21. 12. 2007 | David Šušlík, David Šušlík, David Pavlíček

Dorost ve šlágru kola podlehl Liberci

31., pátek 21. 12. 2007
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Pyrochta - Jurčák, Kulda ("A"), Příkazský, Lacek, Sobotka - Vašek, Jánošík F. ("C"), Oppelt, Bulíř, Jánošík A., Filippi, Skalický ("A"), Maďar, Rohal, Mulač, Vlach.
Sparta: Kocián - Grin ("A"), Koranda, Veselý, Drvota, Švidra, Koževnikov, Dvořák, Vítek - Sovík, Hanták ("A"), Kniazev, Žovinec, Krpata, Tůma, Chára ("C"), Hrabák, Eis, Dvořáček, Kejdana, Merta.
Branky a nahrávky: 19. Jánošík F. (Sobotka, Lacek), 38. Bulíř (Vašek, Kulda), 52. Bulíř (Maďar), 55. Bulíř (Maďar, Vašek), 60. Lacek (Jánošík A.), 60. Filippi (Skalický). Vyloučení: 7:9. Využití: 2:0. Diváci: 116. Průběh utkání: 6:0.
Jednatřicáté kolo nabídlo šlágr v podobě bitvy o čelo tabulky. Bílí Tygři z Liberce, kteří okupují druhé místo extraligy dorostu, přivítali pražskou Spartu, tedy tým, který jim mohutně šlape na paty z pozice třetí. Přestože se čekal napínavý souboj, nakonec domácí svůj led uhájili a i díky hatricku Bulíře si připsali i vysoké vítězství.

První zákrok utkání si připsal domácí gólman Pyrochta, s lehkou střelou hostí si však poradil. Ve druhé minutě byl vyloučen Skalický a Sparťané dostali možnost přesilové hry. Liberečtí se ale s vypětím všech sil ubránili. V páté minutě se po chybě domácí obrany dostal ke střele Jiří Chára, Jakub Pyrochta ale předvedl jistý zákrok. O minutu později byl ve velké šanci Kniazev, liberecký gólman však opět svůj tým podržel. Sparťané byli v této fázi utkání aktivnějším týmem a Tygři mohli hodně děkovat svému brankáři.

V deváté minutě si zahráli přesilovku také domácí. Také oni však ztroskotali na sparťanské obraně v čele s brankářem Kociánem. Ve dvanácté minutě neúspěšně střílel liberecký kapitán Filip Jánošík. Na druhé straně pálil o pár minut později Radek Vítek. Jeho rána jen těsně minula domácí branku. Dvě a půl minuty před koncem první třetiny dostali Tygři možnost dvojnásobné početní výhody, která se jim povedla využít. V čase 18:28 nejprve střílel Sobotka, s jeho pokusem si gólman Sparty ještě poradil, na dorážku Filipa Jánošíka již ale nedosáhl. 1:0. Od vstřelené branky byli domácí lepším týmem, do kabin se však šlo za jednobrankového vedení Tygrů.

Druhá část začala pokračující přesilovou hrou domácích, hosté se ale ubránili. I nadále se hodně vylučovalo. Postupně si šli na trestnou lavici odpočinout za domácí Martin Vašek a za hosty Michal Dvořák. Přes velké množství šancí na obou stranách se však skóre neměnilo. Ve dvaatřicáté minutě měl na holi vyrovnání nejlepší střelec Sparty Valerij Kniazev, v souboji s libereckým brankářem ale neuspěl. Hra byla ve druhé třetině oproti té první mnohem více vyrovnaná. Hrálo se poměrně hodně ve středním pásmu. V osmatřicáté minutě přišla rychlá akce Tygrů, na jejímž konci byla druhá branka domácích. Po pravé straně rychle nabruslil do útočného pásma Martin Vašek, přihrál před branku najíždějícímu Michalu Bulířovi a ten střelou k tyči Kociánovy branky zvýšil náskok svého týmu. Do kabin se tak šlo za stavu 2:0 pro Liberec.

Třetí třetinu začali domácí, stejně jako tu druhou, s výhodou jednoho muže v poli. Stav utkání se ale nezměnil. Ve čtyřiačtyřicáté minutě jeli dva domácí hráči, konkrétně Filip Jánošík s Jaroslavem Vlachem, na jednoho obránce Sparty. Druhý jmenovaný se však dostal s kotoučem do příliš velkého úhlu a odkrytou branku netrefil. V sedmačtyřicáté minutě byli Sparťané blízko snížení, Jiří Chára však v přesilovce trefil jen tyč Pyrochtovy branky. Branková konstrukce ale zvonila o minutu později i na druhé straně, tentokrát po střele Daniela Skalického. O dvě minuty později pálil hodně tvrdě aktivní Filip Jánošík, Ondřej Kocián byl tentokrát připraven. Pražené tušili, že k vyrovnání bude potřeba vrhnout všechny své síly do útoku. Tím se otevíral prostor pro brejky domácích.

V čase 52:00 se po velké chybě hostující obrany zjevil sám s pukem před Kociánem Michal Bulíř, udělal mu kličku a zvýšil na 3:0. O dvě minuty a šestnáct sekund později dostal ten samý hráč přesnou přihrávku od Patrika Maďara a nájezd na sparťanského brankáře proměnil ve čtvrtou branku v hostující síti. Michal Bulíř touto brankou zkompletoval svůj čistý hattrick. 4:0. Od těchto chvil měli Tygři utkání jasně ve svých rukou a v poslední minutě ještě dokázali přidat další dvě branky. Nejprve v čase 59:26 zvýšil na 5:0 Václav Lacek po přihrávce Adama Jánošíka. Čtyři sekundy před koncem si z pravé strany nabruslil do středu pole Tomáš Filippi a uzavřel gólový účet tohoto utkání.

Luboš Bouchner (Liberec): „Zápas se mi samozřejmě hodnotí dobře. Když hrajete se třetím týmem tabulky a vyhrajete 6:0, tak to ani jinak nejde. V první třetině Sparta hodně bruslila, vytvořila si i několik závarů. Mohla jít do vedení, nám ale výborně zachytal gólman Pyrochta. Myslím si, že když jsme vstřelili třetí branku, tak to Sparťané zabalili, díky čemuž jsme vyhráli tak jasným výsledkem.“