň dva góly. A na ledě to bylo znát, ve čtyřicáté druhé minutě přišel gól Sparty. Miroslav Dani pálil přesně k tyči a na střídačce domácích to zaburácelo. O čtyři minuty později Slavia trestuhodně chybovala v rozehrávce a k jejímu štěstí Vitouch nevyrovnal, i když to udělal opravdu šikovně. Sparta dále tlačila, ale gól nikde. Na začátku 57. minuty si vzali domácí time out, což byl dobrý tah. Sparta nechala odpočinout a zkonsolidovat opory. Nejdříve jednu velkou šanci zahodila, avšak ta druhá už byla gólová. Pánek kapituloval pod obrovským tlakem, sparťané puk dostrkali za brankovou čáru. Využitá přesilovka, v tomto utkání už druhá. Autorem branky byl David Vitouch. Muselo rozhodnout prodloužení.

Prodloužení bylo plné emocí, plné krásných akcí a oba týmy měly plno prostoru ukázat, jak jsou šikovní na puku a zdatní v ofenzívě. Hra se přelévala ze strany na stranu, Sparta neproměnila svou šanci, kdežto Slavia ano. Na konci 63. minuty rozvlnil síť Jaroslav Brož. Dal tak razítko na vítězství Slavie na sparťanském území.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Derby je vždy vynikající zápas, dneska se to zase potvrdilo. Nepovedl se nám vstup do zápasu, první třetinu jsme zaspali. Soupeř toho využil, prohrávali jsme 0:2. Od té doby jsme tahali za kratší konec. Do třetí třetiny jsme vstoupili tak, že to musíme urvat na remízu. Podařilo se nám dát druhý gól z přesilovky. Kluky musíme pochválit za tu vůli a odhodlaní. Dneska byla Slavia lepší a my jsme byli rádi, že jsme to utkání dotáhli ve třetí třetině obětavostí a silou vůle, naším charakterem. V prodloužení je to nahoru, dolu. Ke konci prodloužení jsme udělali obrovskou chybu, soupeř se dostal do přečíslení a využil toho. Sportovně ale musíme uznat, že soupeř byl dnes lepší a dva body si zaslouží."