Junioři: Důležité vítězství, třetí v řadě

9., sobota 1. 10. 2005
Sparta - Královští lvi Hradec Králové SPA - HKR
Sparta: Neuvirth - Procházka, Klouček, Bolf, M. Ton, Kanov, Lukačovič - Hertl, Handlovský, Voříšek, Krätzer, Bezouška, Kupec, K. Ton, Martinec, Rybecký, Burian, Mrňa, Růžička
Královští lvi Hradec Králové: Svoboda (od 47. Balážik) - Šafář, Spudil, Marša, Burdych, Plíhal, Jelínek, Samec - Petr, Vlašín, Janoušek, Čermák, Luštinec, Šimoníček, Šejnoha, Regner, Hloušek, Kosina, Dvořák, Dulovec
Branky a nahrávky: 1. K. Ton (Voříšek, Handlovský), 35. Rybecký (Růžička, Bolf), 41. Handlovský (Voříšek, Lukačovič), 45. Hertl (Kupec, Martinec), 48. Krätzer (Mrňa, Rybecký) - 56. Vlašín (Petr, Spudil). Rozhodčí: Nečas - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 5:6, navíc Čermák (HKR) 10 min. za nesport. chování. Využití: 1:0. Diváci: 65.
V souboji dvou posledních celků přehrála Sparta tým Hradce Králové 5:1. Hosté předvedli bojovný výkon a po dvě třetiny si stále drželi naději na body. Rozhodl jejich výpadek v závěrečné části a především nízká produktivita. Vítěznou branku domácích vstřelil Lukáš Rybecký.

Deváté kolo juniorské extraligy nabídlo divákům v T-Mobile Areně střetnutí posledních dvou celků – domácí Sparty a hostujícího Hradce Králové. Oba týmy se letos již dvakrát střetly v přípravě a pokaždé po vyrovnané bitvě zvítězila Sparta.

První branka zápasu padla hned po 38 vteřinách, když Voříšek ideálně našel volného Karla Tona, jenž nadvakrát překonal Svobodu v brance hostí. Hosté mohli kontrovat hned vzápětí, když jim sudí Nečas nabídl přesilovou hru. V té toho Hradečtí ale moc nepředvedli, naopak nechali trestuhodně projet svou obranou Voříška. Jeho bekhendová střela však nepatřila do kategorie těch, z kterých padají góly. Další okénko v hradecké obraně se otevřelo v minutě šesté, Hertlovi se ale nepodařilo zpracovat kotouč. Domácí mohli svůj náskok zvýšit i ve dvou po sobě jdoucích přesilových hrách, důsledná obrana hostí jim ale příliš prostoru pro kombinace nenechala. V patnácté minutě nevyužili hosté obrovskou šanci na vyrovnání, když dvojice Luštinec a Šimoníček ujížděla na jediného obránce Sparty. První jmenovaný nakonec volil střelu a tu gólman Neuvirth skryl ve své výstroji. Když podobné přečíslení nezužitkovali ani domácí Handlovský s Voříškem, odcházelo se do kabin za stavu 1:0.

Druhá část začala pomalejším tempem a nic na tom nezměnila ani přesilová hra hostí po vyloučení Bezoušky. Sparťané dokázali díky aktivnímu forčekingu a rychlému přístupu k hráčům hradecký tlak zcela eliminovat. Již v plném počtu naskytla se domácím velká příležitost. Handlovský z pozice za brankou přihrál k tyčce Růžičkovi, ale jeho pokus mířil mimo. A šance domácích pokračovaly! Ve vlastním oslabení se na hradeckého brankáře řítili Růžička s Mrňou, prvně jmenovaný se rozhodl pro střelu, a tu brankář Svoboda fantasticky vyrazil okrajem lapačky. Gól domácích, který již byl dlouhou dobu doslova na spadnutí, přišel v čase 34:32. V přesilové hře Růžička od mantinelu milimetrovou přihrávkou našel Lukáše Rybeckého, jehož golfový úder skončil konečně v síti. Sparta tlačila i nadále, hosté řešili krizové situace nedovolenými zákroky, ale v druhé třetině již branka nepadla.

Více gólů viděli diváci až v závěrečné dvacetiminutovce, do které domácí doslova vlétli. Souhra kapitána Voříška a Lukáše Handlovského přinesla jejich třetí úspěch. A následoval i čtvrtý. O několik minut později Kupec od zadního mantinelu přihrál před branku, odkud se nemýlil Tomáš Hertl. Do branky hostí se postavila nová postava – dorostenec Jan Balážik. I on však vzápětí kapituloval, když nedosáhl na bekhendovou ránu pod víko Jakuba Krätzera. Královehradečtí působili v této fázi hry odevzdaným dojmem a místy jen sledovali nápadité kombinace domácích hráčů. Velké volnosti v útočném pásmu nevyužil v padesáté minutě Klouček, jehož střela pouze rozezvučela tyčku. Podle známého nedáš – dostaneš zaznamenali hosté čestný úspěch. Domácí obrana trochu laxně pokryla Jana Vlašína, jemuž se vyplatil důraz před brankou. Obě strany však již věděly, že o výsledku zápasu je rozhodnuto.

HC Sparta Praha po třetinách 1:0, 1:0 a 3:1 porazila tým HC Lev Hradec Králové a vzdálila se tím nebezpečně blízké poslední příčce.

Zdeněk Pavliš (trenér Sparty): V minulém zápase v Karlových Varech se mužstvo zvedlo a i dnes potvrdilo, že umí hrát dobrý hokej. Hráči i vedení klubu mohou být spokojení.

Pavel Táborský (trenér Hradce Kr.): Přijeli jsme do Prahy na sto procent vyhrát. Sparta však ukázala, že je jednoznačně lepší. Především v individuální činnosti jednotlivce (bruslení, vedení kotouče, poziční hra...) Zde my zaostáváme, naším největším problémem v poslední době však je, že nedáváme góly.