24. 8. 2013 | Tereza Velikovská

LIN - SPA 3:1 - Ani v Linköpingu to nevyšlo

ET5, sobota 24. 8. 2013
Linköping - Sparta LIN - SPA
Linköping: Andersson – Junland, Grillfors, Bäckman, Hultström, Rahimi, Pettersson, Lorentzon – Kolarik, Almtorp, Salmonsson – Arlbrandt, Sjögren, Hjalmarsson – Vrána, Nermark, Rohdin – Fish, Karlsson, Hagelin. Trenér: Roger Melin.
Sparta: Novotný – Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Philipp, Švrček, Žovinec, Hrbas – Kumstát, Pech, Pacovský – Klimek, Hlinka, Buchtele – Procházka, Přibyl, Forman – Simon, Bahenský, Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 12. Grillfors (Hagelin), 16. Almtorp (Kolarik, Grillfors), 56. Rohdin (Junland) – 34. Kubát (Přibyl). Rozhodčí: Per Claesson, Wollmer Edqvist. Vyloučení: 4:9, navíc Kolarik (LIN) osobní trest 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1243. Střely na branku: 25:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
L i n k ö p i n g - Ani ve druhém zápase na švédské půdě nedokázali sparťané získat jediný bod do tabulky Jižní divize. Soupeř z Linköpingu se dostal do dvoubrankového vedení, snížit dokázal v přesilové hře obránce Kubát. Následně se Holešovičtí tlačili za vyrovnáním, ale domácí gólman Andersson vystavěl ve svém brankovišti pevnou zeď. Ve třetí třetině nakonec Linköping přidal ještě třetí trefu.

Opět bez nemocných Rolinka a Gřegořka a bez odpočívajícího Tona naskočila Sparta k druhému utkání European Trophy na půdě Švédska. Úvodní buly v Linköpingu padlo pouhých jedenadvacet hodin po startu pátečních utkání obou celků, přesto naskočily do duelu s pořádným elánem. Zvláště Sparta v úvodních minutách zásobovala Anderssona přívalem střel. Neuspěli však Přibyl, Pech ani Buchtele, který se dostal k nebezpečně dorážce v přesilové hře.

Krátce po návratu vyloučeného Petterssona se naopak prosadili domácí. Obránce Daniel Grillfors překvapil Novotného střelou od modré čáry. O minutu později mohlo být vyrovnáno, proti střele Jaroslava Hlinky, který v Linköpingu působil čtyři sezony a tamní prostředí velice dobře zná, zakročil Andersson se štěstím ramenem. Brankové světlo se tak rozsvítilo znovu na druhé straně, když Jonas Almtorp překonal Novotného backhandovým pokusem.

Úvod druhé dvacetiminutovky poznamenala četná vyloučení. Nejprve ta sparťanská, Pražané se dokonce museli téměř minutu a půl bránit pouze ve třech. To však zvládli, stejně jako další klasické oslabení ve čtyřech. V tom byla Sparta dokonce blízko snížení, když soupeři ujel Pacovský. Nastřelil však jen břevno Anderssonovy klece.

Ve druhé polovině prostředního dějství vysedávali na trestné lavici pro změnu domácí hráči. A při vyloučení Sjögrena konečně přišel první sparťanský gól. Po Přibylově pasu dokázal Anderssona ranou od modré čáry prostřelit obránce Karel Kubát, který se trefil přesně mezi betony domácího brankáře. Při dalším vyloučení hráče Linköpingu Sparta svého soupeře opět svírala, druhý gól ale nepřidala.

Ve svém tlaku pokračovala i v úvodu třetí dvacetiminutovky. Tu otevřel svou další šancí Hlinka, poté Andersson zázračně zasáhl oproti Simonově tutovce. Místo dalšího tlaku však přišla série tří oslabení, které sparťané sice zvládli ubránit, ale čas na srovnání se jim rychle krátil. Čtyři minuty před koncem navíc přišel třetí gól domácího týmu. Joachim Rohdin po rychlém protiútoku překonal Novotného backhandovou střelou.

Minutu a čtyřicet vteřin před koncem ještě sparťané zkoušeli power play s Novotným na střídačce, i možnost početní výhody jim ale zhatila vyloučení, kterých v duelu nastřádali hned devět. V krátkém sledu putovali na trestnou lavici Rachůnek i Pilař a naděje za zkorigování výsledku vzaly rychle za své. Po prohře na ledě HV 71 tak Sparta nedokázala bodovat ani ve druhé části své švédské mise.